В еликобритания бе разтърсена от голям скандал - новият премиер Киър Стармър вземал супер скъпи подаръци.
Става ясно, че дарителят на лейбъристите Уахид Али, медиен предприемач и член на Камарата на лордовете, е подарил дрехи на Стармър на стойност от 16 200 паунда.
Но кой в действителност е лорд Али.
Той е една от най-известните фигури в Лейбъристката партия, а всъщност лорд Али е сред най-малко известните в публичното пространство.
В продължение на десетилетия милионерът е бил на заден план в политиката - магнат от „Yoof TV“, на когото Тони Блеър се обаждал, когато искал да разбере какво мислят младите хора.
Въпреки това, като пожизнен член на Камарата на лордовете, 59-годишният мъж е говорил само от време на време през почти 30-те си години в Камарата на лордовете. Вместо това той оставя парите си да говорят - през годината е предоставил повече от 500 000 паунда на лейбъристите, пише Daily Mail.
'I don't know what the defence for this one is going to be?! He's a wealthy man, he can afford to buy his own clothes!'
— GB News (@GBNEWS) September 28, 2024
Political Editor, HuffPost UK, Kevin Schofield, reacts after it's emerged that Starmer received a further £16,000 worth of clothes from Labour donor Lord Alli. pic.twitter.com/lKYrtFVdJq
Но разкритието, че сър Киър Стармър му е връчил пропуск за „Даунинг стрийт“, отново постави в центъра на вниманието вековния проблем на лейбъристите - „пари за достъп“.
Лорд Али е насърчен да се присъедини към лейбъристите от съседката си Емили Торнбъри в Източен Лондон в началото на 90-те години. Оттогава двамата са добри приятели - лорд Али и партньорът му бяха шафери на нейната сватба, а той е кръстник на сина ѝ. Близостта му до властта е много далеч от скромното му начало.
Син на първо поколение имигранти, лорд Али напуска учебното заведение в южен Лондон на 16 години, за да издържа родителите си.
Той пренебрегва училищния кариерен консултант, който го насърчава да стане кондуктор в автобус, и получава първата си работа като изследовател на 40 паунда седмично в списание „Планирани спестявания“. Открива, че има естествени способности за работа с цифри, справя се отлично с работата и е привлечен от Save and Prosper като ръководител на инвестиционните проучвания. След това става издател, а след това финансов консултант, който печели по 1 000 паунда на ден.
Но въпреки успеха си, той иска да се занимава с нещо по-креативно и през 1992 г. създава компания за телевизионни продукции заедно с партньора си Чарли Парсънс и сър Боб Гелдоф от The Boomtown Rats.
Сред успехите е „Survivor“ - един от първите големи хитове в ерата на риалити телевизията, чийто формат е продаден в цял свят.
Те печелят поръчката за създаване на „Голямата закуска“, след като лорд Али представя предложение на гърба на опаковка от корнфлейкс.
Sir Keir Starmer has been accused of pretending Labour donor Lord Alli's luxury flat was his own home in a Christmas message he delivered during the pandemic in December 2021.https://t.co/PAiZ4D1jU3
— Sky News (@SkyNews) September 26, 2024
📺 Sky 501 pic.twitter.com/9pXIK1pURQ
Макар че някога лорд Али беше описан като човека, който „усъвършенства телевизията, представена от идиоти за идиоти“, той беше номиниран за член на „Панел 2000“ - който съветваше правителството как най-добре да популяризира Великобритания по света преди началото на хилядолетието.
През 1998 г., на 34-годишна възраст, той става пожизнен член, като става най-младият и първият открито хомосексуален член в парламента. Смятан е за противоположност на фигурата на „естаблишмънта“, но неговото облагородяване е критикувано, че е свързано повече с връзките му с Новите лейбъристи, отколкото с политическия му талант.
Първият му сериозен принос в лордовете е дебат за намаляване на възрастта за съгласие за хомосексуални връзки от 18 на 16 години.
В последния си принос той казва: „Победата на лейбъристите беше твърде отдавна очаквана за мен, но сега е тук. Нека не пропиляваме възможността да осъществим промяна“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!