К адрите са брутални. Украински войник от 73-та военноморска бригада за специални операции си проправя път през окоп, очевидно на южния фронт, като стреля многократно от упор по руски войници. Вдигнатият прах засилва усещането за хаос, паника и бруталност.
Контранастъплението в никакъв случай няма да бъде лесно и със сигурност предстоят още ужасяващи боеве лице в лице, като този показан във видеото на специалните сили на Украйна, предава Си Ен Ен.
Но успехът зависи от това дали украинската армия ще успее да надхитри руската на по-голямо стратегическо ниво.
"Определено бихме искали да направим по-големи стъпки", признава президентът на Украйна Володимир Зеленски в интервю за Би Би Си: "Но въпреки това тези, които се борят, ще победят, а на тези, които желаят, вратата ще бъде отворена".
В продължение на месеци наблюдавахме търпеливия опит на Украйна да подкопае готовността на руската отбрана. Взривяването на складове за гориво, щабове и железопътни линии имаше за цел да отслаби способността на Русия да устои и да се адаптира към украинската контраофанзива.
Тази старателна работа продължава, като в неделя бе съобщено за взрив в окупираното село Риково, в Херсонска област, който изравни със земята склад за боеприпаси.
Украйна съобщи за успех: Върнахме си контрола върху нови територии
Нападението е извършено на повече от 100 км навътре в територията на противника, което предполага или остра липса на осведоменост в руските редици за новите опасности, пред които са изправени от ракетите с по-голям обсег, доставяни от НАТО, или неспособност да се адаптират.
Риково се намира близо до Крим, в район, чиито железопътни линии за снабдяване вероятно вече са нарушени от неотдавнашните украински атаки.
Никой единичен удар не е решаващ, но бавното натрупване на загуби намалява руските възможности и в крайна сметка трябва да доведе до пропукване на отбранителната мрежа, изградена от Русия.
Ген. Залужни шокира с детайл върху бронежилетка си
Понастоящем Украйна изглежда държи възможностите си отворени. Приоритет е напредъкът в обширния южен фронт, който защитава ценен сухопътен коридор между окупираните Крим и континенталната част от Русия през Донбас. Повечето наблюдатели са съгласни, че основната цел на контраофанзивата е да се прекъсне този сухопътен мост.
Кримският полуостров, изолиран от Донбас, ще бъде много по-труден за снабдяване и защита, което ще постави руския президент Владимир Путин пред суров избор: да рискува да изложи на риск войските си в Крим или да нареди отстъпление.
Въпросът е как ще бъде постигнато това. Украйна вдига най-голям шум в публичното пространство за напредъка си около Велика Новосилка, на югоизток. Тук неотдавнашното превземане на Благодатне постави 68-а бригада в опасна близост до окупираната Волноваха и нейните железопътни линии, водещи към ключовия град Мариупол.
Шойгу към Запада: Това ще доведе до незабавни удари
Повечето от селища, които Украйна обяви за освободени, се намират в тази посока. Това е част от скъпоструващото и мъчително напредване през руските линии, които са били подготвени за атаката, изтегляйки част от тежкото си оборудване далеч от фронта.
Украински напредък има и на запад от Запорожка област, близо до Орихив. Той също е изтощителен, като украинските загуби са отчетени в района на Мала Токмачка, а сега се водят интензивни боеве за височините край Пятихатки.
Игор Стрелков, бивш военен ръководител на т. нар. Донецка народна република, заяви във вторник, че са избухнали тежки сражения в Жеребянки, западно от Пятихатки. Това подсказва, че украинските сили може би се стремят да обградят по-големия окупиран град Камянске по поречието на река Днепър.
Този ъгъл на настъпление - към окупирания град Мелитопол - изглежда по-вероятен и изгоден за Украйна. Макар че и тук фронтът е подготвен за атака и силно защитен, той е по-близо до град Запорожие и до украинското снабдяване. Освен това осигурява по-бърз подход към Кримския полуостров. Но за да постигнат значителен напредък, украинците ще трябва да разчитат на руски срив някъде по сложната окопна мрежа.
Командващият армията на Украйна разкри тактиката на Русия
За да държат руските сили в напрежение, украинците редовно говорят за успехи около Бахмут - град с минимално стратегическо значение, чийто център беше превзет от Русия на огромна цена миналия месец. Москва обаче едва ли може да си позволи загубата му, защото това ще бъде огромна пропагандна победа за Украйна.
Има информации и за сражения на север, около Купянск и Кременна - още един възможен ъгъл за настъпление, за да се принуди Русия да направи неудобен избор къде да изпрати подкрепления.
Вероятно дори командващият украинската армия генерал Валерий Залужний все още не знае къде ще бъде насочен основният удар на контраофанзивата.
Заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Маляр каза във вторник, че украинските сили „напредват метър по метър”, отбелязвайки също, че основният удар на контранастъплението „все още предстои”.
Тя също така отчете, че са постигнали „частичен успех, окопавайки се на превзетите позиции и изравнявайки фронтовата линия”.
„Има посоки, в които ние напредваме и врагът е в отбрана, но също и на някаква ос, врагът се опитва да води настъпление, докато ние сме в отбрана. Ние постепенно напредваме стъпка по стъпка”, заяви Хана Маляр.
„Задачите, които се поставят на военните, се изпълняват, така че се извършва постепенно напредване във всички посоки”, поясни Маляр.
Маляр заяви, че офанзивата на Украйна продължава да се развива на юг, а тази на Русия в източната част от фронта.
Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов пък каза, че един от основните приоритети на Киев в момента е „изтощаването” и унищожаването на руската артилерия.
„Унищожаването на руските контролни пунктове, складове за боеприпаси, горива, хранителни продукти, пътища за снабдяване - тези задачи се изпълняват отлично от украинските защитници. Броят на унищожената руска военна техника е най-високият от началото на войната”, отчете Данилов.
Според някои оценки едва една четвърт от новообучените по западни стандарти украински части са пратени на фронта.
Залужний все още не е казал нищо за плановете си. Възможно е той да изчака да види къде първо се влошава положението с боеприпасите и снабдяването или къде Русия изглежда не желае да прати допълнителни резерви.
Изчакването не е без политическа цена. Киев трябва да постигне промяна на фронтовата линия, с оглед на огромните инвестиции, направени от НАТО. Изборите в няколко западни държави през следващите две години са свързани с развитието на ситуацията в Украйна.
Съществува риск през зимата да се засили натискът за мирни преговори и Украйна да се окаже в патова ситуация, с границите, установени към ноември.
Президентът Зеленски засегна това опасение в интервюто си за Би Би Си:
"Някои искат някакъв холивудски филм, но в действителност нещата не се случват по този начин".
Миналото лято украинската офанзива доведе до руски колапс около Харков, изтеглянето на руснаците от Херсон и показа, че Москва трудно реагира на промени.
Русия има една възможност - да издържи и да се надява, че до зимата ще запази част от окупираните територии, за да претендира за някаква форма на победа. Украйна има много възможности за избор и значителен запас от ресурси, за да се възползва от възможностите, които ѝ се открият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!