Милиардерът консерватор Себастиан Пинера поведе със значителна преднина на президентските избори в Чили и е сочен като фаворит за победата при балотажа.
Той не успява да прехвърли 50-процентната граница и през януари ще се яви на балотаж срещу основния си опонент, бившия президент Едуардо Фрей.
Пинера - авиобизнесмен, завършил Харвардския университет, печели близо 45% от подадените гласове, срещу 29,6% за кандидата на лявоцентристката коалиция, сочат частични резултати.
Успехът на Пинера е първият от десетилетия за десницата в Чили, където основните мощности на икономиката са съсредоточени в добива на цветни метали, по-специално мед, и износа на плодове, вино и сьомга, посочва Ройтерс.
На 17 януари Пинера ще трябва да се изправи на втори тур срещу основния си съперник, кандидата на управляващата коалиция и бивш президент Едуардо Фрей, ръководил страната от 1994 г. до 2000 г.
Вчерашните избори потвърдиха репутацията на Фрей като скучен претендент, въпреки че кандидатът му за вицепрезидент, оттеглящата се от поста действаща президентка Вероника Мишел Бачелет, се радва на голяма популярност.
Ако Пинера победи на изборите през януари, той вероятно няма да извърши драматични промени в сдържаната, умерена политика, която лявоцентристите следваха две десетилетия, превръщайки Чили в регионален стълб на стабилността и високия жизнен стандарт.
Фрей и Пинера ще се борят за поддръжниците на влиятелния независим кандидат Марко Енрикес-Оминами, който раздели левицата, дезертирайки от управляващата коалиция. На вчерашните избори той финишира трети с 20% от гласовете.
Искам да кажа на всички, които не ни подкрепиха, че ще получим гласовете на онези, които искат истинска промяна, каза Пинера късно снощи. Споделяме с Марко и неговите последователи твърдото желание за промяна, допълни той.
Фрей директно призова поддръжниците на Енрикес-Оминами да го подкрепят.
От своя страна 36-годишният Енрикес-Оминами - филмов продуцент, чийто баща бе убит от режима на Пиночет - заяви, че няма да подкрепи нито един от претендентите на балотажа, и това може да увеличи шансовете на Фрей.
Според анализатори на втория тур част от избирателите отново ще гласуват "наказателно" срещу управляващата коалиция и ще изберат Пинера.
Първото място на Пинера на вчерашните избори вероятно не се дължи толкова на предизборната му платформа, въпреки че в нея има обещания за 6% икономически растеж и по-малък корпоративен данък, колкото на разкола в дълго управлявалата лява коалиция "Консентрасион".
Много гласоподаватели смятат, че левицата не е направила достатъчно, за да подобри образованието и здравеопазването и да разпредели милиардите долари от добива на мед чрез социални програми.
60-годишният Пинера е първият кандидат, преодолял стигмата, която тегнеше над десните след 17-годишната диктатура на генерал Аугусто Пиночет, при чието управление от 1973 г. до 1990 г. бяха избити близо 3 хил. дисиденти, а хиляди бяха хвърлени в затвора и измъчвани.
Вчерашните президентски избори бяха първите след смъртта на Пиночет през 2006 г. и най-младите гласоподаватели, участвали в тях, са родени след края на диктатурата.
Гласувахме за Пинера, защото искаме промяна, каза 68-годишният адвокат Рикардо Бустос, който през 1994 г. гласува за Фрей, но сега обръща гръб на управляващата коалиция.
"Трябва да променим "Консентрасион", защото идеите им се изчерпаха. Двайсет години една и съща система са прекалено много", каза Бустос.
Евентуалната победа на Пинера през януари до известна степен ще постави Чили в дисонанс с останалата част от региона, тъй като в повечето страни, освен Колумбия, Мексико и Перу, доминират левите сили.
Пинера, който по време на кампанията стигна до най-отдалечените кътчета на страната, пилотирайки собствения си хеликоптер, планира да привлече инвестиции, като отпусне субсидии за предприемачите, за да наемат работна ръка.
Смята се, че ако Пинера спечели, акциите на чилийските компании ще тръгнат нагоре.
Плановете му за голям икономически растеж обаче зависят от чуждестранните инвестиции и възстановяването на Чили след първата рецесия от десетилетие.
Фрей, 67-годишен инженер, чието управление от 1994 г. до 2000 г. бе разтърсено от рецесията насред азиатската финансова криза, обеща да продължи социалните програми на Бачелет.
Вчера чилийците избираха и 120 конгресмени и половината от 38-те сенатори в парламента. Според резултатите комунистите ще получат места в Камарата на депутатите за пръв път след преврата на Пиночет през 1973 г.
Внукът на покойния диктатор - Родриго Гарсия Пиночет - който също участва в изборите и по време на кампанията си използва образа на именития си дядо, стана депутат в долната камара.
Пиночет-младши участва в изборите като независим депутат, след като всички основни десни партии отказаха да го подкрепят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!