С татуята на свободата е една от най-известните забележителности в света, но ако се вгледаме малко по-внимателно, ще открием тайна, която е била скрита от туристите в продължение на повече от век. Емблематичният символ на Статуята на свободата украсява силуета на Ню Йорк. Макар мнозина да са се възхищавали на спиращата дъха гледка от короната ѝ, малцина знаят за втора наблюдателна площадка на върха на факела.
Причината за ограничения достъп може да се проследи до ключов момент в историята по време на Първата световна война.
На остров Блек Том, малко известно място в сянката на остров Либърти, се е намирал важен склад за боеприпаси.
February 18, 1879: French sculptor Frédéric-Auguste Bartholdi was granted a United States patent for his design of the Statue of Liberty. It was specifically for the statue's unique structural design and allowed Bartholdi to protect the innovative method of construction.… pic.twitter.com/sg2SMBLptF
— Today in History (@HistoryNutOTD) February 18, 2024
Тъй като американците изпращат боеприпаси на стойност милиони долари в подкрепа на съюзниците, този склад се превръща в мишена за саботаж. Курт Янка, германско-американски шпионин и саботьор, организира опустошителна атака на остров Блек Том.
Последвалата експлозия е толкова силна, че изпочупва прозорците в Долен Манхатън и причинява сериозни щети на Статуята на свободата.
Артилерийски боеприпас я удря и огъва ръката ѝ чак до короната. Въпреки че е извършен ремонт, структурната цялост на факела е нарушена, поради което от 1916 г. той е забранен за посещение от туристи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!