Д оговорът за приятелство с България от 2017 г. е добра основа и рамка за продължаване на разговорите с цел намиране на решение, заяви говорителят на правителството на Северна Македония Душко Арсовски.
По време на днешната пресконференция той пое ангажимент да информира журналистите за детайли от разговора на премиера Зоран Заев с германския канцлер Ангела Меркел.
Очаква се премиерът да изрази благодарност към Германия, която като председател на ЕС активно работи за организирането и провеждането на първата междуправителствена конференция със Северна Македония, която ще отбележи началото на преговорите за членство в ЕС.
"Това е сигнал за целия регион, че по този начин се запазва доверието в ЕС, което е в интерес на всички", подчерта Арсовски.
Успоредно с това се осъществяват и двустранни контакти между министерствата на външните работи на България и на Македония, което води до укрепване на доверието и сближаване на позициите.
На въпрос относно искането на България за нов анекс към Договора за приятелство, Арсовски обяви, че позицията на правителството е, че няма необходимост от нов договор или анекс към съществуващия.
Скопие има готовност да излезе с обяснение по този въпрос и би осъдил говора на омразата в двете държави. Той призова заинтересованите страни да подкрепят този апел и заедно да предотвратят нова вълна на омраза във всяка посока, която би оказало влияние, включително на преговарящите и на историческата комисия.
Според него, историческите спорове трябва да бъдат решени от експертите от двете страни, които участват в работата на комисията.
По отношение на въпроса за македонския език говорителят подчерта, че вече е ясно, че македонският език и идентичност са потвърдени от ООН факти и правителството смята, че по тази тема не може да съществуват дилеми.
В сряда президентите Румен Радев и Стево Пендаровски проведоха телефонен разговор, в рамките на който бяха обсъдени позициите на двете страни по условията за започване на преговори на Република Северна Македония за членство в ЕС. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Двамата президенти са обсъдили възможността за постигане на устойчиво решение по европейското развитие на нашия регион и за интегрирането на Република Северна Македония в ЕС.
Държавните глави са обсъдили също перспективите за осъществяване на посещение на президента Пендаровски в България при подходяща възможност.
Очаква се на 10 ноември Съветът на ЕС да обсъди рамката за преговори със Северна Македония. Ако България не я одобри, това ще означава вето на официално започване на преговорите със Северна Македония за членство в ЕС.
По-рано през деня от ВМРО излязоха с позиция, че няма да подкрепят решение на правителството, различно от Рамковата позиция на България за Република Северна Македония.
Това каза на брифинг в парламента депутатът Юлиан Ангелов /"Обединени патриоти"/.
Няма да участваме в продажбата на националните интереси на България, допълни още Ангелов. Колегата му Милен Михов припомни факти от двустранните отношения между двете страни, като изтъкна, че от ВМРО са убедени привърженици на идеята за общо бъдеще на гражданите на двете републики - Република България и Република Северна Македония в семейството на европейските държави.
Той припомни, че България е първата страна в света, признала Република Македония на 15 януари 1992 г.
Ние потвърждаваме своята привързаност към Договора за приятелство и добросъседство между двете държави, подписан на 1 август 2017г. и потвърждаваме валидността на Декларацията на 44-то Народно събрание от 9 октомври 2019 г, посочи Милен Михов.
Той бе категоричен, че двустранният договор за приятелство и добросъседство не се спазва от Скопие и даде редица примери, сред които: отказ от строителството на транспортен коридор номер 8 и пречките пред българския бизнес и инвестиции. Той каза още, че има примери за саботиране работата на двустранната историческа комисия, ограничаване правото на българите, както и продължаваща манипулация с историята в учебниците, яростната антибългарска пропаганда в медиите.
"Смятаме, че изграждането на доверие между двете правителства отговаря на желанието на огромното мнозинство на гражданите на двете страни и постигането на това е изцяло в ръцете на властите в Република Северна Македония", коментира депутатът. Ние очакваме конкретни действия, а не декларации и изявления в добронамерен тон, заяви Михов.
"Младите поколения от двете страни на Беласица говорят на един език, мечтаят заедно и виждат своето общо бъдеще в Европа.
Ние смятаме, че без признаването на историческата реалност за българските корени на официалната книжовна норма и българския характер на историята до 1944 г. от страна на правителството на Република Северна Македония не може да се получи подкрепа за започване на преговори за членство в ЕС", категоричен бе Михов.
"Ние смятаме, че единствената гаранция за изпълнение на договора за приятелство е поемането на конкретни, правнообвързващи ангажименти от страна на Скопие под формата на подписване на анекс към договора, въз основа на рамковата позиция на българското Народно събрание от октомври 2019 г", посочи депутатът и уточни, че ВМРО няма да приеме решение, което се разминава с Рамковата декларация на НС от 2019 г., защото по думите му не може да се търгува с българския национален интерес.
Борисов обсъди с Меркел Северна Македония
Радев: Ясни гаранции за членството на Северна Македония
Захариева: Трайно и системно неспазване на договора от Северна Македония
Захариева пред "Ройтерс": Ако РС Македония признае българските корени, вето няма да има
Скопие: Македонският език и идентичност са потвърдени, да не правим политически изявления
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!