П ървият дипломат на Белград Ивица Дачич съобщи, че е извикал българския дипломатически представител в сръбската столица на разговор във външното министерство, по повод думите, които Дачич по-рано отправи по адрес на българския премиер Бойко Борисов, съобщава сръбската информационна агенция Tanjug и Агенция "Фокус".
"Сърбия желае отношения с България, основани на приятелството, като се разчита и на високо ниво на разбирателство по отношение на най-важните интереси на двете държави и техните народи. Така както ние разбираме проблема, свързан с българската национална идентичност, езика или за Гоце Делчев, така очакваме същото разбиране що се отнася до връзката между Косово и сръбския народ“, е заявил Дачич, цитиран от агенцията.
Първият белградски дипломат допълва: "Тази изява на българския премиер не се отнася за риболов или качеството на сръбското сирене, но вместо това засяга въпроса за сръбската териториална цялост". Изявлението на Дачич е направено в събота вечерта.
Бойко Борисов коментира темата
"На Балканите оста винаги е била Атина-Белград, София промени това и затова моят приятел Ивица реагира така - яд ги е малко".
Това каза премиерът Бойко Борисов по време на Национално събрание на водената от него ПП ГЕРБ.
Борисов заяви, че по време на своето европредседателство България е избрала най-трудната задача - Балканите - място на войни и раздори във всяка една сфера.
"За първи път променихме осите и София влезе в тях с важна и отговорна задача", посочи премиерът. Той отбеляза, че догодина страната ни и Северна Македония ще ръководят Берлинския процес и добави, че това е като мини европейско председателство, защото в него участват Германия, Франция, Великобритания, Италия, Австрия и са предвидени повече от 30 срещи на високо ниво.
"В Триест, понеже не бяхме членове, тогавашният премиер Джентилони ме покани като личен гост да видя за какво става въпрос. И след една година ние заедно със Северна Македония - нали разбирате как отеква. България и Северна Македония заедно. Не Гърция и Северна Македония, не Сърбия и Северна Македония. Знаете ли как отеква? Затова така реагира моя приятел Ивица - защото винаги оста е била Атина-Белград. България никога не е участвала в тези процеси, не е чувала за тях или е чувала, но нямаше как. Иначе ни е добър приятел, но ги е яд малко. На Балканите завистта винаги е била едно доста силно изразено качество. Но ние за нашите братя сърби ще работим, ще помагаме. Неслучайно догодина октомври ще ние е готова и магистралата с Белград", заяви Борисов.
"Разбирам сърбите колко ги боли за Косово. Разбирам ги, обичам ги, трудно им е. Но в същото време така или иначе, ако не се разберат с Косово, няма перспектива за целия регион, не само за тях. Колкото и да е болезнено, там трябва да се вземе окончателно решение. Това е като камъчето в обувката - не го ли извадим, не мине ли, колкото и да си говорим за инфраструктура, дигитална свързаност - няма как", коментира премиерът, цитиран от "Фокус".
Малко след това косовският премиер Рамуш Харадинай благодари на българския си колега Бойко Борисов за, както той каза, принципната позиция по отношение на Косово и правото му да бъде част от европейското семейство, предаде МИА и БГНЕС.
Харадинай написа в своята страница във Фейсбук, че решението за провеждане на бъдеща среща на страните от Западните Балкани в България и Северна Македония прави Берлинския процес още по-значителен за региона.
"Косово е важна част от този процес и стои на страната на съюзниците за интеграцията на региона в Европейския съюз. Взаимното признаване със Сърбия в съществуващите граници ще отвори нашите перспективи. Силно подкрепям визията на министър-председателя Борисов за всеобхватна Европа, която надхвърля манталитета от миналия век, причинил трагедии и прецеденти. Без участието на всички страни от Западните Балкани като неразделна част от европейското семейство, ЕС няма да бъде завършен. Благодаря Бойко!", пише Харадинай.
Коментар дойде и от сръбския президент
"Сърбия и България имат отлични отношения, а последните събития и изявления на официални лица на двете страни са преходни неразбирателства", това каза сръбският президент Александър Вучич.
"България призна независимостта на Косово. Сърбия не я признава и това са нашите различия. По всичко останало имаме добри отношения. Става въпрос за преходно неразбирателство. Следващата седмица ще говоря с премиера на България Бойко Борисов и с президента Румен Радев. В Сърбия има българско малцинство. което искам да се чувства като на собствена земя", каза Вучич и подчерта, че лично "ще се ангажира във възможно най-кратки срокове да се върне нивото на добрите отношения с България".
Какво се случи в събота
По разпореждане на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева посланикът на Република Сърбия в София ще бъде извикан в понеделник в МВнР, съобщиха от пресцентъра на Министерството.
Повод за срещата е изказване на сръбския първи вицепремиер и външен министър Ивица Дачич по адрес на думи на премиера Бойко Борисов в Познан.
Сръбският външен министър предизвика скандал с България
"Изказването на Ивица Дачич е емоционално и непремерено".
Това каза министърът на външните работи и вицепремиер Екатерина Захариева пред журналисти преди началото на Националното събрание на ГЕРБ в неделя.
"Мисля че трябва да се гледа предварително точно какво е казал българският премиер преди да се действа емоционално. По мое мнение Балканите имат доста излишно емоционална политика. Не бива така да се говори за съседна, приятелска държава, още повече когато изказването на българския премиер е било и политически и юридически коректно".
"Утре на сръбския посланик ще бъде повторена тази позиция, че повече търпение и по-малко емоции трябва да има. Ще го посъветваме да се запознае точно с думите на българския премиер", посочи Захариева.
Според нея това изказване няма да влоши отношенията между двете държави. По думите й няма да бъде лошо сръбският външен министър да се извини за изказването си.
Поводът за напрежението
По време на пресконференцията на правителствените ръководители на Германия, Полша, България и Република Северна Македония Бойко Борисов бе попитан от журналист как ще се отрази на евроинтеграцията на Западните Балкани номинирането на испанския външен министър Жозеп Борел за Върховен представител на ЕС по външната политика и политиката за сигурност, след като неговата страна не признава Косово.
Българският премиер отговори: "По отношение на Върховния представител - когато се заеме такъв важен пост, последното, което трябва да правиш, е да защитаваш националния си интерес, а трябва да защитаваш интереса на целия Съюз. Ако Борел бъде избран, това не значи, че мнението на Испания ще бъде меродавно за другите държави, които сме признали Косово", припомниха от МВнР.
По време на разговора със сръбския посланик ще бъде припомнена подкрепата до момента на Република България за европейската интеграция на Република Сърбия, посочват от МВнР.
От българска страна ще бъде повдигнат въпросът как такива изказвания от партньорите ни в Белград се отразяват на добрите българо-сръбски отношения.
Косово обяви независимост през февруари 2008 година. До момента над 100 държави са признали независимостта му, включително и България.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!