Р ейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп падна до 43%, което е най-ниското от завръщането му на поста, след като американците се ядосаха от неговите мита и обработката на информацията от страна на администрацията му за военен удар в Йемен, установи проучване на Reuters/Ipsos, предаде агенция Ройтерс (Reuters).
Тридневното проучване, което приключи в сряда, показа одобрение за представянето на Тръмп като президент с 2 процентни пункта по-малко от проучване, проведено на 21-23 март и 4 пункта под одобрението от 47%, което той получи малко след встъпването си в длъжност на 20 януари.
Тръмп регистрира най-високия си рейтинг на одобрение за първи мандат, 49%, малко след като встъпи в длъжност през януари 2017 г. Най-ниският му рейтинг за първия мандат беше 33% през декември 2017 г. Общото му одобрение остава по-силно, отколкото през по-голямата част от първия му мандат.
Демократът Джо Байдън, предшественикът на Тръмп в Белия дом, имаше най-ниския си рейтинг – 35% – точно преди президентските избори през ноември миналата година.
Какъв дял от американците одобряват работата на президента?
Анкетираните дадоха слаби оценки на Тръмп за справянето му с икономиката, което 37% одобриха, като 30% одобриха работата му за справяне с високите разходи за живот, проблем, който преследваше и Джо Байдън.
Около половината от анкетираните – 52% – се съгласиха с твърдението, че увеличаването на митата върху автомобили и авточасти, част от новите мита, които Тръмп разкри в сряда, ще навреди на близките им хора и приблизително същият дял каза, че повишаването на митата би донесло повече вреда, отколкото полза. Около една трета от американците – предимно от Републиканската партия на Тръмп – казаха, че не са съгласни с твърденията, че митата биха навредили.
Тръмп организира вихрушка от промени в политиката, откакто встъпи в длъжност,
изгонвайки близо 200 000 федерални служители и преобръщайки дългогодишните американски дипломатически норми. Неговите тарифни политики изплашиха инвеститорите, което доведе до разпродажби на фондовия пазар на фона на опасенията, че те могат да предизвикат рецесия.
Тревоги относно скандала със Signal
Респондентите също обвиняват администрацията на Тръмп за боравенето с военни тайни, след разкритието миналата седмица, че висши лидери са обсъждали планове за нападение срещу екстремисти в Йемен в търговското приложение за съобщения Signal и неволно са споделили предварителни планове с журналист.
Около 74% от анкетираните в анкетата на Reuters/Ipsos – включително 91% от демократите и 55% от републиканците – казаха, че е безразсъдно да се обсъждат плановете за атака по този начин, в сравнение с 22%, които казаха, че това е безобидна грешка. Други 70% са съгласни с твърдението, че Тръмп трябва да поеме отговорност за случая.
Какво мислят американците за скандала със Signal
Reuters/Ipsos анкетира 1486 възрастни американци за това как гледат на съветниците на президента, използвайки групов чат за обсъждане на военни планове
Само 34% от респондентите в анкетата одобриха начина, по който Тръмп се справя с външната политика, което е спад от 37% в анкетата на Reuters/Ipsos от 21-23 март. Около 48% от анкетираните одобряват начина, по който Тръмп се справя с имиграцията.