Ремонтирана московска метростанция разпали острия спор в Русия за наследството на Йосиф Сталин, съобщи днес Асошиейтед прес.
Критиците на комунистическия режим бяха разгневени от възстановяването на текста на химна на Съветския съюз в ротонда в метростанция "Курская", открита 1950 г. - по време на управлението на Сталин.
Текстът гласи: "Възпита ни Сталин във вярност народна, за труд и геройства той нас вдъхнови".
Неотдавна се появиха слухове, че отново може да бъде издигната статуя на диктатора на място, където преди време е стояла друга.
Главният архитект на Москва заяви, че е предложил идеята миналата седмица от желание за историческа коректност.
Нейни противници обаче смятат, че тя е част от кампания за реабилитиране на Сталин и за представяне на неговото управление с желязна ръка като образец за днешна Русия.
Макар да няма точни данни за броя на жертвите на режима на Сталин, според различни източници те са от близо 650 хил. разстреляни и около 600 хил. умрели в лагерите от глад и болести до между 7 и 13 млн. загинали в резултат на глад, колективизация и репресии по време на неговото управление.
Още по време на комунистическия режим, след смъртта на Сталин, новият съветски ръководител Никита Хрушчов през 1956 г. разобличава престъпленията на бившия диктатор, като като го обвинява, че се е самозабравил и се е превърнал в идол за масите. Това е и т.нар. начало на развенчаването на "култа към личността".
Вчера "ИЮ Обзървър" (EUobserver) съобщи, че руската информационна агенция
"Новости" започва нова пиар кампания в Брюксел,
чиято цел, според пиар индустрията, е да оправдае амбициите на Русия да се утвърди като велика сила и да подобри имиджа на Йосиф Сталин.
Държавната новинарска агенция е влязла в комбина със слабоизвестната, базирана във Вашингтон, Лондон и Цюрих консултантска фирма Ар Джей Ай къмпанис (RJI Companies) и се опитва да наеме една от десетте най-големи пиар агенции в Брюксел, за да приведе проекта в действие, посочва изданието.
Първият договор предвижда. организирането на конференция на високо ниво за Арктика, която да се състои в Москва в края на ноември. На нея Русия трябвало да бъде представена като добронамерена по отношение на екологичната и енергийната политика.
РИА "Новости" предлага и втори договор, в съответствие с който трябва "да се подобри цялостния образ на Русия в чужбина", съобщил източник, запознат с кампанията.
През септември агент на Ар Джей Ай къмпанис представи проекта на голяма пиар фирма, като заяви, че целта на втория договор е да се подпомогне представянето на Русия като благосклонна велика сила, която може да преговаря с играчи като САЩ, Китай и ЕС по въпросите на глобалната сигурност и енергетиката.
Той добави, че част от усилията ще бъдат насочени към хвърляне на положителна светлина върху действията на Съветския съюз преди и след Втората световна война, за да бъде оправдана идеята, че съвременна Русия трябва също да наложи своето влияние над съседните си страни за доброто на света.
Високопоставен директор в гореспоменатата пиар фирма си спомня разговор с пратеника на Ар Джей Ай къмпанис. "Попитах го: "Значи искате да кажем, че Сталин не е бил толкова лошо момче?". Той отвърна: "Ами. . . знам, че няма да е лесно".
"Значи искате да пренапишем историята?", попитах аз и той отговори: "Да, в известен смисъл", пише авторът Андрю Ретман от "ИЮ Обзървър".
"Очаквайте европейските вестници да публикуват повече статии, в които се твърди, че Сталин е имал и добри страни", препоръчал директорът.
Когато "ИЮ Обзървър" установили контакт с Ар Джей Ай къмпанис, фирмата отрекла вторият договор да има нещо общо със Сталин, а РИА "Новости" отрекъл той въобще да съществува.
"Нашата работа не е да подобряваме имиджа на Русия, а да съобщаваме новините", заяви говорителят на агенцията Валерий Левченко.
Наблюдатели на дейността на Кремъл като базирания в Москва вестник "Новая газета", за който работеше убитата журналистка Анна Политковска, твърди, че в Русия вече се води кампания за изчистване на репутацията на Сталин.
Те посочват като примери за тази тенденция събития като публикуването наскоро с държавно финансиране на учебник по история за средните училища, в който Сталин е описан като ефективен управник, както и тайното изземване от полицията на документи на неправителствени организации за престъпленията на сталинисткия режим.
На най-високо политическо равнище миналия месец в Полша премиерът Владимир Путин защити пакта Молотов-Рибентроп от 1939 г., с който нацистка Германия и Съветският съюз се договарят да разделят Европа.
Освен това руски парламентаристи обвиниха полски депутати, че "очернят" името на Сталин, като го обвиняват в геноцид в парламентарна резолюция.
Ревизионизмът по отношение на съветската история е свързан със суетата
на руската управляваща класа наред с геополитическите амбиции, коментира зам-главният редактор на "Новая газета" Валерий Ширяев.
Важно е за бившите хора на КГБ, като Путин и неговите приятели, да обяснят защо повтарят политиката на Съветска Русия, казва той и допълва:
"Те трябва да казват, че старата Русия е имала и добри страни, за да не гледат на самите себе си като на канибали. Това е важно за душевното здраве на руския елит".
Междувременно руски дипломати твърдят, че не съществува програма на Кремъл за смяна на "етикета" на съветската идеология.
"Никой в руското правителство не се опитва да прикрие това, което се е случвало тогава. Разбира се, че Сталин е отговорен за многобройни престъпления", заяви за "ИЮ Обзървър" руският посланик в ЕС Владимир Чижов.
Той добави, че "историята трябва да бъде оставена на историците", но въпреки това обрисува Сталин в не толкова черно-бели краски в сравнение с начина, по който той обикновено бива описван на Запад.
"Без съмнение би било сквернословие да поставяме Хитлер и Сталин под общ знаменател. Хората може да спорят до безкрай дали Съветският съюз се е превърнал във велика сила благодарение на Сталин или въпреки него и суровите му методи за индустриализиране", посочва посланикът.
На въпрос на "ИЮ Обзървър" дали Сталин, за когото се смята, че е заповядал избиването на милиони, може да се нарече масов убиец, Чижов даде уклончив отговор.
"Несъмнено можем да кажем, че Сталин е извършил много престъпления. Други хора също. Можем да посочим битката при Мерс ел Кебир през 1940 г., когато британският флот бомбардира френския, въпреки че те са съюзници, а не врагове.
Броят на жертвите е същият, като този на американците, загинали в Пърл Харбър", отговори Чижов.
Освен с Ар Джей Ай къмпанис руските интереси работят също с пиар агенциите "ДжиПлъс" (GPlus) в Брюксел, Берлин и Париж, "Кечъм Плиън" (Ketchum Pleon) в Лондон и Вашингтон, "Уебър Шендуик" (Webber Shandwick) в Лондон и Брюксел и "Сейлър къмпани" (Saylor Company) във Вашингтон и Брюксел.
Валерий Ширяев от "Новая газета" твърди, че Кремъл е използвал професионални пиар услуги за първи път през последните години на управлението на Борис Елцин в края на 90-те.
Първата компания, наета от Кремъл, е базираната в Москва агенция "Николо М", кръстена на името на ренесансовия философ Николо Макиавели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!