С лънчевата сонда "Паркър" се движи възможно най-близо до Слънцето и това ѝ дава невероятна възможност да наблюдава поведението на Слънцето отблизо - понякога директно в събитията в слънчевата атмосфера, като този първи невероятен кадър, заснемащ взаимодействието между слънчевото изригване и фоновия слънчев вятър.
Слънчевото изригване може да предизвика геомагнитни бури, ако засегне Земята. Те могат да нарушат нормалния поток на слънчевия вятър - поток от заредени частици, които се отделят от Слънцето. "Паркър" показва един от начините, по които това се случва.
Watch The First Footage Of A Turbulent Coronal Mass Ejection From Parker Solar Probehttps://t.co/O1J1sPDrkc
— IFLScience (@IFLScience) April 4, 2024
Снимки от широкоъгълната камера на сондата показват образуването на нестабилности на Келвин-Хелмхолц (KHI) в плазмата. Те се наблюдават в облаците на нашата атмосфера, както и в други флуиди, когато възникне нестабилност, свързана с разлика в скоростите. Те представляват влакове от полумесеци и се наблюдават и на Юпитер и Сатурн - и очевидно могат да се случат и в Слънцето, въпреки че екипът не е очаквал да ги види.
"Когато проектирахме инструмента, никога не сме очаквали, че структурите на KHI могат да се развият до достатъчно големи мащаби, за да бъдат изобразени в изображенията на видимата светлина в хелиосферата", казва Ангелос Вурлидас, учен по проекта WISPR.
Във видеото може да научите повече за: Историческата мисия на космическата сондата „Паркър” започна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!