Н адгробната плоча на войводата Велко Скочивирчето и на осем от неговите четници, загинали през 1904 г., не се ползва със статута на защитен паметник на културата или природна забележителност, а е частен гроб и надгробна плоча.
Това се казва в становище на Министерството на външните работи на Северна Македония във връзка със случая с подмяната на надгробната плоча на, която се намира в гробището в двора на църквата „Св. Архангел Михаил” в село Клепач, Прилеп, с нова, с различно съдържание на надписа и смяната на българските имена със сръбски.
От министерството в Скопие твърдят, че е проведено разследване и проверка от страна на Службата за опазване на културното наследство и Министерството на вътрешните работи, като е била ангажирана и Основната прокуратура на Северна Македония, съобщава БГНЕС.
Скандал, България с протестна нота за Македония
Според разследващите член на семейството на воеводата Велко Скочивирчето се е договорил с църковното настоятелство на църквата „Св. Архангел Михаил” и лично и по своя инициатива е направил замяната на надгробната плоча, при което самоволно е решил да смени съдържанието и езика.
Министерството на външните работи на Северна Македония призовава подобни частни актове да не бъдат натоварвани политически и идеологически, което, от своя страна, се отразява върху усилията на двете страни за напредък в двустранните отношения, подкопават взаимното доверие и възпрепятстват напредъка на добросъседските отношения.
Скопие: България наруши договора, трябва да ни помага за ЕС
Църквата „Св. Архангел Михаил” стана обект на внимание през последните дни, след като българското външно министерство връчи протестна нота на временно управляващия посолството на Северна Македония в София по повод установен случай на подмяна на български паметник, намиращ се в двора на църквата.
Установено е, че паметникът, издигнат в чест на войводата Велко Скочивирчето и осем негови четници, е подменен. Констатирано е, че оригиналният надпис на книжовен български език е заменен, премахнати са цели части от автентичния текст и са променени и някои от имената на загиналите четници.
В полемиката се включи и Преспанско-пелагонийския митрополит Петър, в чиято епархия попада църквата „Св. Архангел Михаил” в село Клепач, който заяви, че от доста време страната му е подложена на „провокации и натиск от страна на българските политици, особено консулите”.
Заев: Не всички българи са били фашисти
Според него, целта на България била да представи църквата като своя и да докаже, че местното население е българско, твърдения, които по думите на свещеника, нямали връзка с действителността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!