П резидентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Ангела Меркел откриха в понеделник в Берлин среща на върха, посветена на Западните Балкани. Те призоваха Сърбия и Косово да подновят диалога си преди каквато и да било стъпка по евентуалното им приемане в ЕС.
Преди неформалната среща на върха, на която участват политически ръководители от региона, Макрон и Меркел заявиха намерение да работят заедно за стабилността на Балканите.
В момент, когато преговорите между двете страни под егидата на ЕС са в застой, Берлин и Париж решиха да се намесят.
Отношенията между Сърбия и бившата ѝ провинция се влошиха още повече през есента, 20 години след кървавия им конфликт, особено след налагането от страна на Прищина на 100% мита върху вноса на сръбски продукти.
Преди срещата Меркел подчерта, че „не може да става дума за преговори за присъединяване”. Макрон пък потвърди: „На дневен ред, както каза Ангела Меркел, не е политика по разширяване на ЕС, а политика на регионална стабилност”. Така лидерите на Германия и Франция влязоха в противоречие с Европейската комисия, която залага на идеята за приемане на Сърбия и Косово като начин за уреждане на конфликта им, отбеляза АФП.
По-късно германското правителство съобщи след срещата, че
Сърбия и Косово са се съгласили да продължат преговорите за нормализиране на отношенията им.
„Сърбия и Косово се съгласиха да умножат усилията за прилагане на съществуващите споразумения и да подновят конструктивно диалога за нормализация под егидата на Европейския съюз, за да постигнат цялостно и окончателно споразумение”, съобщиха в декларация Франция и Германия, които са организатори на срещата на върха в Берлин. „Участниците подчертаха, че е важно процесът на преговорите да бъде прозрачен, всеобхватен и придружен от усилия за укрепване на доверието”, се посочва в декларацията.
Сръбският президент Александър Вучич каза пред журналисти след срещата: „Сърбия няма други условия освен премахване на тези мита. Следващата среща по въпроса за диалога ще бъде в Париж на 1 или 2 юли”. Той добави, че в Берлин сръбската делегация е имала „редица трудни срещи”.
„Срещата даде възможност на Сърбия да чуе единствено критики по свой адрес и не доведе до деблокиране на диалога
между Белград и Прищина за нормализиране на двустранните отношения”, заяви държавният глава. Вучич добави: „Успяхме да видим, най-искрено, как се отнася към Сърбия и как към Косово и Метохия, говоря за хора от региона”. Според него той и премиерът Ана Бърнабич „са се борили за Сърбия”, но представителите на деветте страни, участвали в срещата, признават независимостта на Косово.
„Ние действахме от името на страната. Изслушахме лавина от обвинения срещу нас. Албанците от Прищина започнаха да казват, че трябва да признаем Косово. Втора точка – не трябва да има автономия за сърбите, няма да се допусне втора Република Сръбска в Косово и няма изпълнителна власт за Общността на сръбските общини”, обобщи сръбският президент.
Държавният глава на Косово Хашим Тачи пък описа проведената среща като „тежка” и подчерта, че тя е завършила без резултати.
Той повтори искането си Сърбия да признае Косово и да се съгласи на безусловен диалог. Същевременно отрече, че ще се стигне до размяна на територии между двете страни като възможен начин за нормализиране на двустранните отношения между Белград и Прищина.
„Тази вечер (бел. ред. снощи) може да се отбележи постигането на споразумение между Гърция и Македония, но също така и недостатъците в преговорите между Косово и Сърбия”, каза Тачи.
В социалната мрежа Фейсбук той написа, че отношенията между Белград и Прищина са паднали до най-ниско ниво, което прави невъзможно изпълнението на „добри инициативи” от Берлинския процес. Що се отнася до помирението, Тачи беше категоричен, че такова едва ли ще има, докато Сърбия и Босна и Херцеговина не признаят Косово.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!