Участват 15 хил. официални представители, експерти и журналисти от 192 страни. В заключителния етап на конференцията на 17 и 18 декември ще се включат държавни глави и правителствени лидери от над 100 страни.
Участниците се опитват да постигнат ново международно споразумение за съкращаване на парниковите емисии, което да замени Протокола от Киото, изтичащ през 2012 г.
Но те ще отделят в атмосферата толкова парникови газове,колкото 4 хил. датчани или 31 хил. индийци отделят за една година, писа миналата седмица датският вестник "МетроЕкспрес", като се позова на изчисления на експерти.
Девет десети от свързаните с конференцията парникови газове ще се дължат на превозването на 15-те хиляди участници до Дания и из страната.
Датското правителство обеща да "неутрализира" тези вредниемисии, като купи от Бангладеш част от квотата й за допълнително замърсяване на атмосферата, но това няма да бъде достатъчно, пише вестникът, като цитира и представители на "Грийнпийс".
Освен това купуването на квоти прави замърсяването допустимо, но не намалява замърсяването на атмосферата.
Самата Дания, която е сред лидерите в борбата за "зелено развитие", в момента е сред най-големите източници на парникови газове в света.
Разногласията между развитите и развиващите се страни
обаче остават и те тепърва ще трябва да се разберат за обема на съкратените емисии и за размера на помощите за бедните страни в борбата срещу климатичните промени.
Очаква се в Копенхаген да бъде съгласуван политически документ, който да стане основа за продължаването на преговорите и сключването на юридически обвързващо споразумение подобно на Протокола от Киото.
Сутринта делегатите, пристигащи за участие, бяха призовани да изберат откъде да влязат в сградата: през червен портал за онези, които избират глобалното затопляне, или през зелен за онези, които "ще гласуват за Земята".
Там, където трябваше да минат участниците във форума, беше поставена символична сива пътека, представляваща път, който се разделя на две и води към два надуваеми портала, като на разклонението има надпис: "Това е вашият избор".
От суеверие или от убеждение, но никой не премина през червения портал, където двама младежи със сиви работни комбинезони усилено се опитваха да привлекат някой посетител с плакати "Защитете интересите си".Десетина младежи от тихоокеанските острови Вануату, Кук и Фиджи, които са особено застрашени от глобалното затопляне и преливането на океаните, бяха облекли ризи на цветя и носеха баджове с надпис: "Нашето бъдеще не подлежи на пазарлъци".
Организаторите на форума са получили до днес 34 хил. молби за акредитация при капацитет от 15 хил. и престанаха да дават пропуски за медиите.
Конференцията струва над 1 милиард датски крони (повече от 134 млн. евро) на датските власти, от които 600 милиона крони за полицията, която мобилизира половината от състава си - 6 хил. души.
В същото време неофициално бе съобщено, че на Европейския съвет в четвъртък в Брюксел лидерите на страните от ЕС ще настояват да бъдат предоставени догодина най-малко 1 млрд. евро на бедните държави за борба с климатичните промени.
Не се очакваше ЕС да предложи конкретен размер на финансирането докато не приключи сбирката в Копенхаген, но сега целта му е да сложи точните цифри на масата, за да принуди и други водещи страни да направят същото.
Около срещата в Копенхаген се появиха и
всякакви подигравки.
В Ю Тюб е качен видеоклип, озаглавен "Прикриване на застудяването", осмиващ учените, опитващи се да потулят данните, показващи, че има глобано застудяване.
"Климатгейт" започна с разкриването на имейли и други документи, показващи как водещи учени, застъпващи тезата за глобалното затопляне, са заобикаляли рецензирането на техните проучвания и са отказвали да разкриват данни.
През последната седмица видни учени в Англия и САЩ подадоха оставки, а срещу тяхзапочнаха разследвания, напомня в. „"Уолстрийт джърнъл".
Британското правителство преразглежда своите исторически данни за измененията в климата в светлината на появилите се съмнения в достоверността на заключенията на Института за изследване на климата в Източна Англия.
Дори ООН, която твърдеше, че има "недвусмислени" доказателства за причиненото от човека глобално затопляне, обещава да преразгледа доказателствата.
Но над 80% от французите, американците и японците са готови да променят навиците си в името на борбата срещу глобалното затопляне, показва проучване на общественото мнение, осъществено в няколко държави.
88 процента от французите, 87% от поляците, 85% от италианците, 81% от японците и 80% от американците изразяват готовност да променят начина си на живот и да ограничат потреблението в името на природата според сондажа на института "Ифоп", публикуван във вестник "Монд".
Мнозинството от французите - 64%, казват, че са наясно със залога на конференцията в Копенхаген. За сметка на това болшинството от гражданите на петте останали държави признават, че никога не са чували да се говори за световната среща на върха за климата.
Мнозинството от анкетираните са песимисти, като смятат, че на конференцията в Копенхаген ще бъде постигнато само привидно споразумение: 75% от французите, 61% от японците, 60% от италианците и поляците и 49% от американците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!