В ирусът на Западен Нил представлява „сериозна“ заплаха за Украйна, заяви един от най-високопоставените здравни служители в Киев, тъй като разпространението на вируса, пренасян от комари, е причинило смъртта на близо дузина души в разкъсваната от война страна за три месеца.
(Видеото е архивно! Професор Ива Христова: Очаква се ръст на случаите на западнонилска треска)
„Проблемът е сериозен и ще остане сериозен“, заяви заместник-министърът на здравеопазването на Украйна и епидемиолог Игор Кузин в интервю за украинската служба на BBC, публикувано в неделя.
Вирусът на Западен Нил обикновено се разпространява от заразени комари и може да предизвика симптоми като треска, болки, повръщане, обриви, диария и главоболие, според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC). То е по-често срещано през летния и есенния сезон, когато комарите са по-разпространени.
Хората се заразяват със западнонилска треска, когато комарите ги ухапят, след като са се нахранили с птици, заразени с вируса, съобщи CDC.
По данни на Световната здравна организация огнищата на заразата обикновено се намират по миграционните пътища на птиците.
„Няколко маршрута на такива птици минават през Украйна“, каза Кузин.
По данни на Агенцията за обществено здраве около един от 150 души, заразени със западнонилска треска, развива сериозно или фатално заболяване. Приблизително 80 % от хората с вируса не проявяват симптоми.
Ръководеният от Министерството на здравеопазването на Украйна Център за обществено здраве заяви, че смъртността е между 2 и 14 процента.
Понастоящем няма ваксина или специфично лечение за Западнонилската треска. Вирусът съществува от почти един век и е открит за първи път в Уганда през 30-те години на миналия век. Сега той се среща на много места по света.
В края на август известният американски имунолог Антъни Фаучи, който е най-известен с това, че ръководи стратегията на правителството на САЩ за борба с пандемията COVID-19, е приет в болница с вируса на Западен Нил. След това той се върна у дома, като заяви, че вероятно се е заразил извън дома си във Вашингтон.
„Никога през живота си не съм се чувствал толкова зле“, казва Фаучи в есе, публикувано в „Ню Йорк Таймс“ по-рано този месец и добавя: „Беше ужасяващо.“
„На път съм да се възстановя напълно, но това беше ужасяващо преживяване“, казва Фаучи.
От началото на юли досега 11 души в Украйна са починали след заразяване със западнонилска треска, като общо са регистрирани 88 случая, каза Кузин.
В края на август Центърът за обществено здраве съобщи, че от началото на месеца лабораториите са потвърдили 41 случая на западнонилска треска в Украйна. По данни на центъра от началото на годината са регистрирани общо 50 случая, включително един случай в централната Полтавска област през лятото.
Общо 17 души са приети в киевската клинична болница „Свети Михаил“ със западнонилски вирус, а трима души са починали „вследствие на усложнения“ в периода от 1 юни до края на август, според Валентина Гинзбург, ръководител на столичния здравен отдел.
Пациентите - 10 мъже и 7 жени - са живели в различни части на столицата, като двама от заразените са живеели в по-голямата киевска област и в централната област Черкаси, южно от столицата, според служителката.
„Вероятно ще трябва да свикнем с факта, че тази треска ще бъде в още по-големи количества в Украйна“, каза Кузин.
Експертите казват, че най-добрият начин да се избегне заразяване с вируса е да се носи защитно облекло, да се закрепят мрежи на прозорците и да се използват репеленти срещу комари.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!