Б езредици се разразиха в грузинската столица Тбилиси вчера вечерта, след като парламентът на страната одобри на второ четене спорния законопроект за "чуждестранните агенти", предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че от седмици насам в Грузия се организират улични протести срещу законопроекта, като вчера имаше масов митинг пред сградата на парламента.
Били са се събрали четиридесет хиляди, като протестът е прераснал в насилие и полицията е използвала сълзотворен газ и шокови гранати, за да разпръсне демонстрантите, посочва Ройтерс.
В Грузия парламентът прие скандалния закон като в Русия
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осъди насилието в грузинската столица. Тя призова страната да не се отклонява от пътя към ЕС, предаде Ройтерс.
В сряда 150-те депутати от грузинския парламент одобриха закона на второ четене с 83 (от 150) срещу 23 гласа, отбелязва Асошиейтед прес.
Протестиращите наричат законопроекта "руския закон", тъй като съседна Русия използва подобни законови мерки срещу независими новинарски медии и организации, които критикуват Кремъл.
The square in front of the Georgian Parliament, where the bill on foreign agents was approved today in the second reading.
— S p r i n t e r F a c t o r y (@Sprinterfactory) May 1, 2024
As far as all these protests in Georgia are concerned, it is enough to know that Ursula von der Leyen supports the protesters. pic.twitter.com/CY1xTITnzN
Необходимо е трето и окончателно гласуване в парламента, за да може той да може да влезе в сила. Грузинският депутат Иракли Кобахидзе заяви днес пред медиите, че очаква това окончателно гласуване да се случи в средата на май.
Законът ще изисква медиите и некомерсиалните организации да се регистрират като "защитаващи интересите на чужда сила", ако получават повече от 20% от финансирането си от чужбина. Миналата година управляващата партия "Грузинска мечта" оттегли подобно предложение миналата година след многохилядни протести.
Отношенията между Русия и Грузия са сложни и бурни от разпадането на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век. През 2008 г. двете страни водиха кратка война, в резултат на която Грузия загуби контрола над два приятелски настроени към Русия сепаратистки региона, припомня АП. Вследствие на това Тбилиси прекъсна дипломатическите си отношения с Москва, а въпросът за статута на регионите продължава да бъде основен проблем с Москва, въпреки че отношенията донякъде се подобриха.
Грузия се присъедини към международните резолюции, осъждащи руското нахлуване в Украйна, но също така се превърна в основна дестинация за руснаците, бягащи от военната мобилизация и политическите репресии. Дори в управляващата партия на Грузия се наблюдава вътрешно напрежение по отношение на съседката ѝ, отбелязва АП.
Visto @euronewspt : Úrsula Von der Leyen faz aviso após detenções em protestos na Geórgia: "Povo georgiano quer futuro europeu"https://t.co/0MG0bPgNkp
— J.S.Pendot (@JSPendot) May 1, 2024
Грузинският парламент отмени днешното си пленарно заседание след масови протести срещу проектозакон, който според критиците ще задуши свободата на медиите и ще застраши кандидатурата на страната за членство в Европейския съюз, предаде Асошиейтед прес.
В съобщението на парламента се казва, че отмяната е свързана с щетите, нанесени на сградата по време на вчерашните протести, при които полицията използва водно оръдие, сълзотворен газ и лютив спрей, за да разпръсне десетките хиляди демонстранти.
Вчера законодателният орган одобри на второ четене законопроекта, който изисква медиите и нетърговските организации, които получават над 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "чуждестранен агент", тъй като "прокарват интересите на чужда сила“.
Третото и окончателно четене се очакваше в средата на май, но засега не е ясно дали отмяната на днешното заседание ще се отрази на придвижването на законопроекта. Управляващата партия „Грузинска мечта“ оттегли подобно предложение миналата година след многобройни протести.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!