19-годишният военнослужещ от американската армия Дейвид Люис тръгва от Форт Дикс на поход със своя отряд на 5 февруари 1976 г. В този лют студен ден той припада и умира.
Пробите от аутопсията му неочаквано се оказват положителни за вируса на свинския грип H1N1.
Наблюдението на вирусни заболявания във Форт Дикс открива още 13 случая сред новобранци, които са били хоспитализирани за респираторно заболяване. Допълнителни тестове за серумни антитела разкриха, че над 200 новобранци са били заразени, но не са били хоспитализирани с новия свински грип H1N1.
Смъртта на Луис от свински грип H1N1 е предвестник на друга глобална пандемия от свински грип H1N1 от 1918 г., която убива около 50 милиона души по света?
Accidental Virus Release May Have Triggered Mysterious 1977 Pandemic https://t.co/JvLRdcbpY0
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 9, 2024
Правителството на САЩ действа бързо. На 24 март 1976 г. президентът Джералд Форд обяви план за "инокулиране на всеки мъж, жена и дете в Съединените щати". На 1 октомври 1976 г. започва масовата имунизационна кампания.
Междувременно първоначалното малко огнище във Форт Дикс бързо изчезва, без нови случаи след февруари.
Както по-късно казва полковник от армията Франк Топ, който оглавявал разследването на вируса във Форт Дикс, „Бяхме показали доста ясно, че вирусът не стигна никъде, освен Форт Дикс… той изчезна.“
Независимо от това, загрижени от тази епидемия и свидетели на мащабната програма за ваксини в САЩ, биомедицински учени от цял свят започнаха програми за изследване и разработване на ваксини срещу свински грип H1N1 в собствените си страни. Навлизайки в зимния сезон 1976-77 г., светът чакаше – и се подготвяше – за пандемия от свински грип H1N1 , която така и не дойде.
Но това не беше краят на историята.
- Какво беше странното в руската грипна пандемия H1N1
В епидемиологичен обрат наистина се появи нов пандемичен грипен вирус, но това не беше очакваният свински грип H1N1.
През ноември 1977 г. здравните власти в Русия съобщиха, че в Москва е открит човешки – не свински – грипен щам H1N1. До края на месеца това беше съобщено в целия СССР, а скоро и в целия свят.
В сравнение с други вируси, тази пандемия беше особена.
Първо, смъртността бе ниска, около 1/3 от тази на повечето грипни щамове. Второ, основно са поразяване само лица под 26 години. И накрая, за разлика от други новопоявили се вируси на пандемичен грип в миналото, той не успя да измести съществуващия преобладаващ подтип H3N2, който беше сезонният грип през тази година.
Accidental Virus Likely Triggered Mysterious 1977 Pandemic https://t.co/zKeNdUpQLs
— C•TN (@CTN_CZ) September 10, 2024
Вместо това двата грипни щама – новият H1N1 и дългогодишният H3N2 – циркулираха един до друг.
Руският грипен вирус от 1977 г. всъщност е бил щам, който е изчезнал от планетата преди четвърт век, след което по някакъв начин е възкресен обратно в обращение. Това обяснява защо атакува само по-млади хора – по-възрастните вече са били заразени и са добили имунитет, когато вирусът е циркулирал преди десетилетия в по-ранното си въплъщение.
Но как по-старият щам се завърнал?
- Прецизиране на времевата линия на възкръснал вирус
Въпреки името си, руският грип вероятно всъщност не е започнал в Русия. Първите публикувани доклади за вируса бяха от Русия, но следващите доклади от Китай предоставиха доказателства, че той е бил открит за първи път месеци по-рано, през май и юни 1977 г., в китайския пристанищен град Тиентсин .
През 2010 г. учените използваха подробни генетични изследвания на няколко проби от вируса от 1977 г., за да определят точно датата на техния най-ранен общ прародител. Тези данни от „ молекулярния часовник “ предполагат, че вирусът първоначално е заразил хората цяла година по-рано, през април или май 1976 г.
И така, най-доброто доказателство е, че руският грип от 1977 г. действително се е появил – или по-правилно се е „появил отново“ – в или близо до Тиенцин, Китай, през пролетта на 1976 г.
- Замразен лабораторен вирус
Беше ли просто съвпадение, че в рамките на месеци от смъртта на Луис от свински грип, изчезнал досега щам на грип H1N1 внезапно отново навлезе в човешката популация?
Грипните вирусолози по света от години използват фризери за съхранение на щамове на грипни вируси, включително някои, които са изчезнали в дивата природа. Страховете от нова пандемия от свински грип H1N1 през 1976 г. в Съединените щати предизвикаха световен скок в изследванията върху вирусите и ваксините H1N1.
Случайно освобождаване на един от тези съхранени вируси със сигурност беше възможно във всяка от страните, където се провеждаха изследвания на H1N1, включително Китай, Русия, САЩ, Обединеното кралство и вероятно други.
Години след повторното появяване микробиологът Палесе размишлява върху личните разговори, които е водил по това време с Чи-Минг Чу, водещият китайски експерт по грипа.
Палезе написа през 2004 г., че "въвеждането на вируса H1N1 от 1977 г. сега се смята за резултат от изпитания на ваксина в Далечния изток, включващи предизвикателството на няколко хиляди военни новобранци с жив вирус H1N1."
Въпреки че не е известно как точно е възникнало такова случайно освобождаване по време на изпитване на ваксина, има две водещи възможности.
Първо, учените биха могли да използват възкръсналия вирус H1N1 като изходен материал за разработването на жива, атенюирана ваксина срещу H1N1. Ако вирусът във ваксината не беше достатъчно отслабен, той можеше да се предава от човек на човек.
Друга възможност е, че изследователите са използвали живия, възкресен вирус, за да тестват имунитета, осигурен от конвенционалните H1N1 ваксини, и той случайно е избягал от изследователската среда.
Какъвто и да е конкретният механизъм на освобождаването, комбинацията от подробното местоположение и времето на произхода на пандемията, правят силен аргумент за случайно освобождаване на руския пандемичен вирус.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!