17

Д ългият COVID е жестоко заболяване без известен механизъм или лечение. Далеч от това да е психосоматично по природа, ново проучване добавя тежест към идеята, че това погрешно разбрано заболяване е до голяма степен биологично.

Продължителното въздействие, което вирусът SARS-CoV-2 нанася върху имунната система, е широко разпространено и се крие пред очите на хората, твърдят изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско, CellSight Technologies и Kaiser Permanente South San Francisco Medical Center.

Когато 24 пациенти, които са се възстановили от COVID-19, са сканирали цялото си тяло с образен тест PET (позитронно-емисионна томография ), вътрешностите им светели като коледни елхи.

Радиоактивно лекарство, наречено маркер, разкрива анормална Т-клетъчна активност в мозъчния ствол, гръбначния мозък, костния мозък, носа, гърлото, някои лимфни възли, сърдечна и белодробна тъкан и стената на червата, в сравнение със сканирането на цялото тяло от преди пандемията.

Този широко разпространен ефект беше очевиден при 18-те участници с дълги симптоми на COVID и шестимата участници, които бяха напълно възстановени от острата фаза на COVID-19.

Активирането на имунните Т клетки в някои тъкани, като гръбначния мозък и чревната стена, е по-високо при пациенти, които съобщават за дълги симптоми на COVID, в сравнение с тези, които са се възстановили напълно. Участниците с продължаващи респираторни проблеми също показват повишено усвояване на PET маркера в белите дробове и стените на белодробната артерия.

Въпреки това, дори тези, които са се възстановили напълно от COVID-19, все още показват постоянни промени в активността на Т-клетките си в много органи в сравнение с контролите преди пандемията, в някои случаи две години и половина след като са се заразили за първи път с вируса .

„При някои индивиди тази активност може да продължи години след първоначалната поява на COVID-19 и да бъде свързана със системни промени в имунната активация, както и с наличието на [продължителни COVID] симптоми“, заключават изследователи от UCSF.

„Заедно тези наблюдения предполагат, че дори клинично лека инфекция може да има дългосрочни последици върху тъканната имунна хомеостаза и потенциално да доведе до активен вирусен резервоар в по-дълбоки тъкани.“

Констатациите са само корелативни, но предоставят убедителни доказателства, че дългият COVID е свързан с персистирането на вируса SARS-CoV-2 в тялото и необичайната имунна активност.

Дългият COVID в момента се определя от множество необясними симптоми, които се появяват след инфекция със SARS-Cov-2, продължаващи месеци или дори години, без друга известна причина.

Диагнозата е изключително трудна, тъй като може да има повече от 200 симптома, които често се припокриват с други заболявания, като „мозъчна мъгла“, неразположение след усилие, умора, загуба на памет или диария.

Проучванията показват, че някои хора могат да страдат от продължаващи проблеми в сърцето, мозъка, белите дробове, кожата, бъбреците, черния дроб, далака, червата, щитовидната жлеза и яйчниците.

Едно от обясненията за този широко разпространен ефект включва активността на имунната система. Учените са открили, че биомаркери за възпаление и имунна активация често присъстват в кръвта на пациента след острата фаза на вирусна инфекция.

Аутопсиите на COVID също показват доказателства за вируса SARS-CoV-2, който продължава да съществува в цялото тяло, включително в дебелото черво, гръдния кош, мускулите, нервите, репродуктивния тракт и окото. В някои случаи остатъци от вируса се появяват в мозъка на починал пациент 230 дни след първите първоначални симптоми.

9-те симптома на новия COVID вариант

Някои проучвания дори предполагат, че инфекция с вируса SARS-CoV-2 може да „събуди“ други пасивни вируси в тялото, като вируса на Epstein Barr, който е свързан със синдром на хроничната умора/миалгичен енцефаломиелит (CFS/ME).

CFS/ME споделя много от същите симптоми като дългия COVID и някои учени подозират, че може да са едни и същи. Мозъчните сканирания установиха, че дългите промени на COVID в мозъка са успоредни на ефектите от CFS/ME, а наскоро забележително проучване потвърди, че CFS/ME е „недвусмислено биологичен“ със засегнати множество органи.

Днес все по-често се признава, че дългият COVID има неврологични основи, а неотдавнашното откритие на Т-клетъчни аномалии в гръбначния мозък и мозъчния ствол предполага, че тези свръхактивни имунни клетки се „трафикат“ към тъканите на централната нервна система.

Как да се предпазим от COVID-19: Пет препоръки от здравните власти

„Като цяло, тези наблюдения оспорват парадигмата, че COVID-19 е преходна остра инфекция, базирайки се на скорошни наблюдения в кръвта“, заключава екипът от UCSF.

Констатациите трябва да бъдат потвърдени сред по-големи кохорти, след като тази нова техника за картографиране на имунните ефекти на дългия COVID в тялото показва толкова големи обещания.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 1 час

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

Какво послание изпращат коледните картички на британското кралско семейство?

Какво послание изпращат коледните картички на британското кралско семейство?

Любопитно Преди 4 часа

Ако картичките можеха да имат акцент, това е "Честит празничен сезон"

Почитаме паметта на света великомъченица

Почитаме паметта на света великомъченица

Любопитно Преди 4 часа

Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 5 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>&quot;Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже&quot;</p>

Германия: Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже

Свят Преди 5 часа

Писториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия

<p>&quot;Случаят разтресе всички&quot;: Българският лекар, съдействал&nbsp;на пострадалите след атаката в&nbsp;Магдебург&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Пред NOVA: Българският лекар, съдействал на пострадалите след атаката в Магдебург

Свят Преди 5 часа

Обмисля се случаят да бъде поет от Федералната прокуратура

<p>Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море, каква е причината за инцидента</p>

Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море при "приятелски огън"

Свят Преди 5 часа

Централното командване на американската армия не уточни каква е била мисията на пилотите

<p>Задаващият се край на доставките на руския газ &quot;не е изненадващ&quot;</p>

Политически престрелки между Фицо и Зеленски: Неприлично е да говорим за пари, защото губим хора

Свят Преди 6 часа

Словакия печели около 500 милиона долара годишно от търговия с руски газ

<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 6 часа

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 7 часа

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 7 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Свят Преди 7 часа

16 Психея се намира в Астероидния пояс между Марс и Юпитер