К оломиерс, разположен в югозападна Франция, е модерен и разпръснат град, но не особено привлекателен.
Много млади двойки се заселват тук, напускайки близкия Тулуза, за да създадат семейства, привлечени от значително по-ниските цени на имотите. Градът расте бързо и в момента наброява 40 000 жители.
Въпреки това, коефициентът на раждаемост във Франция намалява, а Коломиерс отбелязва един от най-значителните спадове – 31% от 2018 г. насам.
Дълго време Франция се открояваше сред своите европейски съседи с високия брой деца, които една жена ражда през детеродните си години.
iframe src="https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=133700682682020225" height="518" width="345" frameborder="0" scrolling="no" >
Въпреки че коефициентът на раждаемост във Франция все още остава над средния за Европа, той рязко спада.
Броят на ражданията през 2024 г. е най-ниският, отчитан от 1919 г. насам.
През януари миналата година президентът Еманюел Макрон призова за *„демографско превъоръжаване“ чрез реформи, насочени към улесняване на родителите при отглеждането на деца.
Сред тях е увеличаване на финансовата подкрепа, която двамата родители получават, докато се грижат за новородените си бебета, като тази помощ ще се предоставя до шест месеца.
Въпреки това, може да отнеме години, преди тези мерки да окажат осезаем ефект върху демографския спад – особено след като за малко повече от година Франция е имала четири различни правителства, а реформите все още не са влезли в сила.
В кабинета на акушерката Лорънс Лоазо в Коломиер тя измерва теглото на триседмичната Леони – второто дете на Каролайн и Теди Риват.
Двойката не е сигурна дали ще има повече деца, но вече надхвърля средното за региона на Окситания, където коефициентът на раждаемост е 1,53 спрямо националния 1,62.
Лоазо, която работи като акушерка в Коломиер вече 30 години, забелязва промяна в нагласите на младите хора.
„Едва ли някой от приятелите на 32-годишната ми дъщеря има деца“, споделя тя. „Мнозина планират да опитат по-късно в живота, но това означава, че ще срещнат по-големи трудности при забременяване – а когато навършат 40, ще бъде много трудно да имат второ дете“.
Тя добавя, че все още се срещат семейства с три или четири деца, но те най-често са от по-беден или имигрантски произход.
Отглеждането на деца във Франция е скъпо.
Последната официална статистика отпреди десетилетие оценяваше разходите на около 6800 евро годишно за едно дете.
С отчитане на инфлацията, френските икономисти сега изчисляват, че сумата е нараснала до близо 9000 евро годишно.
Марго Бискай – също акушерка в Коломиерс– споделя, че в практиката си често среща млади жени, които идват при нея за съвети относно контрацепцията.
Според нея за нарастващ брой млади жени на възраст между 20 и 30 години майчинството не е приоритет.
Някои просто не желаят да имат деца, обяснява г-жа Бискайе:
„Често това се дължи на света, в който живеем в момента. Не е много оптимистичен период. Може би някои ще променят решението си, но може би – не.“
Паола Годар, 27-годишна, работеща в музикалната индустрия, е категорична, че няма да има собствени деца, макар да би обмислила осиновяване.
Въпреки че финансово би могла да си позволи да отглежда дете, тя не вярва, че може да му осигури безопасно бъдеще.
Изразява безпокойство от възхода на крайната десница, както и от потенциалните ефекти на климатичните промени през следващите 20 години.
Раждаемостта в Окситания бележи значителен спад – 8,5% през 2023 г., спрямо 6,5% на национално ниво, споделя Катрин Сурд от Националния институт за статистика и икономически изследвания (Insee) пред BBC.
Спадът е особено рязък сред жените на възраст между 24 и 35 години – групата, която традиционно е най-плодовита.
Според Сурд жените все по-често отлагат раждането на първото си дете и по-късно се установяват в дългосрочни връзки.
Същевременно икономическата несигурност влияе върху решенията им.
Подобна ситуация се наблюдаваше и по време на финансовата криза през 2008 г., когато раждаемостта рязко намаля във Франция и цяла Западна Европа.
В Коломиерс броят на децата в началното училище е спаднал с 10% за последните седем години.
Ксавие Вуйлер, който работи в образователния мениджмънт в средното училище „Виктор Юго“, споделя, че тенденцията ще засегне училищата в близко бъдеще, когато по-малкото деца в началните училища достигнат гимназиална възраст.
Той и съпругата му, испанката Ноелия, имат само едно дете – 12-годишния Паоло, и не планират друго.
„Жена ми много искаше да развие кариерата си и да има същите възможности като мен. Така че отделихме време, преди да имаме дете – и решихме да останем с едно“, казва той.
Във френската провинция, където традиционно раждаемостта беше по-висока, също се наблюдава спад, сочат правителствените данни.
В малкото село Гратенс, южно от Коломиерс, живее скулпторът Фарид Ачезегаг заедно с партньорката си Марион Сави, учителка, и 10-годишната им дъщеря Маел.
„Това е моделът, с който съм свикнала – и бях доста щастлива като самотно дете“, казва Марион.
„Обичам работата си и когато мислех да стана майка, исках също да имам време за себе си. Не е егоизъм – просто исках да осигуря на детето си пълноценно внимание и същевременно да запазя част от личния си живот.“
Фарид, чиито родители са алжирски имигранти, израснал в многодетно семейство, но не иска същото за себе си:
„Както и Марион, бях решен да имам само едно дете. Връзката ти с децата в голямо семейство не е същата.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!