Д окато 29% от хората по света декларират, че между Доналд Тръмп и Владимир Путин, хипотетично биха предпочели руския държавен глава начело на тяхната страна, президентът на САЩ е предпочетен от едва 17%.
Проучването „Световният номер едно” е водещ глобален барометър на общественото мнение, който покрива две трети от населението на Земята. Публикува се от „Галъп интернешънъл” в партньорство с УИН.
Путин не се уплаши от леда, потопи се в замръзнало езеро за Богоявление
Путин сравни комунизма с християнството
Доналд Тръмп за „лайняни дупки“: Не съм расист
Само в 9 от изследваните 55 страни американския президент бележи превес над руския си колега, като сред тях са Косово, Албания, Филипините и САЩ.
Владимир Путин пък печели потенциалния вот за лидерство в 25 държави. Сред тях има много, които обичайно показват симпатия към Русия, но тук са също Германия, Франция и Ирландия.
В 20 страни по света се наблюдава отхвърляне и на двамата кандидати - или сред около 45% от всички изследвани лица.
Според изследването, всеки четвърти (25%) по света е за съвместно лидерство на САЩ и Русия, а върховното и едноличното ръководство на Вашингтон се предпочита от 19%. Дори самите американци вече не са уверени в световното си господство, като само 40% от тях смятат, че то трябва да продължи.
В крайна сметка, резултатите от изследването сочат, че американският президент вече не е „абсолютният световен лидер“.
„Изборът измежду тези двама президенти не е никак лесен и в края на краищата кандидатът „срещу двамата“ печели. Сложността на избора се дължи и на факта, че зад Тръмп стоят САЩ със своята икономическа и военна мощ, а Путин има 25-годишен политически опит като един от най-дълготрайните и устойчиви световните политически лидери”, коментира Андрей Мильохин, вицепрезидент на „Галъп интернешънъл”.
За мнозинство от населението по света, консерватизмът и надеждността на Путин изглеждат по-привлекателни. Няма съмнение, че нагласите също са повлияни и от разпространяването на публикации от страна на медиите срещу личността и действията на Тръмп.
„Бихме могли да кажем, че 25-годишното господство на САЩ в масовите мнения явно не е довело до глобален мир и хармония, а напротив, поражда нови проблеми и конфликти.
Многополюсността на света вече е съвсем ясна и очевидна. В няколко региона има силни лидери, които ясно претендират, че формират общата програма на света. И това не е само Русия, но и Китай, Индия, Бразилия и Турция. С нови лидери, нови политически идеи и коалиции виждаме опити за възстановяване на световното влияние на Франция и Германия”, допълва Мильохин.
„Интересно е да се види, че в Русия потенциално съвместно световно лидерство, упражнявано заедно със САЩ, се подкрепя от по-малко от половината от населението (40%).”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!