Б ританското правителство представи най-голямата реформа на имиграционната си политика от десетилетия, като прекрати специалното отношение към гражданите на страни от ЕС, предаде Ройтерс.
На компаниите ще им бъде дадено време да се адаптират към плановете си за периода след Брекзит.
В дългоочакван програмен документ за това как Великобритания възнамерява да подхожда към миграцията, след като излезе от ЕС, правителството посочва, че системата ще дава предимство на висококвалифицираните кадри и ще има еднакво отношение към гражданите на страните от ЕС и страните извън блока.
Притесненията за дългосрочните социални и икономически последици от имиграцията бяха движеща сила при референдума за излизането на страната от ЕС през 2016 г., но обещанията на премиера Тереза Мей да сложи край на свободното движение на граждани от евросъюза предизвикаха притеснения у някои ръководители на компании дали ще могат да наемат нужния им персонал.
В документа не е посочена точна цифра за годишната нетна миграция, но се отбелязва, че броят ще бъде намален до "устойчиви равнища," както е посочено в манифеста на Консервативната партия.
Обещанието в предизборната кампания от 2017 г. бе мигрантите да бъдат сведени до под 100 000 годишно.
ЕС с план от 14 точки за „Брекзит” без сделка
Квалифицираните работници, които ще идват във Великобритания според новата система, ще трябва да бъдат финансирани от компания и ще имат минимален праг на заплащане, чието равнище ще бъде определено след консултации с бизнеса през идната година. Няма да има ограничение за броя на квалифицираните работници.
Ще има преходна схема за временно заетите работници, която ще позволява на граждани на страни от ЕС и на работници с различно равнище на квалификация от нискорискови държави да пристигат във Великобритания без предложение за работа за до 12 месеца наведнъж.
Министърът на вътрешните работи Саджид Джавид посочи, че това са най-значимите промени в имиграционната система от над 40 години и работодателите ще имат нужда от време да се приспособят.
Той отбеляза, че схемата за временно наетите работници ще гарантира на компаниите, че ще имат служителите, от които се нуждаят и ще могат плавно да преминат към новата имиграционна система.
Временната миграционна схема ще бъда доста ограничаваща, като служителите няма да имат право на уседналост, да водят семействата си или достъп до определени държавни фондове. Схемата ще бъде преразгледана до 2025 година и може да бъде закрита, ако икономическите условия го позволяват.
Работниците по тази схема трябва да напуснат Великобритания за 12 месеца за т. нар. охлаждащ период преди отново да кандидатстват да се върнат с друга виза за временна работа, се посочва в документа.
Правителството, което ще представи проектозакона в парламента в четвъртък, отбелязва, че планира да ускори обработката на работни визи и да намали товара за компаниите, поддържащи работници.
Гражданите на страни от ЕС няма да имат нужда от виза за туристически посещения във Великобритания до шест месеца, се отбелязва в документа. Ирландските граждани ще могат да продължат да пътуват и работят свободно във Великобритания.
Новата система ще бъде постепенно въведена след преходния период след Брекзит.
Няма да има ограничение за броя на чуждестранните студенти в страната. Те ще могат да останат във Великобритания за определен период, след като са приключили образованието си, за да си намерят работа - шест месеца за студенти за бакалаври и магистри и година за докторанти.
Гражданите на ЕС, които вече са във Великобритания, ще трябва да кандидатстват за статут на уседналост, трябва да са живели във Великобритания пет години, за да имат право да кандидатстват. Чужденците, които пристигнат преди края на преходния период до края на декември 2020 г., но не са били във Великобритания в продължение на пет години, могат да кандидатстват за статут преди получаване на статут на уседналост, така че да могат да останат, докато натрупат пет години.
Сделката по Брекзит ще бъде гласувана в третата седмица на януари
Това съобщи британският премиер Тереза Мей. (Вижте и във видеото).
"Мога да потвърдя днес, че възнамеряваме да се върнем към разискването на 7 януари, след което ще гласуваме през по-следващата седмица", каза министър-председателят, цитирана от ТАСС.
Малко по-рано лидерът на опозиционната британска Лейбъристка партия Джеръми Корбин заяви, че ще поиска гласуване на вот на недоверие към премиера Тереза Мей, ако днес не обяви точната дата, когато парламентът ще разгледа сделката по Брекзит с ЕС.
Мей посочи приблизителната дата по време на речта си в Камарата на общините.
Първоначално гласуването трябваше да се състои на 11 декември, но беше отложено за неопределено време поради очевидното отсъствие в Камарата на общините на подкрепата за тази сделка, договорена с ЕС на 25 ноември.
"Таймс" обяви по-рано, че гласуването може да се проведе на 14 януари. Според експерти Мей има малък шанс да получи одобрение за тази сделка от парламента.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!