Президентът на САЩ Барак Обама е домакин в петък и събота в Кемп Дейвид на срещата на върха на Г-8, която се очаква да премине под знака на дълговата криза в еврозоната.
Сред участващите във форума държавни и правителствени ръководители е и новият френски президент Франсоа Оланд, с когото Обама ще се срещне днес по обяд в Овалния кабинет, за да обсъди икономически въпроси, но също и бъдещата роля на Франция в международните сили в Афганистан, предаде АФП.
За преодоляването на дълговата криза в Европа, Вашингтон напоследък многократно препоръча политика, ориентирана още повече към стимулиране на растежа.
Белият дом обаче уверява, че американският държавен глава
няма намерение да експлоатира различията
в позициите на Оланд и германската канцлерка Ангела Меркел, която призовава за строги мерки за икономии.
Позовавайки се на американски медии, наблюдатели в Атина посочват, че ръководителите от Г-8 ще обсъдят перспективите за Гърция и еврозоната, като ще търсят политики, които да внесат баланс между рестрикциите и икономическия растеж, за да се избегне изложеното на риск единство на валутния съюз.
Очаква се Съединените щати, заедно с Япония и Канада, да настояват пред Меркел да се направи повече за стимулиране на растежа в Европа, отбелязва АП.
Германия започна да
възприема подобен подход
след избирането на Оланд и разпадането на холандското правителство, подкрепящо бюджетните икономии. Сред мерките за насърчаване на растежа някои икономисти препоръчват по-малко регулации за малкия бизнес, по-лесен достъп до пазара на труда в еврозоната и отслабване на бариерите, издигнати в някои страни в защита на своята промишленост.
Германия вече постигна споразумение за увеличение на заплатите в държавния сектор, което се очаква да насърчи германците да увеличат потреблението на стоки от повече изпаднали в затруднение европейски страни.
Анализатори се надяват, че макар да не се откаже от мерките за икономии, Меркел в крайна сметка може да приеме някои мерки за стимулиране на растежа.
Евентуално споразумение за растежа
между европейските лидери ще покаже, че поне нещо се прави, изтъкна Клаудия Шмукер от Германския Съвет за външни отношения.
В светлината на всички противоречия обаче, има твърде малка вероятност да бъде постигнат пробив в Кемп Дейвид, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!