П реди няколко дни Министерството на външните работи на България привика посланика на Сърбия заради изявления на професора от Факултета по политически науки д-р Драган Симеонович за българите като зверове и престъпници, съобщава „Фокус“.
Самият Драган Симеонович обясни пред сръбското издание „Политика“ какво е искал да каже.
„Съжалявам много, че едно от моите изявления за Топлишкото въстание, което се провежда през 1917 г. в южната част на Сърбия и е единственото успешно въстание на територията на Европа, окупирана от Централните сили, беше напълно ненужно политизирано. Тъй като това изявление беше дадено на портал, който е предназначен главно за обществеността в Черна гора, където не се знае много за въстанието в Топлица, смятах, че трябва да бъдат посочени причините за избухването му“, заявява Симеонович.
Захариева отговори на нападките на Сърбия и Северна Македония
Като посочва, че насилието срещу сръбското население и принудителната мобилизация като двете основни причини за бунта, Симеонович отбелязва, че не е казал нищо ново, тъй като тези причини са изложени в историческата литература от цял век.
„Това, че по това време членовете на българските окупационни войски, както и българските комити, са извършили престъпления срещу населението на Сърбия е исторически факт, който все още живее в съзнанието на хората от тези краища. Никога обаче не съм мислил, че целият български народ е виновен за тези престъпления, нито съм имал намерение да говоря за днешните българи и България. Ето защо ме притеснява, че цялата работа беше представена от българското министерство на външните работи по такъв начин, че неинформираните да си помислят, че аз, споменавайки престъпленията отпреди сто години, обвинявам за тях сегашния български народ. Още повече, че никога не съм използвал реч на омразата, когато съм говорил за която и да е нация, раса или религия, защото вярвам, че колективната вина не е възможна и че е голяма несправедливост да се обвинява цяла нация в престъпления, извършени от някои от нейните членове“, смята Симеонович.
„Просто казано, думите ми бяха изтръгнати от историческия контекст, който се отнасяше изключително до събитията от Първата световна война, а някои бяха добавени, като изобщо не съм ги изрекъл, така че мисля, че цялото нещо е конструирано така, че да се използва за ежедневни политически цели. Оказва се натиск върху страната ни по причини, недостатъчно известни за мен“, добавя историкът, който не за първи път се изказва остро за България.
Той подчертава, че българските войници са изгорили живи бременната жена и четири деца на Димитрие Бегович, един от известните партизани от рода на самия Симеонович.
Дело за изгарянето на българското знаме заведе прокуратурата в Струга
„Ако такова действие не може да се нарече престъпление, тогава какво може да се квалифицира като престъпление?“, пита Симеонович.
„Вярвам, че всички балкански държави и народи имат перспектива само в обща хармония и траен мир. Имаше твърде много войни и кръвопролития. Не съм за отмъщение, нито лично, нито държавно и съм привърженик на тезата, че трябва да помним, но и да прощаваме. Имаме много причини да култивираме по-добри отношения с днешна България, но не на цената на преразглеждане на историята“, заключава Симеонович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!