Е лектрическото захранване на атомната централа "Чернобил" и нейните системи и оборудване за сигурност са напълно изключени заради руските военни действия, обяви украинският енерго оператор "Укренерго", предаде Франс прес.
МААЕ: Положението на персонала на АЕЦ „Чернобил“ се влошава
"Централата "Чернобил" беше напълно изключена от електрическата мрежа заради военните действия на руския окупатор. Обектът няма повече електрическо захранване", казва операторът на страницата си във Facebook.
"Офанзивата беше в ход и не беше възможно да се възстановят електроснабдителните линии", допълва операторът.
Международната агенция за атомна енергия, която е била информирана за проблема от украинските власти, съобщи, че прекъсването на електрозахранването не влияе значително върху сигурността ѝ.
Предвид времето, което е изтекло от инцидента в Чернобил през 1986 г. топлинното натоварване на басейна за складиране на отработено гориво и обемът на водата за охлаждане са достатъчни, за да осигурят ефикасно отвеждане на топлината и без наличието на електроподаване, обяснява МААЕ в Twitter.
#Ukraine has informed IAEA of power loss at #Chornobyl Nuclear Power Plant, @rafaelmgrossi says development violates key safety pillar on ensuring uninterrupted power supply; in this case IAEA sees no critical impact on safety.
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) March 9, 2022
В "Чернобил" има реактори, които вече не са в употреба и инсталации за складиране на ядрени отпадъци.
Вчера Международната агенция за атомна енергия каза, че дистанционното предаване на данните от системите за контрол, инсталирани в "Чернобил", е прекъснало. Агенцията визираше камерите и други средства, разположени от нея в "Чернобил" в рамките на нейната мисия за надзор на ядрените програми по света.
МААЕ е изгубила контакт със системите за следене в Чернобил
Над 200 техници и охранители са блокирани в "Чернобил" и работят вече 13 ден без прекъсване под руско наблюдение. МААЕ поиска от Русия да разреши на служителите да се сменят, да им се дават почивки и да има установено работно време, което е от съществено значение за сигурността на обекта.
"Силно обезпокоен съм от трудната и стресираща ситуация, в която се намира персоналът на централата в "Чернобил" и от потенциалните рискове, които това носи за ядрената сигурност", предупреди шефът на МААЕ Рафаел Гроси.
Той предложи на няколко пъти да посети Украйна с цел установяване на договорна рамка, която ще гарантира сигурността на ядрените обекти по време на конфликта. Това е първи конфликт, който се разразява в страна, която има голяма ядрена програма.
Над 100 работници са блокирани в АЕЦ „Чернобил“
Украинският министър на енергетиката Херман Халушченко заяви, че украинските власти не знаят какво се случва в Чернобилската централа, предаде Ройтерс. Той добави, че Украйна няма контрол и над случващото се в Запорожката ядрена централа, която също беше превзета от руските сили и където се смята, че са разположени 400 руски военнослужещи.
Министърът на външните работи на Украйна призова Русия да прекрати огъня край Чернобил, за да може да се извърши спешен ремонт, съобщи BBC.
Дмитро Кулеба каза, че резервните дизел генератори имат 48-часов капацитет за захранване на централата. „След това охладителната система на хранилището за отработено ядрено гориво ще бъде спряна, което може да доведе изтичане на радиация“, написа той в Twitter.
Єдина лінія електропостачання ЧАЕС і всіх її ядерних об’єктів, які контролює російська армія, пошкоджена. ЧАЕС знеструмлена. Я закликаю все міжнародне співтовариство негайно вимагати від Росії припинити вогонь і дати ремонтним бригадам якнайшвидше відновити електропостачання 1/2
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 9, 2022
Същевременно украинската държавна ядрена компания "Енергоатом" заяви, че радиоактивни субстанции биха могли да изтекат от "Чернобил", защото след прекъсване на захранването с ток, там не може да се охлажда отработеното ядрено гориво, предаде Ройтерс.
Днес пък говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия е взела под контрол редица ядрени обекти в Украйна, за да не допусне ядрена провокация от страна на украинските бойци, тъй като заплаха за това реално съществува, предаде ТАСС. Захарова твърди още, че контролът на ситуацията в Чернобил сега се осъществява съвместно от руските военнослужещи, украинските специалисти и националната гвардия.
Въпреки че вече не е работеща електроцентрала, "Чернобил" никога не е била напълно изоставена, и централата все още изисква постоянно управление. След като реактор номер четири експлодира преди 36 години, другите му реактори продължиха да работят няколко години и цял град - Славутич - беше построен за настаняване на работници, които бяха евакуирани след аварията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!