Проект, финансиран безвъзмездно от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд по програма "Околна среда", ще спасява застрашена от изчезване животинска популация в природния парк "Сините камъни".
Експерти от парка казват, че представителите на вида европейски лалугер са намалели критично заради влошеното състояние на пасищата и ливадите в защитения регион.
Проектът предвижда обраслите пасища да бъдат почистени и в тях да бъдат създадени благоприятни условия за лалугерите, които ще бъдат разселени от други места.
Той ще продължи три години.
Предвидено е в местностите Каракютюк и Локвата да бъдат изградени и две летни къшли за овце, каквито е имало в миналото.
Специалните грижи за връщането на лалугерите в обичайните им обиталища са важни и от гледна точка на обстоятелството, че тези животни са хранителна база за застрашени от изчезване хищни птици като царски орел, скален орел, ловен сокол, египетски лешояд, белоглав лешояд, казват природозащитници.
Европейският лалугер се среща в Югоизточна Европа, включително и в България.
Според експерти числеността му намалява навсякъде.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!