М инистерството на външните работи на Република Северна Македония увери, че не е поело никакви задължения към България, но е готово да приложи идеите на масата, ако София вдигне ветото си. Основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ пък вижда в предложенията на българското външно ведомство опит за цялостно обезличаване на „македонската идентичност”, съобщава „Фокус”.
Обявените от българското външно министерство идеи на македонското правителство за разрешаване на отворените въпроси между двете страни ще станат задължение само ако България се съгласи да отмени ветото и РС Македония получи зелена светлина за започване на преговори за присъединяване към ЕС, посочи македонският външен министър Буяр Османи.
България бе принудена да отложи своята подкрепа за Македония
Първият дипломат на Скопие тълкува писмото на българското министерство на външните работи като приемане на предложенията от македонската страна и ако те влязат в пътната карта, това ще означава съвместни задължения от двете държави. Според външния министър, без трите ключови компонента - зелена светлина от България за преговорите с ЕС, определена пътна карта и изпълнението на португалското предложение, няма да има споразумение.
„Пълното споразумение трябва да съдържа решенията на португалското предложение, определена пътна карта и зелена светлина за началото на преговорите. Тогава и двете страни ще са изпълнили своите задължения и ще имаме пълно споразумение. Без един от тези компоненти не можем да постигнем договорка и не можем да започнем с едностранното изпълнение на отделни компоненти“, заяви на пресконференция Буяр Османи.
Рама за ветото на България: Това е провал на ЕС
Българското външно министерство обяви пет точки, за които македонската страна се е ангажирала по време на срещите в София на 17-и юни месец.
Според българското външно министерство македонската страна е изразила готовност в най-кратки срокове да потвърди пред ООН, че името РСМ не означава географския регион Северна Македония, части от които са в България. Втората точка е, че РСМ няма да претендира за съществуването на „македонско малцинство“ в България, както и че ще започне процес на рехабилитация на жертвите на югославския комунизъм. В четвъртата точка РСМ поема задължение да адаптира съвместно с България съдържанието на учебните програми, за да се покаже обективно общата история и пето, съвместно определяне и отстраняване на табелите и надписите на територията на югозападната ни съседка, които разпространяват омраза към България и българите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!