П ремиерът на Северна Македония Зоран Заев е провел днес телефонен разговор с българския си колега Бойко Борисов, съобщи МИА.
В съобщение на пресслужбата на правителството на Северна Македония се казва, че Заев и Борисов изразили общата си увереност, че както те самите, така и съответните правителствени представители и екипи ще продължат разговорите по отворените двустранни въпроси с цел намиране на решение, което да бъде в интерес на двете страни и на европейската интеграция.
Зоран Заев е пожелал на Бойко Борисов здраве и бързо възстановяване от коронавируса. Борисов от своя страна е осведомил Заев, че се чувства много по-добре и здравословното му състояние е стабилно.
Двамата премиери са обсъдили още подготовката на предстоящата среща в София в рамките на Берлинския процес и са се договорили да разговарят отново по телефона в понеделник, за да решат дали срещата ЕС - Западни Балкани ще бъде проведена с физическо присъствие или онлайн, се казва в съобщението.
Ще блокира ли България членството на Северна Македония в ЕС
България няма да даде съгласието си за членството на Северна Македония в Европейския съюз докато не се изчистят няколко въпроси относно съвместната ни история. Как се отрази това не геополитическите отношения на страната и какви са последиците, коментираха в предаването "Неделята на NOVA" депутатът от ВМРО Александър Сиди и журналистът Мартин Минков.
"Няма крачка назад по темата "Северна Македония". Там до 1944 година населението се е самоопределяло като българи. Ако днес някой лицемер в Скопие казва, че трябва да им разрешим да се самоопределят, нека да бъде така добър да не определя какъв е Гоце Делчев", заяви Сиди.
Според него в западната ни съседка има хора, които не са чели нито собствената си, нито българската история. Той цитира и френски автор, които обяснява как "сърбите са планирали открадването на Македония".
"Нашето външно министерство изпрати документ, че България не приема преговорната рамка. Това означава, че при евентуално сериозно и успешно дипломатическо усилие от наша страна, е изпратен ясен и силен сигнал към Скопие. Смятам че документът, който изпратихме, ще привлече внимание и ще се търси дипломатическо решение, за да се решат тези фундаментални въпроси", смята журналистът Мартин Минков.
Още от дискусията вижте във видеото по-горе.
Да бъдем смирени и отговорни. Вложихме прекалено много, постигнахме много, а което е най-важно, в момента сме прекалено близо, за да си позволим да пропуснем този шанс.
Това се казва във видеообръщение на на министъра на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, публикувано в профила му във Фейсбук.
"Осъзнавам, че навлязохме в много чувствителна фаза, в която всеки от нас брои дните и очаква решение за нашата европейска интеграция. Повярвайте, че тези смесени чувства при мен са още по-засилени. Три години ръководех въпросите на европейската интеграция и всяка сутрин се будех с една-единствена мисъл: да започнем преговорите", споделя Османи.
"Това е нормално и човешко, но не бива да води до поражение".
"Вложено е много, постигнато е твърде много. Категорично сме прекалено близо, за да си позволим да пропуснем този шанс", казва той и допълва, че правителството е получило доверието на гражданите, за да намира решения.
Според него, Македония има много приятели, които искат да й помогнат и чиито интереси съвпадат с тези на Скопие.
"Но аз знам, че ние имаме и силен мотив да запазим нашата европейска интеграция", подчертава Османи.
Той призова гражданите към смирение, тъй като политическите нападки често не съответстват на действителността.
"Държавите – членки на ЕС и нашите съседи в България имат чувство за отговорност и нужда от намиране на решение. Затова не бива да пропускаме този шанс – това е от изключителна важност за всички нас", заяви външният министър Буяр Османи.
Каракачанов: Няма да се отстъпва, Скопие подцени ситуацията
Скандал с Македония, Заев обвини България
Борисов говори 40 мин. с Меркел за Северна Македония, Радев разговаря с германския...
Радев: Ясни гаранции за членството на Северна Македония
Захариева: Трайно и системно неспазване на договора от Северна Македония
Захариева пред "Ройтерс": Ако РС Македония признае българските корени, вето няма да има
Скопие: Македонският език и идентичност са потвърдени, да не правим политически изявления
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!