В ечерта на 23 юни основателят на военната компания "Вагнер" Евгений Пригожин е на прага да даде заповед на бойците си да тръгнат към Москва, за да отстрани военния министър след месеци на нарастващо напрежение, пише The Moscow Times.
Междувременно във внушителната сграда на Държавната дума, на няколкостотин метра от Кремъл, се развива на пръв поглед незабележително събитие, което едва не се превърна в безпрецедентен политически скандал, предава "Фокус".
Около 17:00 ч. московско време няколко десетки души се събрат на кръгла маса в малката зала на руския парламент.
Путин направи разкрития за смъртта на ПригожинСергей Миронов, ръководител на партията "Справедлива Русия" и дългогодишен съюзник на президента Владимир Путин, открива заседанието с предварително записано видеопослание, което е последвано от изказвания на няколко други депутати и функционери.
Те разкритикуват недостатъчната подкрепа на Москва за мобилизираните и доброволните войници, които се сражават в Украйна, като предлагат въвеждането на държавни облигации и държавен монопол върху алкохола, за да се увеличи финансирането на армията.
Пригожин тайно планирал да присъства на тази сесия, за да отправи остра критика към руското военно ръководство от трибуната на Държавната дума в последен опит да си върне одобрението на Путин, но плановете му са променени в последния момент.
Тези планове са разкрити при условие за анонимност от лице, запознато с действията на Пригожин и от източник в Държавната дума. Лице, близко до ръководството на партия "Справедлива Русия", е потвърдило, че "той е щеше да изложи целия набор от проблеми със специалната военна операция, с Министерството на отбраната, реалния брой на жертвите сред нашите бойци и т.н. Цялата скапана работа, всъщност. Неговите помощници подготвяха посещението му."
Пригожин го смяташе за предател, Путин го посочи за негов наследникДокато конфликтът на Пригожин с министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валерий Герасимов достига своя връх, неформалното влияние, което винаги е било едно от предимствата му, изчезва. Шефът на "Вагнер" е лишен от възможността лично да обсъжда и решава проблеми с Кремъл и правителството и губи достъпа си до Путин.
"Дори онези офиси, в които той можеше буквално да отвори вратата с ритник, бяха забранени за него", коментира правителствен източник пред The Moscow Times.
"Думата, въпреки че не взема такива решения, му изглеждаше в известен смисъл възможност да скочи в последния вагон на заминаващия влак", посочва пък лице, близко до ръководството на партията "Единна Русия".
Пригожин е посетил Държавната дума през пролетта, за да поиска разрешение да говори от трибуната. Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин обаче е отхвърлил молбата му.
"Володин отхвърли това, тъй като имаше забрана от Кремъл за каквато и да е дейност на "готвача на Путин", допълва източник в Думата пред The Moscow Times.
След това е взето решение да се организира представянето на Пригожин с помощта на неговите съюзници от партията "Справедлива Русия".
Той е трябвало да влезе в Думата по покана на депутат. Обмисляна е и възможността да бъде придружен от ген. Сергей Суровикин, за да направи обръщението си по-убедително.
"Пригожин имаше нужда от официална платформа с висок статус с руската йерархия. Според неговия план в този случай нецензурираните му изявления определено щяха да бъдат донесени и поставени направо на бюрото на Путин", посочва източникът на The Moscow Times.
На 22 юни, ден преди планираната реч, участието на Пригожин в срещата на кръглата маса е отменено без обяснение, а няколко часа по-късно той обявява своя поход към Москва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!