Е С имаше рекорден брой потенциални случаи на измами със зехтин и неправилно етикетиране през първото тримесечие на тази година, тъй като инфлационният натиск подхрани увеличаването на скрития пазар за основния хранителен продукт, пише The Guardian.
Цената на зехтина се е увеличила повече от два пъти от 2018 г. насам, като производството е засегнато от екстремни метеорологични условия, причинени от климатичната криза и други фактори.
Тъй като цената се повиши, се увеличи и броят на „трансграничните уведомления на ЕС“, които включват неправилно етикетиране, потенциална измама и случаи на безопасност, включващи замърсени масла.
Olive oil fraud and mislabelling cases hit record high in EU https://t.co/HYoxgCvMv0
— The Guardian (@guardian) July 29, 2024
През първото тримесечие на 2018 г. в ЕС са регистрирани само 15 такива случая. Това нараства до рекордните 50 случая през първите три месеца на тази година, повече от трикратно увеличение, според данни, публикувани на Guardian съгласно законите за свобода на информацията.
Тези случаи обаче са само онези, които са били открити и докладвани от държавите-членки на Генералната дирекция по здравеопазване на ЕС. Цифрата пропуска домашни случаи и истинският мащаб на измамата вероятно е много по-голям.
Докладите за инциденти включват масла, замърсени с неразрешени вещества като пестициди, минерални масла и един случай, при който са открити стъклени фрагменти.
Имаше и много случаи, при които необработеният зехтин "екстра върджин" беше оценен като подправен, например чрез смесването му с масла с по-лошо или по-евтино качество, случаи, при които необработеният зехтин беше етикетиран като необработено масло (по-премиум нерафинирано масло с по-ниска киселинност), и няколко случая на подвеждащо или фалшиво етикетиране на произхода.
През февруари, като типичен пример, Германия съобщи за случай от Израел на „лампантно масло“, качество, считано за неподходящо за консумация от човека без допълнително рафиниране, което се предлага на пазара като „екстра върджин зехтин“. Някои масла преминаха няколко граници, като Германия съобщи за случай на „подвеждащо погрешно етикетиране на зехтин от Сирия, през Холандия“ през март.
От 182 уведомления за измами със зехтин и несъответствие, изпратени до ЕС от началото на 2023 г., 54 са свързани с продукти от Италия, 41 от Испания и 39 от Гърция.
През юли 2022 г. ЕС въведе нови правила за проверките за съответствие на пазарните стандарти за зехтина, както и методите за анализирането му.
Говорител на Европейската комисия каза, че по-големият брой известия в системата не показва повишен риск за потребителите. Те казаха: „Годишният по-висок отчетен брой уведомления е доказателство за по-добър обмен на компетентните органи на държавите-членки и тяхната бдителност спрямо измамите във веригата на хранително-вкусовата промишленост.
„Комисията има нулева толерантност към измами. С оглед на предоставянето на потребителите на висококачествен зехтин в ЕС, Комисията организира годишни семинари и насърчава сътрудничеството между страните от ЕС, за да гарантира, че тези проверки се прилагат правилно и гарантира обмена на подходяща информация за тези, които работят със зехтин."
Крис Елиът, професор по безопасност на храните в Queen's University Belfast, каза, че въпреки че последствията от поглъщането на замърсен зехтин могат да бъдат сериозни, е много малко вероятно той да се появи на рафтовете на големите супермаркети. Той каза: „Повечето хора, които мамят, вероятно ще го направят в райони, където няма мониторинг или наблюдение. Малките предприятия или хранителните услуги са по-уязвими към измами.“
- Течно злато
Глобалното затопляне доведе до спад в нивата на производство на зехтин през последните години. Посевите в Испания, които произведоха повече от половината зехтин в света през 2018-19 г., бяха засегнати от суша и горещи вълни от над 40C.
Временните данни на Международния съвет за маслиновите продукти (IOC) показват, че глобалните производствени нива се очаква да спаднат до 2,4 милиона тона през 2023-24 г., което е спад от 27% спрямо 2018-19 г. и по-ниско от 2,6 милиона тона в прогнозираните нива на потребление.
В резултат на това цените скочиха нагоре. Сто килограма необработено маслиново масло в Испания струваха 787 евро през ноември миналата година спрямо 262,50 евро пет години по-рано, което прави зехтина по-привлекателен пазар за измамници.
Елиът каза, че предизвиканата от климата инфлация често стои зад нарастващите нива на измами: „Винаги, когато видим колебания в цените на дадена стока, това е ясен знак за увеличени измами през следващите няколко месеца, тъй като дава възможност на хората да мамят.
„Зехтинът е един пример. Освен това има огромно увеличение на неща като шоколад, където производството на какао е огромен проблем; поради изменението на климата ще има голямо увеличение на неща като кафето. Колкото по-преработена е една храна, толкова по-вероятно е да има измама."
Италианският централен инспекторат за защита на качеството и предотвратяване на измами с хранително-вкусови продукти (ICQRF) завърши програма миналата година, която конфискува 380 тона петролни продукти на стойност над 2 милиона евро и докладва 17 души на съдебните или административните органи за сериозни нарушения, свързани с фалшиви или липсващо етикетиране или измамно пускане на пазара на масла, които не са екстра върджин като „екстра върджин“.
През ноември италианските власти конфискуваха 550 000 кг масла, декларирани като зехтин, но всъщност представляващи смес от растителни масла. Стойността на конфискуваните стоки е около 250 000 евро.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!