Р азрушителните бури и наводнения, които обхванаха Европа миналата година, засегнаха 413 000 души, съобщава доклад, който установява, че замърсяването с изкопаеми горива е принудило континента да страда през най-горещата си година в историята.
Драматични сцени на автомобили, натрупани по залети улици и мостове, откъснати от бушуващи потоци, бяха наблюдавани в цяла Европа през 2024 година, като “високи” наводнения се регистрират на 30% от европейската речна мрежа, а 12% прехвърлят прага на “тежко” наводнение, според Европейския доклад за състоянието на климата, съобщи The Guardian.
Двата най-разрушителни случая бяха наводненията, които разкъсаха Централна Европа през септември и Източна Испания през октомври, които представляват повече от 250 от 335-те смъртни случая от наводнения, регистрирани на целия континент през 2024 година. Предишни проучвания показват, че бедствията са станали по-интензивни и по-вероятни поради глобалното затопляне, което позволява на облаците да изблъскват земята с повече дъжд.
Селесте Сауло, генерален директор на Световната метеорологична организация (СМО), коментира, че “всяка допълнителна част от градуса” увеличение на температурата е от значение, но също така е необходимо обществата да се адаптират към един по-горещ свят. “Напредваме, но трябва да постигнем повече и да действаме по-бързо,” подчерта тя. “И трябва да действаме заедно.”
Europe had most widespread floods for more than a decade in 2024, scientists say https://t.co/I4IukKCMmI pic.twitter.com/tAuQUpzVbQ
— Reuters (@Reuters) April 15, 2025
Докладът, публикуван във вторник от службата за изменение на климата Коперник на ЕС и СМО, констатира, че броят на дните с “силен”, “много силен” и “екстремен топлинен стрес” е вторият най-висок, откакто съществува проучването.
Югоизточна Европа преживя най-дългата си гореща вълна в историята през юли 2024 година, която изпепели повече от половината регион в продължение на 13 последователни дни, докато силните горещини в цяла Европа допринесоха за разрушителните горски пожари, повлияли на 42 000 души, според доклада. Около една четвърт от опожарената площ в Европа миналата година произлезе от опустошителните горски пожари в Португалия през септември, когато бяха изгорени около 110 000 хектара за една седмица.
The Netherlands is evacuating thousands after water levels broke through a dyke and swamped coastal cities.
— AJ+ (@ajplus) July 16, 2021
Heavy rains scientists link to climate change have caused devastating floods in Europe:
▪️ Meuse, Rur rivers hit record levels
▪️ 125+ people killed in Germany, Belgium pic.twitter.com/bMo74M6gk3
Фридерике Ото, климатолог от Imperial College London и съ-ръководител на World Weather Attribution, която не е участвала в проучването, заяви, че докладът “разкрива страданията, на които населението на Европа вече е подложено заради екстремните метеорологични условия”, наблюдавани при глобално затопляне от 1,3°C над прединдустриалните нива.
“Ние сме на път да изпитаме увеличение от 3°C до 2100 година”, предупреди тя. “Трябва просто да се върнем към наводненията в Испания, пожарите в Португалия или летните горещини от миналата година, за да разберем колко опустошителни биха могли да бъдат последствията от такова ниво на затопляне.”
Авторите на доклада подчертаха “необичайния” контраст между Западна и Източна Европа, като западната част е склонна да бъде влажна и облачна, а източната — топла и слънчева. Речните потоци обикновено са над средните в западните страни и под средните в източните. За няколко месеца миналата година Темза в Обединеното кралство и Лоара във Франция регистрираха най-високите си потоци за последните 33 години, установи докладът.
Ледниците във всички региони показаха загуба на лед, като тези в Скандинавия и Свалбард загубиха повече маса от всякога, според доклада. Авторите също отбелязаха високи температури на север от Арктическия кръг и най-високата температура на морската повърхност, регистрирана в Средиземно море.