Н апрежение между Германия и Турция след отказа на Анкара да поднови акредитациите на двама германски журналисти. Случаят заплашва да прерасне в нова криза в и без това обтегнатите отношения между двете страни, предупреждават от редакцията на водещия берлински ежедневник Der Tagesspiegel, цитиран от "Фокус".
В интервю с изданието министърът на външните работи на ФРГ Хайко Маас определи изгонването на двамата германски журналисти от Турция като "неприемливо“. Първият дипломат на Берлин бе категоричен:
"Възпрепятстването на работата на журналистите не е съвместимо с нашето разбиране за свобода на пресата“. Маас увери, че федералното правителство в Берлин ще продължи да се застъпва за това журналистите да работят в Турция без ограничения.
Според източници на вестника в Берлин тълкуват като обида принуждаването на германски журналисти да напуснат Турция.
В поверителни дискусии федералното правителство е представило искане пред правителството в Анкара по въпроса. Освен това, Маас и министърът на икономиката Петер Алтмайер са разговаряли по телефона с турските си колеги, съответно Мевлют Чавушоглу и Берат Албайрак. Също така, представителите на германските бизнес кръгове са подчертали в контакти с правителството, че решението ще навреди на инвестициите в Турция.
Turkey has expelled three German journalists after refusing to renew their press credentials https://t.co/pjncyTz7KO
— TIME (@TIME) 11 март 2019 г.
Какво се случи
Двама германски журналисти напуснаха Турция в неделя, след като акредитациите им за работа не бяха подновени, съобщава ДПА.
Йорг Бразе, кореспондент на държавната телевизия Цет Де Еф, и Томас Зайберт, репортер на базирания в Берлин ежедневник "Тагесшпигел", се върнаха обратно в Германия следобед.
Двамата бяха информирани от властите в Анкара преди около седмица, че молбите им за издаване на нови прескарти не са одобрени. Турските официални представители не посочиха причини за отказа.
Случаят имаше сериозно отражение върху подобрилите се неотдавна отношения между Германия и Турция.
Преди заминаването си двамата журналисти критикуваха действията на турското правителство на пресконференция в студиото на Цет Де Еф в Истанбул.
"Това е опит за сплашване на чуждестранните медии и за оказване на натиск върху тях", заяви Бразе, като добави, че тези опити няма да дадат резултат.
Цет Де Еф планира да оспори решението в съда. Бразе заяви, че двамата със Зайберт искат да продължат да предават за Турция, ако трябва и от чужбина.
От своя страна Зайберт заяви за Асошиейтед прес малко преди заминаването си, че отказът е дошъл изненадващо и не е имало никакво обяснение. Той посочи, че след 22 години работа в Турция е принуден да напусне страната сега.
"Това е безпрецедентно", изтъкна той.
Само през миналата година, политиците на двете страни стигнаха до сериозни разногласия заради арести на германски гражданин в Турция и обвинения от страна на Анкара към федералното правителство в Берлин, съдържащи определения за него като "нацистко“.
Поради последните събития, Министерството на външните работи на ФРГ отново коригира съветите си към пътуващите в Турция. "Не може да се изключат по-нататъшни действия срещу срещу представители на германските медии и институции", предупредиха от ведомството. "Изказвания, които са заложени в разбиранията на германското право за свободата на словото, може да доведат до ограничителни мерки и да наказателно производство в Турция", допълниха от германското МВнР.
Relations tense as Turkey expels German journalists https://t.co/jPmyIs9xLZ pic.twitter.com/p1zseSvv6T
— euronews (@euronews) 10 март 2019 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!