106

К огато ерата на комунизма в Русия настъпила през 1917 г., на християнството, както и на всички останали религии, започнало да се гледа като на пречка за развитието на социалистическото общество.

Карл Маркс, един от съавторите на Комунистическия манифест, отбелязва, че „комунизмът започва там, където започва атеизмът“.

Сред най-видните поддръжници на тази идея е Йосиф Сталин, който застанал начело на СССР след смъртта на основателя на Съветския съюз Владимир Ленин. Той се опитал да наложи „войнстващ атеизъм“ в страната и отбелязал многократно, че всеки човек трябва да скъса оковите на религията, с които е прикован към класовото потисничество.

В периода между 1928 г. и Втората световна война, по нареждане на Сталин били затворени много църкви, синагоги и джамии и били арестувани или избити редица религиозни лидери. Жестокият диктатор дори се опитал да изкорени самата концепция за съществуването на Бог.

„За него това било начин хората да загърбят миналото и да поемат към бъдещето на науката и прогреса. Вместо това, обаче, Сталин просто ускорил насилието, започнало по време на управлението на Ленин“, смята историкът Стивън Мерит Майнър.

Сталин и религията

В своите младежки години Сталин бил изключен от семинария в Грузия, а след това бил принуден да напусне друга, след като бил арестуван за притежание на нелегална литература.

Постепенно неговото разочарование от религията започнало да расте. По тази причина всеобхватността на марксизма, която била почти религиозна в своята универсалност, се сторила изключително привлекателна на Сталин, пише Олег Хлевнюк в своята биография на диктатора. Идеята че цялата човешка история представлява стремеж към „по-високи степени“ на социализма, била повече от съблазнителна и „придавала на революционната борба специално значение“, добавя още Хлевнюк.

Когато Сталин поел властта в СССР, влиянието на Руската православна църква все още било значително, въпреки антирелигиозните мерки, наложени от Ленин. Селяните били дълбоко вярващи хора, а религията представлявала съществена част от техния живот, отбелязва социологът от Харвардския университет Ричард Мадсън. По тази причина в очите на Сталин църквата представлявала опасна институция, която застрашавала социалистическото бъдеще на страната.

„Безбожният петгодишен план“

През 1928 г. в СССР бил въведен първият петгодишен план (т. нар. Петилетка), който имал за цел да даде силен тласък на икономиката и държавното развитие. Един от „проблемите“, с които режимът на Сталин искал да справи, била религията. По тази причина стотици църкви били затворени, а имотите им – иззети. Много духовници били арестувани или екзекутирани с мотива, че дейността им е антиреволюционна. Част от тях били заменени с други духовници, които били „по-симпатични“ на режима.

В основата на този план стояла една относително проста идея, отбелязва Мадсън. Според него целта на Сталин била да изкорени „националното самосъзнание“ на руснаците и да се създаде „ново общество, основано на универсалните принципи на социализма“.

Освен това стъпките във въпросния план били лесни за репродуциране. Те били приложени и в други държави, които се съюзили със СССР. Като цяло, една от най-важните цели на всички социални реформи, извършени от режима на Сталин, била да се премахне напълно религията от ежедневния живот на хората.

Музеи на атеизма

Какво всъщност се случило с всичките църкви, джамии и синагоги, които били затворени? Част от тях били превърнати в своеобразни музеи на атеизма. Икони, мощи на светци и всякакви други свещени реликви били третирани като напълно обикновени обекти. В храмовете били поставяни и табели с научни обяснения на различни феномени.

Един от най-популярните музеи останал отворен чак до 80-те години на миналия век. През цялото това време непрекъснато били публикувани различни материали, възхваляващи атеизма и осъждащи изостаналостта на религията.

Популярността на тези публикации била голяма, но това не означавало, че атеизмът надделявал в сблъсъка си с вярата, отбелязва Майнър. Според него, много хора си купували подобни издания с една единствена цел – да разберат какво се случва в държавата, без това да повлияе на техните възгледи.

Преди и след Втората световна война

До избухването на Втората световна война през 1939 г., в СССР останали отворени едва 200 църкви (за сравнение, броят им преди Октомврийската революция бил около 46 000). По това време само четирима епископи не били екзекутирани или изпратени в трудови лагери.

Ситуацията обаче се променила значително в хода на войната. След като нацистите отворили църквите в Украйна, за да си спечелят симпатиите на местното население, Сталин решил да предприеме подобен ход на територията на Съветския съюз. По този начин той се надявал да разпали патриотизма на руснаците.

„Несъмнено Сталин е бил атеист. В неговите очи религията била глупост, начин да хвърли прах в очите на обикновените хора, за да ги контролира по-лесно“, отбелязва Майнър.

Показателна е следната история: след срещата си с Франклин Делано Рузвелт, Сталин бил искрено изненадан, когато разбрал, че американският президент посещава религиозни служби. Той дори попитал дипломата У. Аверъл Хариман дали Рузвелт, „който изглеждал толкова интелигентен, наистина бил религиозен или използва това за постигането на някакви политически цели“.

