М ексиканският министър на външните работи осъди клането в Ел Пасо като акт на тероризъм срещу мексиканските граждани в САЩ.
Броят на мексиканските граждани, убити при масовата стрелба в американския град Ел Пасо, се е увеличил до шест, заяви по-рано мексиканският президент Обрадор.
"Тъжно е, че смъртта на шестима мексиканци е потвърдена, а други седем са ранени", каза Лопес Обрадор.
Най-малко 20 души бяха убити, а още 26 бяха ранени, след като в град Ел Пасо, Тексас, стрелец откри огън в "Уолмарт". Заподозреният е идентифициран от полицията като Патрик Крузиъс, 21-годишен. Сега убийствата се третират като акт на вътрешен тероризъм от американските правоохранителни агенции.
20 жертви на стрелбата в Тексас, убиецът прочиствал САЩ
Мексиканският външен министър Марсело Ебрард заяви, цитиран от Ройтерс, че Мексико ще поиска, ако е необходимо, екстрадицията на убиеца, за да може те да бъде съден като терорист в Мексико.
Ебрард също осъди стрелбата като терористичен акт, като призова Съединените щати да предприемат действия във връзка със законодателството си за достъп и притежание на оръжия. Според външния министър, Мексико ще обмисли завеждане на съдебни дела срещу вътрешния тероризъм в САЩ, насочени срещу мексикански граждани в Съединените щати.
Преди да предприеме стрелбата, убиецът публикува онлайн манифест, в който подкрепя терористичните атаки в новозеландския град Крайстчърч през март. Според предполагаемия манифест убиецът е искал да защити страната си от чужди "нашественици“.
Търговският център, където се случи атаката, се намира в непосредствена близост до американско-мексиканската граница. Значителна част от неговите посетители са мексиканци, които идват в Ел Пасо, за да закупят артикули, които не са налични в тяхната страна.
Кандидатите за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ догодина се опитаха да обвинят президента Доналд Тръмп и използваните от него изрази за нападения като извършените в Тексас и Охайо в петък, предаде Асошиейтед прес.
Кандидатите подчертаха, че са необходими повече ограничения за притежанието на огнестрелни оръжия, като например проверки на биографията. Но те насочиха голяма част от критиките си към Тръмп, опитвайки се да намерят връзка между нападенията и неговите изказвания срещу имигрантите и хората, които не принадлежат към бялата раса.
Да се изправи срещу тероризма на белите националисти би било трудно за президент, "който помогна за подклаждането на много от тези чувства в тази страна", заяви кандидатът Пийт Бутиджидж. "В най-добрия случай, той гледа прекалено леко на белия национализъм".
Националната асоциация на собствениците на огнестрелно оръжие в САЩ (НРА) изрази в Туитър съболезнования на семействата на загиналите и пострадалите при нападенията в Тексас и Охайо.
"НРА държи на принципите на безопасно и законно използване на огнестрелното оръжие от тези, които използват своите свободи, обозначение във втората поправка на Конституцията на САЩ", подчерта организацията. "Нямаме намерение да участваме в политизирането на тези трагедии, но както винаги, с радост ще участваме в търсенето на действащи решения".
"Омразата няма място в нашата страна", заяви снощи президентът Доналд Тръмп след избиването на 29 души при масовите стрелби в Ел Пасо, Тексас и Дейтън, Охайо през уикенда, предаде Асошиейтед прес.
"Ще се погрижим за този проблем", каза президентът пред журналисти в Мористаун, Ню Джърси. Той добави, че е разговарял с главния прокурор, с директора на ФБР и членове на Конгреса и ще направи изявление днес. Знамената в САЩ ще бъдат свалени наполовина днес в памет на жертвите в масовите убийства, добавя АП.
Тръмп посочи, че в Съединените щати има проблем с психичните заболявания и че нападателите "наистина са много сериозно психично болни". Проблемът със стрелбите продължава от години и затова "трябва да го спрем", продължи той.
И докато страната не може да се съвземе от двете кръвопролития за по-малко от денонощие, президентът прекара първите часове след трагедиите далеч от публичното внимание, в голф имението си в Ню Джърси, откъдето изпращаше туитове в подкрепа на пострадалите, редуващи се с нападки срещу политическите му противници, отбелязва Асошиейтед прес.
Американците не видяха своя президент веднага след стрелбите в Ел Пасо и Дейтън. Едва късно следобед вчера Тръмп и първата дама се появиха пред журналистите, преди да отлетят за Вашингтон.
Свързвайки кръвопролитията с омраза и психични заболявания, Тръмп не спомена нищо за законите за огнестрелните оръжия - фактор, изтъкван редовно от представители на Демократическата партия. Той не отговори на въпроси за антиимигрантския език, използван от нападателя в Ел Пасо и напомнящ до голяма степен за неговия собствен изказ, посочва АП.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!