У краинците се опасяват, че зоната на ядрената авария в АЕЦ „Чернобил“ може да бъде използвана като пряк път за нападение на украинската столица Киев от руската армия.
Това вече е едно от най-опасните места в света, но сега радиоактивната забранена зона около централата, която се намира в северната част на Украйна край границата с Беларус, може да се превърне в бойно поле, пише Daily Mail.
Почти 8000 украински граничари допълнително са били изпратени в района, части от който са силно радиоактивни,
36 години след катастрофалната ядрена авария.
Украйна се подготвя за евентуална руска инвазия, вероятно от Беларус, използвайки Чернобил, за да пробие украинската отбрана, позволявайки на руските танкове да се отправят на юг към Киев.
Sky's International Affairs Editor @DominicWaghorn visits Prypyat, in the Chernobyl Exclusion Zone, as tensions between Russia and Ukraine continue.
— Sky News (@SkyNews) January 31, 2022
Read the full eyewitness report: https://t.co/zyIGp9b6fr pic.twitter.com/vx4Yar6eRG
Почти пустата зона на изключване от близо 2600 квадратни километра достига границата на север, където до 80 000 руски и белоруски войници, включително части на Спецназ, са разположени за предполагаеми военни учения.
Полковник Юрий Шакрайчук от украинската гранична служба каза наскоро пред журналисти: „Чернобил е зона с повишена опасност. Увеличихме защитните сили, увеличихме броя на патрулите и на хората в тези патрули“.
Докато по-голямата част от вниманието на украинците е насочено към руските войски, струпани на източната граница,
най-краткият път от Русия до Киев е от север и минава точно през забранената зона край АЕЦ „Чернобил“,
отбелязва New York Times.
Изданието цитира полковниц Шакрайчук, който е категоричен: „Няма значение, че този район е заразен и никой не живее там. Това е наша територия, в нашата страна и ние трябва да я защитим“.
Въпреки, че не е сигурно, че именно това ще е пътят на руските войски, ако наистина Русия нападне Украйна, тъй като местността е блатиста и с гъсти гори, но Украйна не отхвърля тази възможност. До есента на 2021 г. над 1100 километра от границата между Украйна и Беларус бяха почти неохранявани, особено в облъчените от радиация райони, но това се промени през ноември на фона на бежанската криза в Беларус и струпването на руски войски.
Рискът от война с по-нататъшно разпространение на радиацията изглежда минимален. Но
един обект в зоната е особено уязвим: новият саркофаг от неръждаема стомана на стойност 1,7 милиарда долара над разрушения реактор
на АЕЦ „Чернобил“. Той беше завършен през 2016 г., за да се предотврати разпространението на силно радиоактивен прах.
Град Чернобил все още е частично зает от работници, които живеят там по време на ротации. Те поддържат защитната конструкция над повредения реактор, пътищата и друга инфраструктура.
Един от работниците Олексей Пришепа казва: „Не знаем какво ще ни убие първо, вирусът, радиацията или войната“. Той е категоричен, че би предпочел Украйна да изгради отбранителните линии по-на юг, като предостави облъчената зона на всеки, който я поиска. „Това е пустош. Тук никога няма да расте реколта“, споделя Пришепа.
Преди струпването на руски войски на границата, основната грижа за сигурността в Чернобил беше незаконното бране на гъби и събиране на метали за скрап, дейности, които рискуват разпространението на радиация извън зоната. Полицията също така редовно задържа търсачи на силни усещания, които влизат нелегално за разглеждане на забележителности.
През повечето време патрулиращите войници са изправени пред малък риск от излагане на радиация. Но има и
невидими, смъртно опасни горещи точки в гората.
Някои излъчват нива на радиация хиляди пъти по-високи от нормалното. Войниците са маркирали маршрути за избягване на тези места, които отдавна са картографирани от учените.
Все пак, докато патрулират в зоната, войниците трябва да носят на вратовете си устройства, които непрекъснато следят нивата на радиация. Съгласно протоколите за патрулиране в зоната, ако войник попадне в силно облъчен участък, той се отстранява от служба, за да избегне по-нататъшно облъчване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!