И змина повече от година от избухването на войната в Украйна, но надеждата да бъде постигнато мирно споразумение между Москва и Киев става все по-малка. Ожесточените сражения продължават с пълна сила, а сигналите, идващи от двете страни в конфликта, не дават никакви поводи за оптимизъм. На фона на задълбочаващата се криза, редица експерти прогнозират, че в най-скоро време Русия ще започне нова мащабна офанзива в Украйна. Доколко основателни са подобни твърдения?
Ukraine is determined to hold the eastern city of Bakhmut as long as it can. How high a price is it willing to pay, and what would a retreat mean?
— The New York Times (@nytimes) March 4, 2023
Here are some of the basics of the Ukrainian strategy and what the battlefield looks like. https://t.co/XBCiVP15WM
Съдбата на Бахмут
Най-ожесточените сражения в момента се водят в района на град Бахмут. Той е от стратегическо значение и за Москва, и за Киев. Ако руснаците го превземат, те ще могат да напреднат към вътрешността на Украйна. Предполага се, че следващите им цели ще бъдат Славянск и Краматорск. Експертите отбелязват, че те се стремят да поемат контрола над няколко важни пътни артерии, което би затруднило придвижването на украинските войски. Те също така добавят, че руската армия полага толкова големи усилия да превземе Бахмут, тъй като това е важна част от плана на президента Владимир Путин „да освободи Донбас“. Особено активни са частите на наемническата компания „Вагнер“. Предполага се, че нейният ръководител Евгений Пригожин е вербувал около 50 000 души от руски затвори, които след това били изпратени на фронта. От тях, в момента са останали не повече от 10 000. Останалите са били убити, пленени или са дезертирали.
Според някои анализатори, превземането на Бахмут може да даде началото на още по-мащабна руска офанзива. Пред Vesti.bg професорът по история и международни отношения от Бостънския университет Игор Люкс прогнозира, че предстои ожесточаване на военните действия през следващите месеци. „Офанзивата на Русия вече е в ход. Москва мобилизира около 300 000 новобранци, които преминаха през базово военно обучение. Успехите им на бойното поле засега са незначителни. Превзети бяха няколко села около Бахмут, като най-вероятно в скоро време и самият град ще попадне под руски контрол. Цената, която Москва плаща, обаче, е изключително висока. Броят на ранените и убитите войници непрекъснато расте, а и с всеки изминал ден нормализирането на отношенията между Русия и Украйна изглежда все по-невъзможно“, подчерта проф. Люкс.
The Bloody Battle For Bakhmut Offers A Possible Preview Of How Year Two Of The Ukraine War Will Go https://t.co/5C4nFuUNsf pic.twitter.com/9q8BwM1CMM
— Forbes (@Forbes) March 4, 2023
Следващият ход на Русия
След като през втората половина на миналата година Украйна успя да си възвърне контрола върху част от териториите, превзети по-рано от Русия, Москва започна нова офанзива в района на Донбас. От месеци Бахмут е в епицентъра на сраженията, като един от командирите на Националната гвардия на Украйна – Володимир Назаренко, наскоро отбеляза, че ситуацията е „критична“. Към настоящия момент изтеглянето на останалите в града украински военни изглежда неизбежно, макар че руската армия понася тежки щети (според министъра на отбраната Олексий Резников, всеки ден загиват по няколкостотин руснаци). Междувременно, представители на Киев заявиха, че са били отблъснати около 85 атаки по посока на градовете Купянск, Лиман, Шахтьорск и Авдиевка.
Експертите са единодушни, че да се даде отговор на въпроса какво предстои да се случи е невъзможна задача. Повечето от тях са на мнение, че войната ще продължи поне още няколко години. Подобна е и прогнозата на Бюрото за зашита на конституцията на Латвия – организация, занимаваща се с разузнавателна и контраразузнавателна дейност. Според нейните представители, властите в Русия все още разработват планове за превземането на Киев, като установяването на пълен контрол над Донбас е „минималната тактическа цел“. Латвийското разузнаване също така отбелязва, че все още няма непосредствена опасност от използването на ядрено оръжие. До подобен сценарий би се стигнало, ако „според Путин съществуването на неговия режим е застрашено. Поне засега няма индикации за това“, добавят анализаторите.
Top stories of this week:
— EURACTIV (@EURACTIV) March 5, 2023
EU proposes three-track approach to secure ammunition for Ukraine, support European industry https://t.co/LlfQkc2FhR
By @alex_owski
Непостижима цел ли са преговорите за мир?
Дори и най-оптимистично настроените експерти не смятат, че в скоро време ще бъде сложен край на конфликта между Москва и Киев. Украинският президент Володимир Зеленски нееднократно подчерта, че няма да преговаря с Путин. Според него, Русия трябва да изтегли всички свои военни като предварително условие за започването на какъвто и да било диалог – условие, което Кремъл отхвърля като абсурдно. Москва на свой ред настоява Украйна да признае Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка области за части от Русия. Преди няколко дни говорителят на Путин Дмитрий Песков заяви, че няма никакви сигнали от Киев за евентуално започване на мирни преговори. „В такъв случай, постигането на целите ни е най-важното нещо, това е нашият абсолютен приоритет“, отбеляза той.
„В момента Путин иска едно – да избегне поражение. В интерес на истината, тази цел е напълно постижима“, смята проф. Люкс. „В Русия живеят около 140 млн. души. Путин може да продължи да мобилизира хора, докато общият брой на войниците, сражаващи се в Украйна, не достигне 2 млн. Въпросът е какво могат да направят те срещу модерните военни технологии, изпращани от Запада? Истината е, че Русия вероятно ще продължи да нанася огромни щети на Украйна и да причинява неимоверни страдания на народа на тази страна, но постигането на победа в конфликта е само мираж. Освен това, в някакъв момент войната ще приключи и ще бъде сключено мирно споразумение. Дали украинците, намиращи се в превзетите от Путин територии, ще проявят лоялност към него и руските власти? Едва ли. Смятам, че това, което се случва в момента, ще даде началото на ожесточена съпротива срещу окупаторите. Решението на Путин да започне тази война изглежда като историческа грешка, от която ще пострада самата Русия“, добавя експертът.
Още от автора:
Изумително! Скритите тайни на въздушния шпионаж
Пет войни, които приключиха без нито една жертва
Между футбола и политиката: Как се справи тази страна
Забравената трагедия, която отне живота на 5 млн. души
Най-дългата и кървава война в историята на Европа
Мир между Русия и Украйна – постижим ли е?
Заплашват ли Източна Европа имперските амбиции на Путин
Фалшивите новини и войната в Украйна – как действа руската пропаганда
Успех или провал е стратегията на руската армия в Украйна
След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна
Чеченските войни и конфликтът в Украйна: Уроците на историята
Какъв ще бъде следващият ход на Русия?
Истината vs пропагандата: Защо Русия нахлу в Украйна
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!