П редседателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел предложи в петък да се създаде резервен фонд от пет милиарда евро за всякакви непредвидени последици от Брекзит върху страните членки на блока.
"Брекзит е предизвикателство за всички нас и затова предлагаме резерв за Брекзит от пет милиарда евро", каза Мишел, докато представи последното си предложение за дългосрочен бюджет на ЕС, което ще бъде обсъдено от лидерите на блока следващата седмица.
Брекзит със или без споразумение за бъдещи връзки "ще има последици в Европа за страните членки и затова смятам, че е необходимо да поискаме от Комисията да се подготви за оценка на нуждите до ноември 2021 г.", каза той.
Понастоящем ЕС и Великобритания водят преговори за постигане на споразумение за търговски отношения, след като фазата на преход след Брекзит приключи на 31 декември.
"Всички знаем, че продължаващите преговори не са лесни", каза Мишел, който председателства срещи на върха на лидерите на ЕС.
"И знаем, че вероятно до края на лятото или през септември, октомври ще имаме по-ясна визия за това къде се намираме в този процес на преговори“.
Очаква се Ирландия да бъде най-засегната от края на членството на Великобритания в ЕС, като Белгия и Северна Франция също се считат за уязвими от потенциални икономически сътресения.
ЕС заяви в четвъртък, че планира спешни мерки в десетки сектори след преходния период за Брекзит и предупреди за "неизбежни разриви", дори и да бъде договорено споразумение с Лондон.
"Ще има мащабни и автоматични промени и последици за гражданите, потребителите, бизнеса, публичните администрации, инвеститорите, студентите и изследователите", предупреди Комисията, призовавайки правителствата на ЕС да се подготвят.
Малко след това главният преговарящ на ЕС за бъдещите отношения с Великобритания
предупреди бизнеса на ЕС да засили планирането си за сценарий без сделка, когато Великобритания напусне Единния пазар в края на 2020 г.
След приключването на последния кръг от преговори за нова търговска сделка между ЕС и Обединеното кралство в Лондон в четвъртък, Мишел Барние каза, че "дискусиите през тази седмица потвърждават, но че съществуват значителни различия между ЕС и Великобритания.
"Ще продължим да работим с търпение, уважение и решителност", допълни обаче той.
Счита се, че е постигнат малък напредък по отношение на отдавна разискваните точки за риболова и на условията за равнопоставеност, чиято цел е да се предотврати подбиването от Великобритания на стандартите на ЕС за околната среда, социалната политика и държавните помощи.
Въпреки че разговорите ще се възобновят в Брюксел следващата седмица, съобщението на Комисията "Да се готвим за промени" призовава бизнеса да "обмисли преразглеждане на съществуващите си подготвителни планове", съобщи Евроактив.
Европейската комисия заяви, че ще има промени от 2021 г. в търговията със стоки и услуги, енергийното и правното сътрудничество, пътуванията и туризма, независимо дали има нова сделка или не.
Решението на правителството на Борис Джонсън да не удължава преходния период след декември означава, че "следващата година ще настъпят неизбежни сривове“, което ще "изложи бизнеса на натиск, на който той вече е подложен заради избухването на COVID-19", пише в доклада на Комисията.
Очаква се правителството на Джонсън да представи преразгледани планове за своята гранична политика през следващата седмица, като бизнесът от двете страни на Ламанша вече е на по-малко от шест месеца от нови гранични договорености и, евентуално, налагането на мита за стоки.
По-рано тази седмица писмо от министъра на международната търговия на Обединеното кралство Лиз Тръс до Джонсън предупреди, че плановете на правителството за границата могат да нарушат международните правила за търговия и да доведат до контрабанда от Европейския съюз.
Тръс добави, че Обединеното кралство може също така да се окаже "уязвимо пред предизвикателствата на Световната търговска организация".
Комисията също многократно е изразявала безпокойство, че плановете на Обединеното кралство да прилага протокола на Северна Ирландия - частта от Споразумението за оттегляне, която задължава Великобритания да избегне връщането на твърда граница между Северна Ирландия и Република - няма да бъдат готови до следващия януари.
Всичко за темата "Брекзит" ще намерите тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!