Д ългият COVID е жестоко заболяване без известен механизъм или лечение. Далеч от това да е психосоматично по природа, ново проучване добавя тежест към идеята, че това погрешно разбрано заболяване е до голяма степен биологично.
Продължителното въздействие, което вирусът SARS-CoV-2 нанася върху имунната система, е широко разпространено и се крие пред очите на хората, твърдят изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско, CellSight Technologies и Kaiser Permanente South San Francisco Medical Center.
Когато 24 пациенти, които са се възстановили от COVID-19, са сканирали цялото си тяло с образен тест PET (позитронно-емисионна томография ), вътрешностите им светели като коледни елхи.
⚠️🚨COVID's Hidden Toll: Full-Body Scans Reveal Long-Term Immune Effects.
— FactFromFiction (@ACEGIK1476) July 4, 2024
Long COVID is a brutal illness without a known mechanism or cure.
The lingering toll the SARS-CoV-2 virus exacts on the immune system is widespread.
1/3@DavidJoffe64@ejustin46https://t.co/Cn1K8HZPsl
Радиоактивно лекарство, наречено маркер, разкрива анормална Т-клетъчна активност в мозъчния ствол, гръбначния мозък, костния мозък, носа, гърлото, някои лимфни възли, сърдечна и белодробна тъкан и стената на червата, в сравнение със сканирането на цялото тяло от преди пандемията.
Този широко разпространен ефект беше очевиден при 18-те участници с дълги симптоми на COVID и шестимата участници, които бяха напълно възстановени от острата фаза на COVID-19.
Активирането на имунните Т клетки в някои тъкани, като гръбначния мозък и чревната стена, е по-високо при пациенти, които съобщават за дълги симптоми на COVID, в сравнение с тези, които са се възстановили напълно. Участниците с продължаващи респираторни проблеми също показват повишено усвояване на PET маркера в белите дробове и стените на белодробната артерия.
Въпреки това, дори тези, които са се възстановили напълно от COVID-19, все още показват постоянни промени в активността на Т-клетките си в много органи в сравнение с контролите преди пандемията, в някои случаи две години и половина след като са се заразили за първи път с вируса .
„При някои индивиди тази активност може да продължи години след първоначалната поява на COVID-19 и да бъде свързана със системни промени в имунната активация, както и с наличието на [продължителни COVID] симптоми“, заключават изследователи от UCSF.
„Заедно тези наблюдения предполагат, че дори клинично лека инфекция може да има дългосрочни последици върху тъканната имунна хомеостаза и потенциално да доведе до активен вирусен резервоар в по-дълбоки тъкани.“
Констатациите са само корелативни, но предоставят убедителни доказателства, че дългият COVID е свързан с персистирането на вируса SARS-CoV-2 в тялото и необичайната имунна активност.
Дългият COVID в момента се определя от множество необясними симптоми, които се появяват след инфекция със SARS-Cov-2, продължаващи месеци или дори години, без друга известна причина.
Диагнозата е изключително трудна, тъй като може да има повече от 200 симптома, които често се припокриват с други заболявания, като „мозъчна мъгла“, неразположение след усилие, умора, загуба на памет или диария.
Проучванията показват, че някои хора могат да страдат от продължаващи проблеми в сърцето, мозъка, белите дробове, кожата, бъбреците, черния дроб, далака, червата, щитовидната жлеза и яйчниците.
Едно от обясненията за този широко разпространен ефект включва активността на имунната система. Учените са открили, че биомаркери за възпаление и имунна активация често присъстват в кръвта на пациента след острата фаза на вирусна инфекция.
Аутопсиите на COVID също показват доказателства за вируса SARS-CoV-2, който продължава да съществува в цялото тяло, включително в дебелото черво, гръдния кош, мускулите, нервите, репродуктивния тракт и окото. В някои случаи остатъци от вируса се появяват в мозъка на починал пациент 230 дни след първите първоначални симптоми.
Някои проучвания дори предполагат, че инфекция с вируса SARS-CoV-2 може да „събуди“ други пасивни вируси в тялото, като вируса на Epstein Barr, който е свързан със синдром на хроничната умора/миалгичен енцефаломиелит (CFS/ME).
CFS/ME споделя много от същите симптоми като дългия COVID и някои учени подозират, че може да са едни и същи. Мозъчните сканирания установиха, че дългите промени на COVID в мозъка са успоредни на ефектите от CFS/ME, а наскоро забележително проучване потвърди, че CFS/ME е „недвусмислено биологичен“ със засегнати множество органи.
Днес все по-често се признава, че дългият COVID има неврологични основи, а неотдавнашното откритие на Т-клетъчни аномалии в гръбначния мозък и мозъчния ствол предполага, че тези свръхактивни имунни клетки се „трафикат“ към тъканите на централната нервна система.
„Като цяло, тези наблюдения оспорват парадигмата, че COVID-19 е преходна остра инфекция, базирайки се на скорошни наблюдения в кръвта“, заключава екипът от UCSF.
Констатациите трябва да бъдат потвърдени сред по-големи кохорти, след като тази нова техника за картографиране на имунните ефекти на дългия COVID в тялото показва толкова големи обещания.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!