С грандиозен скандал започна в Женева международната конференция по въпросите на расизма. Както се очакваше през последните дни и седмици, той бе предизвикан от президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад, който за пореден път обвини Израел в расизъм спрямо палестинците.
Минути преди той да започне да говори, в залата се появиха трима протестиращи, с цветни перуки и червени носове, които скандираха "Расист, расист" по негов адрес, но бързо бяха изведени от залата.
Още докато Ахмадинеджад произнасяше речта си, делегати на 23 страни членки на ЕС напуснаха конферентната зала.
Речта на президента предизвика остри реакции по света.
Първата дойде от френския президент Никола Саркози, който призова ЕС да прояви изключителна твърдост в общия си отговор на думите на Ахмадинеджад.
Говорител на британския премиер Гордън Браун осъди безрезервно "обидните и подклаждащи ненавист" думи на иранския президент.
Заради речта на Ахмадинеджад Италия и Германия, които бойкотират форума в Женева, но се колебаеха дали все пак да не се включат в него на по-късен етап, решиха да не променят позицията си. На среща в Берлин германският дипломат номер едно Франк-Валтер Щайнмайер и италианският му колега Франко Фратини казаха, че ще продължат бойкота, защото се опасяват, че форумът ще е всъщност трибуна за антиизраелски изявления, които ще последват изказването на иранския президент.
Дипломатите обаче подчертаха, че този бойкот не означава, че Рим и Берлин не осъждат всяка форма на расизъм.
В знак на протест срещу думите на Ахмадинеджад чешкият представител на конференцията също се оттегли от нея. Прага, която е и ротационен председател на ЕС, беше пратила на форума своя постоянен представител в бюрото на ООН в Женева.
Речта на иранския президент беше изслушана докрай само от норвежкия министър на външните работи Йонас Гар Стьоре. След това той определи думите на Ахмадинеджад срещу Израел като предизборно шоу, чрез което иранският президент искал да спечели дивиденти в навечерието на президентските избори в Иран, които са по-късно тази година.
Заместник-представителят на САЩ в ООН Алехандро Уолф определи думите на иранския президент като "отвратителни и подбуждащи омраза". Американският дипломат допълни, че подобни изказвания вредят на иранския народ и препоръча на иранските лидери да демонстрират повече умереност ипо-конструктивна реторика.
Израел няколко пъти изрази недоволството си от случващото се на форума в Женева. Тази сутрин страната извика за консултации в знак на протест посланика си в Швейцария Илан Легари. Успоредно с това израелското външно министерство привика за обяснения Моника Шмутц-Киргоз, която е временно управляваща посолството на Швейцария в Израел.
Вчера Израел изрази гнева си от срещата на президента на Швейцария Ханс-Рудолф Мерц с иранския президент, припомня агенцията. Днес Израел протестира и срещу срещата на генералния секретар на ООН с Ахмадинеджад.
Гневът на Израел от случващото се в Женева съвпада с честванията, които започнаха днес в страната в памет на жертвите на Холокоста.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун беше предупредил иранския президент
в никакъв случай да не смесва ционизъм и расизъм. Предупреждението е било отправено по време на среща между двамата в Женева, състояла се преди иранският президент да произнесе провокативната си реч пред делегатите. Бан напомнил на Ахмадинеджад, че Общото събрание на ООН е приело резолюция, отхвърляща всяко смесване на ционизъм и расизъм.
Заради участието на Ахмадинеджад на конференцията в Женева, известна като Дърбан-2, европейски страни, сред които и Франция, заявиха, че ще напуснат залата, ако иранският президент прави антисемитски изказвания, припомнят световните агенции.
Европейската комисия омаловажи разногласията в Европейския съюз относно участието в конференцията в Женева, тъй като на нея присъства мнозинство от 23 от общо 27-те държави в съюза. Няколко страни членки решиха да не участват, но преобладаващото мнозинство остават ангажирани с процеса в Женева, заяви говорителка от името на еврокомисаря за външните отношения Бенита Фереро-Валднер.
Германия, Италия, Полша и Холандия не присъстват на форума, защото смятат, че проектът за заключителна декларация не съблюдава в достатъчна степен важните моменти, набелязани от ЕС, като заклеймяването на Израел и религиозната нетърпимост. Конференция се бойкотира също от САЩ, Австралия, Канада и Израел, които се аргументираха с очакването тя да стане място за антисемитски изказвания и опити да се влияе на решаването на междурелигиозни и регионални конфликти.
Палестинското радикално ислямистко движение „Хамас" обвинява страните, бойкотиращи конференцията, че се поддават на натиска на САЩ и Израел. Те избягват конференцията, понеже тя ще покаже, че подкрепяният от САЩ ционизъм използва всички средства да убива и унищожава палестинския народ, заяви говорител на „Хамас".
Папа Бенедикт Шестнайсети приветства участниците в конференцията
и нарече "грешка" обявения от някои държави бойкот на събитието.
Решението на папата да изпрати делегация на Ватикана на форума в Женева предизвика недоволството на представители на еврейската общност. С участието си Ватикана подкрепя онова, което се готви там (срещу Израел), заяви главният равин на Рим Рикардо ди Сени пред италианския вестник "Стампа".
Русия също разкритикува САЩ, Германия и другите западни страни, които бойкотират конференцията. Изглежда не всички правителства са готови да се изправят пред растящото предизвикателство на расизма, ксенофобията и нетърпимостта, заяви руският заместник външен министър Александър Яковенко.