С поразумението за прекратяване на огъня, толкова възхвалявано от президента Тръмп, продължи само един час. Но наистина ли имаше изненадани? Неговите условия бяха неясни, краткосрочни и липсваха компоненти, които всяко сериозно мирно споразумение изисква. В 21-ви век данните информират повечето публични политически решения. Защо тогава мирните преговори не се основават на доказателства?
Има ли тайна формула за успешен прекратяване на огъня? Това зависи от това как дефинираме успеха. Целта е да спрем бързо бойните действия, да изградим основа за траен мир или да предотвратим хуманитарна катастрофа? Всяка от тези цели изисква различни приоритети и всяка трябва да бъде формирана от доказателства, посочва Гилад Танай за The Hill.
До момента преговорите на Тръмп — съсредоточени върху земя и енергийни мощности — не успяха да адресират нито една от тези цели. Неговите изисквания едва ли щяха да осигурят траен мир и не беше изненадващо, че споразумението за прекратяване на огъня се срина след едва 60 минути, след като Русия възобнови нападенията върху домове, болници и енергийна инфраструктура, посочва Танай.
Тръмп: Русия желае край на войната, но умишлено бави мирните преговори
Преди да предприеме нови преговори, Тръмп трябва да се консултира с академията, експерти по изграждане на мир, международни отношения и, да, дори с историята, посочва авторът на The Hill.
За щастие не летим на сляпо. Академици и изследователи са прекарали десетилетия в анализиране на мира и преговорите и идентифициране на факторите, които водят до устойчиви резултати. Един доклад категоризира успеха на прекратяванията на огъня в два различни критерия: непосредствената цел и основната цел. Изискванията на Тръмп не съвпадат нито с едното, нито с другото, категоричен е Гилад Танай.
Проектът за прекратяване на огъня анализира всички случаи на прекратяване на огъня, в които участва поне едно правителство, между 1989 и 2020 година.
Ceasefires aren’t guesswork: Trump’s Ukraine deal needs data, not bluster https://t.co/0OANkoFSTO
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) April 2, 2025
Какви изводи направиха те?
- Успешните прекратявания на огъня обикновено споделят три общи характеристики: политически процес, който адресира коренните причини за насилието,
- стабилен механизъм за мониторинг, а прекратяването на огъня трябва да продължи минимум 100 дни.
Обсъжданията на Тръмп с президента на Русия дори не засягаха първия критерий — основната причина за войната (като предложеното членство на Украйна в НАТО), и липсваше какъвто и да било план за проверка, пише Танай.
Има и много конкретни примери, свързани с Русия. По време на конфликта в Донбас през 2014 година Минският протокол създаде прекратяване на огъня, което задоволи много от първоначалните искания на Москва. Все пак, боевете започнаха отново след няколко седмици. Обратно, по време на конфликта в Грузия през 2008 година, Русия прие няколко структурирани условия за прекратяване на бойните действия, включително хуманитарен достъп, взаимно изтегляне на войски и временно присъствие на руски мироопазващи сили, което в този случай предотврати възобновяването на насилието, посочва авторът на The Hill.
Тези детайли имат значение — те отразяват процес на преговори, а не политическо шоу, смята Танай.
Прекратяванията на огъня могат също да включват трудни компромиси. В някои конфликти, хуманитарният достъп е част от договорените паузи в бойните действия. Например, в Судан, прекратяване на огъня през 2024 година позволи доставката на храна и лекарства до цивилни, изселени от конфликта. Но историята показва, че това може да оръжие с с двойно острие. По време на гражданската война в Ангола, хуманитарната пауза позволи успешна кампания за ваксинация срещу полиомиелит, но същата пауза даде време на враждуващите фракции да се презаредят. Тези примери не определят успеха на прекратяването на огъня, но те подчертават защо внимателното планиране и данни трябва да стоят в основата на всяко споразумение, категоричен е Гилад Танай.
Тръмп развива стратегията на Никсън за разделяне на Китай и Русия
Използваме данни и доказателства, за да формираме решения в почти всяка област на политиката. Академици произвеждат изследвания, релевантни за политиката, съветват държавни агенции и допринасят за политическите дебати. Изследователи съветват новия комитет на Националната академия на науките на САЩ за пандемии, използвайки уроците от избухването на COVID-19, за да насочват бъдещото вземане на решения. Въпреки това, в сферата на войната и мира, някои лидери все още разчитат на инстинкта, а не на прозорливостта. Това трябва да се промени, смята Танай.
В крайна сметка, няма универсален подход за прекратяванията на огъня, особено като се има предвид идеологическите и политическите мотиви на Владимир Путин за нахлуването в Украйна. Някои дори поставят под въпрос дали мирът е наистина цел за него. Но това, което знаем, е, че прекратяванията на огъня, които се срутват за минути, струват животи. Всеки процес на преговори трябва да се основава на строг анализ, посочва Танай.
Интелигентността съществува, така че нека да се учим от нея, вместо да повтаряме историята, съветва той.
Гилад Танай е основател и председател на изследователския и консултантски институт ERI. По-рано той основава организацията Academics Stand Against Poverty, международна неправителствена организация. Той също така е преподавател и изследовател в Програмата за глобална справедливост на Йейлския университет.
Този коментар изразява личното мнение на автора на The Hill и може да не съвпада с позицията на Vesti.bg като цяло.
* Видеото е архивно!
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Тръмп обяви извънредно положение в САЩ
Politico: Тръмп е разкрил пред вътрешния си кръг, че Мъск ще напусне скоро
Борисов за митата на Тръмп: И на бирата ще се отрази, не че пия бира