Н ад 5100 души са загинали по последни данни в Сирия и Турция в резултат на мощните трусове в южната ни съседка.
Броят на жертвите на опустошителните земетресения, които разтърсиха вчера южната част на Турция, достигна 3549 души,
съобщи президентът Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от Ройтерс.
Той каза, че е обявено извънредно положение за три месеца в 10 окръга, които бяха засегнати от земетресението.
Ердоган добави, че 70 страни са предложили помощ в издирвателно-спасителните операции.
Турският президент заяви още, че се планира да бъдат отворени хотелите в района на Анталия, където временно да бъдат настанени хора, засегнати от трусовете.
А най-малко 1602 са жертвите в Сирия на катастрофалните земетресения в Турция,
предаде Ройтерс, като се позова на данни на сирийските власти и на спасително-издирвателните екипи.
В зоните под правителствен контрол загиналите са най-малко 812, а ранените най-малко 1449. Става дума за данни от провинциите в Алепо, Латакия, Хама, Идлиб и Тартус.
Най-малко 790 души са убити в контролираните от сирийската опозиция северозападни райони на страната. 2200 са ранените там.
Очаква се броят на загиналите и на ранените в Сирия да нарасне рязко.
Ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че е особено обезпокоен
относно районите в Сирия и Турция, от които няма никаква информация след силното земетресение вчера среднощ, последвано от още един силен трус в края на сутринта вчера.
Турция вчера спусна националните флагове наполовина в страната
и в дипломатическите представителства зад граница в знак на 7 дневен траур за жертвите на разрушителните земетресения в Кахламанмараш.
Зимното, още неразсъмнало утро на 6 февруари беляза една от най-големите трагедии на турското столетие.
В 4.17 часа трус с магнитуд 7.7, с епицентър селището Пазарджик, окръг Кахраманмараш разтърси региона на Югоизточен Анадол. Продължилият около 40 секунди трус, чиято сила според специалистите се равнява на 130 атомни бомби отне живота на хиляди души, предизвика огромни разрушения, остави без подслон милиони хора в общо 10 окръга-Хатай, Малатия, Газиантеп Адана, Сюлеймание, Килис с над 5 млн. души население.
Девет часа по-късно, в 13.23 часа районът на Кахраманмараш бе разтърсен от втори мощен трус с магнитуд 7.6 с епицентър селището Елбистан.
Правителството обяви четвърта степен на опасност и призова за международна помощ. Турските въоръжени сили изградиха въздушен мост към зоните на земетресенията за транспортните самолети, доставящи помощи. Над 3500 войници от различните родове войски участват в спасителните дейности рамо до рамо с над 9 хиляди спасители от Афад /турската правителствена служба за реакции при бедствия и кризи/.
Пред палатките на Червения полумесец се извиха дълги опашки от кръводарители за пострадалите.
В района на бедствието продължават вторичните трусове.
КМЕТЪТ НА ГРАД ХАТАЙ РАЗКАЗВА
Лютфи Саваш е кмет на град Хатай, където размерите на трагедията са поразяващи.
„За съжаление, имаме много големи поражения както по отношение на жертви и затрупани хора, така и от към разрушения. Около 1200 сгради са разрушени. Повечето от тях са в центъра на града, а също в Антакия, Кирихан, Искендерун. Опитваме се да спасим затрупаните, но не можем да спуснем машини в развалините. Идват хора, които съобщават имената на свои близки, останали под развалините и очакват да ги спасим. Спасителните екипи действат без прекъсване от ранни зори, но общината не е в състояние да се справи с бедствието, имаме спешна нужда от повече екипи за издирване и спасяване. Температурите са 2-3 градуса, вали дъжд. Хората могат да умрат от измръзване”, каза той.
По думите му хиляди хора се нуждаят спешно от подслон, дрехи и храни. Най-големи нужди имат в Хатай и Кахраманмараш.
“За справяне с бедствия като сегашното са необходими повече екипи от чужбина. Добре е, че вече идват. Имаме нужда от тях. Колкото по-бързо дойдат, толкова повече ще бъдат шансовете да спасим повече хора”, заяви кметът на град Хатай.
Хатай е вилает/област/в Южна Турция на средиземноморския бряг.
Граничи със Сирия на юг и изток. Наброява 1,5 милиона жители. В града са приютени голям брой сирийски бежанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!