Изваждането на чилийските миньори бе проследено минута по минута от милиони хора по света и се превърна в събитие, което предизвика огромен интерес и безпрецедентно медийно отразяване, предаде АФП.
Изваждането преди зазоряване вчера сутринта на студения въздух на пустинята Атакама на Флоренсио Авалос, първият от 33-та миньори, които бяха блокирани 69 дни на повече от 600 м под земята, беше предавано директно от големите информационни мрежи в света.
Спасяването на
чилийските миньори бе на
първа страница
на цялата американска преса,
а вестниците "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" изглежда забавиха предпечатната подготовка, за да публикуват снимки на първия спасен.
Спасителните операции бяха следени без прекъсване от Си Ен Ен Интернешънъл, Би Би Си Уърлд, Скай Нюз във Великобритания, iTele и BMF (Бе Ем Еф) във Франция, Евронюз в Европа и главните японски канали.
"Това а абсолютно невероятно! Поздравления на Чили!", заяви Тецуро Умеджи, преподавател по английски в Кудамацу, Япония, цитиран от Би Би Си.
Американският президент Барак Обама заяви, че бил впечатлен от приключението на 33-та мъже, които поставиха
нов рекорд за оцеляване под земята.
"Нашите мисли и молитви са със смелите миньори, техните семейства и мъжете и жените, които работиха усилено, за да ги спасят", заяви Обама в комюнике, разпространено от Белия дом.
В испаноезичния свят спасяването на миньорите напълно доминираше информационните хроники по радиата, телевизиите и интернет сайтовете.
Информационната
агенция и обществената телевизия на
Китай също бяха на мястото на събитието,
докато информационните интернет портали Соху и Сина пускаха специализирани страници с всички подробности за спасителните операции.
Успешното спасяване на първите блокирани миньори предизвика смесени чувства на възхищение и огорчение в интернет потребителите в Китай, където се смята, че мините са най-опасните в света.
"Блажени са родените в Чили. Ако това се бе случило с нас, без никакво съмнение щяхме да бъдем погребани живи", заяви потребител на сайта sohu.com.
"Спасителната операция в Чили засрами Китай. Достатъчно е да изчислим броя на китайските миньори, загинали при миньорски катастрофи", посочва друг интернет потребител.
В цяла югоизточна
Азия,
в Сингапур, Южна Корея, Тайланд и Виетнам, новината за освобождаването на първите миньори бе посрещната с ентусиазъм.
В Австралия операциите също бяха следени непрекъснато от радиостанциите, телевизиите и уебсайтовете. В Катар, сателитния англоезичен канал "Ал Джазира" имаше кореспондент на място, който представяше най-новите операции в "Туитър".
Венецуелския президент Уго Чавес също използва "Туитър", за да изрази доволството си и да поздрави миньорите и спасителите им. "Ние сме с Чили! Нека Господ е с вас!", написа той.
В Австрия и Холандия спасяването на чилийските миньори зае първа страница на повечето големи вестници. Австрийската телевизия излъчи специална емисия с директно проследяване на операциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!