М акедонският език и македонската идентичност са факт, потвърден от ООН и по този въпрос не може да има дилема. Правителството на Република Северна Македония е за диалог, който ще доведе до решение на откритите въпроси. Смятаме, че на този етап с правенето на политически изказвания, не трябва да се нарушава процесът на разговори, които се водят между двете министерства на външните работи.
Това е позицията на македонското правителство след изказването на българския външен министър Екатерина Захариева пред "Ройтерс", пише македонският сайт "Фактор".
В интервю за "Ройтерс" вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че "България не оспорва правото на самоопределение на Република Северна Македония, нито правото им да наричат езика си, както желаят".
Захариева пред "Ройтерс": Ако РС Македония признае българските корени, вето няма да има
"Нашите притеснения са свързани с непрестанните претенции на Република Северна Македония за македонско малцинство у нас. Ако признаят корените на нацията и езика си, на това ще се сложи край", добави първият ни дипломат.
България губи търпение по отношение на нежеланието на Северна Македония да прилага Договора за приятелство, който двете страни подписаха през 2017 г. Като изход, тя предлага да подкрепи официалния старт на преговорите за присъединяване, ако Скопие признае, че неговата идентичност и език имат български основи, като по този начин се прекратяват всякакви твърдения, че в България има ясно изразено "македонско" малцинство.
Османи: Договорът с България е рамка за решаване на всички въпроси
Ако Северна Македония се съгласи, София е готова да признае македонския като един от официалните езици на съседката си, както и македонска идентичност.
В позицията на македонското правителство се напомня, "че няма нужда от нов договор, нито от анекс към Договора (за приятелство, добросъседство и сътрудничество). В рамките на съществуващия договор правителството има готовност да направи уточнения, които предизвикват безпокойство в София и смятаме, че по този начин, гледайки положително, Република Северна Македония ще постигне целта си - да започне до края на годината преговори за членство в Европейския съюз".
Османи: Работи се по нов анекс към Договора за добросъседство
"Факт е, че имаме обща история, която е потвърдена в Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество и ако се фокусираме върху бъдещето, общата история трябва да се използва, за да се намери решение. Правителството на Република Северна Македония окуражава експертите от съвместната комисия по исторически въпроси да продължи да търси решение", заявяват от правителството.
Позицията на София е, че македонската нация и език са създадени в бивша Югославия в края на 40-те години и преди 20-те години повечето хора в региона са се смятали за българи.
Скопие: Не приемаме думите на Каракачанов сериозно
Двете страни проведоха разговори през последните две седмици, за да се опитат да разрешат разногласията си преди срещата на ЕС на 10 ноември по въпроса, но с малък успех.
В четвъртък министър-председателят на Северна Македония Зоран Заев заяви, че се надява двете страни да намерят решение, но подчерта, че идентичността и езикът на страната не подлежат на обсъждане.
Захариева: Подкрепяме евроинтеграцията на Западните Балкани
Борисов за Северна Македония: Трябва да се направят необходимите компромиси
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!