Н яколко дни след като кит загина, защото беше погълнал голямо количество пластмасови отпадъци, защитен вид костенурка умря по същата причина в Тайланд, съобщиха здравните власти в страnата, предаде ABS - CBN.
Ветеринарите напразно се опитваха два дена да спасят костенурката, след като тя беше изхвърлена от водата на един плаж. Нейният стомах беше подут заради целия погълнат боклук и тя не можеше да се храни.
Смайващи фотографии на пластмасови парченца, гумени ластичета и други остатъци, открити в стомаха на защитения вид, подчертават кризата с увеличаващото се замърсяване на моретата след широко разпространената смърт на кит този месец.
#plasticpollution #plasticwaste #plastics #ocean #pollution #Death
— Surrender At Sri Skanda (@SurrenderSkanda) June 11, 2018
We don't spare at all ... 😪
மனித (நம்) வெறியாட்டத்தின் கோரம் https://t.co/jwq0HwaFMV
Зелената костенурка беше намерена в източната провинция Чантхабури на 4 юни, предаде за АФП Уирапонг Лаувечпразит, ветеринарен лекар от Източния център за изследвания и развитие на морските и крайбрежни ресурси.
Ветеринарните лекари са се опитали да спасят костенурката, като я хранят интравенозно, но са успели да извадят боклука едва след смъртта й.
Discover what we're doing to clean up plastics in the ocean and 6 ways you can make a difference: https://t.co/HdZH47qLnK #WorldOceansDay pic.twitter.com/MPOGMjXprb
— US Department of the Interior (@Interior) June 8, 2018
"Тази година 50 процента от костенурките, които намираме изхвърлени от водата на плажовете, са болни заради погълнати пластмасови боклуци" - каза ветеринарят Верапонг Лаовечпразит, който се опита да спаси с екипа си злощастното животно.
ВИЖТЕ КАКВО ПРИЧИНЯВА ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ПЛАНЕТАТА И КАК Я УНИЩОЖАВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО - СНИМКИ
Тайланд е сред държавите, които замърсяват най-много океаните с пластмасови отпадъци. Заедно с Китай, Индонезия, Филипините и Виетнам, те изхвърлят четири милиона тона пластмаса във водата, което е половината от отпадъците в моретата по света.
ЕС планира края на пластмасовите опаковки
Поглъщаме ли пластмаса с минералната вода
Пластмасата старее, внимавайте с приборите
Преди една седмица кит загина, след като погълна повече от 80 найлонови торбички. Най-малко 300 морски животни, сред които китове, костенурки и делфини, умират годишно в тайландски води заради замърсяването им с пластмасови отпадъци.
Изтерзана, замърсена и измъчена: един ден на Земята
Проблемът грабна общественото внимание през първата седмица на юни, когато аутопсията на пилотен кит, открит близо до границата с Малайзия, разкри в стомаха му 80 пластмасови торбички.
Climate change stinks – literally https://t.co/IQ5DNQJm3Z
— Climate Reality (@ClimateReality) June 12, 2018
В миналото само около 10% от зелените костенурки са погълнали пластмаса или са претърпели инфекции след като са влезли в контакт с отпадъците. Но тази година около 50% от инцидентите са свързани с боклука.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!