Въпреки усилията на Сталин да изкорени всички религии от СССР, това всъщност не оказало съществено влияние върху вярата на хората. През 1937 г. било извършено проучване, което установило, че около 57 процента от жителите на Съветския съюз се самоопределяли като „вярващи“.

Убеждението на Сталин, че всеки рационален човек ще отхвърли религиозните суеверия, „както всяко дете се отказва от дрънкалките си, когато порасне“, се оказало погрешно, отбелязва Майнър.

В десетилетията след края на Втората световна война, борбата на СССР срещу религиите продължила. Въпреки това, както се отбелязва в една статия на вестник „Ню Йорк Таймс“ от 1987 г., съветските власти постепенно осъзнали, че това е битка, която просто няма как да спечелят.

Още от автора:

От Древен Египет до Ню Йорк: Празненствата, останали в историята

Митове vs факти: Истинската история на Чингис хан

Ужасяващото наследство на Сталин

Забравени от историята – жестоките диктатори, за които вероятно не сте и чували

Годината, в която Коледа беше забранена

Войната на нацистите срещу Коледа

Коментари 106
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

106 коментара
 
Бракът е като лотарията. Понякога печелиш ти, понякога комшията.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България: Мицкоски изопачава реалността

България: Мицкоски изопачава реалността

България Преди 17 минути

МВнР: Призоваваме властите в Република Северна Македония да се въздържат от реторика, която насажда разделение и омраза

Хегсет: Нереалистично е Украйна да си върне границите от 2014 г.

Хегсет: Нереалистично е Украйна да си върне границите от 2014 г.

Свят Преди 1 час

Хегсет: Ние искаме суверенна и просперираща Украйна

Намалени часове в редица училища в София заради аварията с парното

Намалени часове в редица училища в София заради аварията с парното

България Преди 3 часа

В девет столични квартала няма парно и топла вода

Събитие по случай Китайската Нова година събра и вдъхнови хората

Събитие по случай Китайската Нова година събра и вдъхнови хората

Любопитно Преди 4 часа

Приемът, организиран от Посолството на Китайската народна република по случай Китайската Нова година обедини, вдъхнови и зарадва гостите

Бърз влак удари кола, пострадаха майка и дъщеря

Бърз влак удари кола, пострадаха майка и дъщеря

България Преди 4 часа

Причините за произшествието се изясняват

Почина професор от Софийския университет

Почина професор от Софийския университет

България Преди 4 часа

Проф. Сергиенко е автор на редица учебни помагала и на научни трудове

<p>Премахват сградата на НСС</p>

Премахват сградата на Националната следствена служба

България Преди 4 часа

Сградата е в управление на Висшия съдебен съвет

Майкъл Корс закри Седмицата на модата в Ню Йорк (СНИМКИ)

Майкъл Корс закри Седмицата на модата в Ню Йорк (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Моделите бяха облечени в разнообразни тоалети - от драпирани вълнени палта до еластични кожени рокли и копринени блузи

Българският Дейвид Копърфийлд първи гост в PODCAST7

Българският Дейвид Копърфийлд първи гост в PODCAST7

Любопитно Преди 4 часа

Новият сезон на Podcast7 стартира ударно с гост, който ще ви накара да повярвате в чудеса

Смениха шефа на НЗОК

Смениха шефа на НЗОК

България Преди 5 часа

Заместник-министърът на здравеопазването Явор Пенчев поема НЗОК

<p>Сила, подобна на автомобилна катастрофа, убила малката Севда</p>

8 години затвор за Анка Михайлова, убила осиновената си дъщеря Севда

България Преди 5 часа

Установени са 25 увреждания по тялото на детето и 9 увреждания по главата, част от които са в резултат на захапвания

Трагедия в модния свят: Дизайнерът на BTS почина мистериозно на 32 години

Трагедия в модния свят: Дизайнерът на BTS почина мистериозно на 32 години

Свят Преди 5 часа

Ким Риул остави ярка следа в K-pop индустрията

Само по татуировки: Брад Пит впечатлява в нов филмов трейлър

Само по татуировки: Брад Пит впечатлява в нов филмов трейлър

Любопитно Преди 6 часа

61-годишният актьор от "Боен клуб" се появи без тениска в трейлър за предстоящия си филм "F1"

Депутатите приеха правила за избор на председател и членове на КЕВР

Депутатите приеха правила за избор на председател и членове на КЕВР

България Преди 6 часа

Парламентарните групи имат 7 дни да номинират експерти

Заедно в най-романтичното приключение: “Един за друг” започва утре вечер

Заедно в най-романтичното приключение: “Един за друг” започва утре вечер

Любопитно Преди 7 часа

Най-позитивното любовно риалити посреща новите двойки от 20:00 ч. по NOVA

Hell’s Kitchen

Луда надпревара и нажежена обстановка в новия епизод на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 7 часа

Борбата за надмощие при Червените и Сините ще доведе до трусове в Кухнята на Ада