"За успешното реализиране на Коридор 8 е особено важно да има пълна готовност за сътрудничество от страна на Република България. Очакваме България да предприеме всички необходими действия в посока подобряване на инфраструктурата на Коридор 8, както и да изпълни задълженията, произтичащи от Двустранното споразумение от 1993 г. за изграждането на ГКПП Берово - Клепало."
Това пише в позиция на македонското външно министерство, предаде БГНЕС.
Само преди ден македонският премиер заяви, че е "лудост Скопие да пилее пари за Коридор 8" към България. Вместо това от правителството на РС Македония настояват за модернизиране на съществуващата железопътна инфраструктура към Сърбия, въпреки че Коридор 8 се финансира със средства от ЕС, Европейска банка за възстановяване и развитие и Европейска инвестиционна банка.
МС с призив към правителството на РСМ
Сега от МВнР на РС Македония твърдят, че са изпълнили всички ангажименти по изграждане на пътната инфраструктура към България и "Република Северна Македония е силно ангажирана с постигането на целите, поставени в рамките на НАТО и със създаването на регионална инфраструктура, като част от европейската мрежа от коридори, които имат за цел да засилят икономическото влияние и да улеснят търговията и транспорта в региона."
Мицкоски: Пиоритетът ни е Белград, към България няма да има жп линия
Междувременно обаче и македонските железници излязоха с позиция. Според държавното предприятие ЖРСМ "Инфраструктура", твърденията на премиера Християн Мицкоски и министъра на транспорта Александър Николоски за "огромните недостастъци" и непосилната цена на Коридор 8 "представляват манипулация на обществото или непознаване на проблема. Във връзка с невярното грандиозно твърдение за цената на километър железопътна линия, уточняваме, че посочената сума не е прогнозна, а финансова конструкция на проекта. Тя не се отнася само до цената на километър железен път, а до пет компонента на проекта, именно: техническа помощ, надзорен инженер, строителни работи, сигнализация и телекомуникации, както и електрификация на 89 км от Куманово до границата с Република България. Прогнозната стойност на проекта за изграждане на новия железопътен участък от Крива Паланка до границата с Република България е изготвена от реномирани международни консултантски компании, наети чрез грантови механизми, подкрепени от нашите международни стратегически партньори, а не от ЖРСМ "Инфраструктура". Разрушаването на 20-те къщи в Крива Паланка и преместването на жителите ще се извърши след проведено обществено обсъждане още през 2023 г. и е напълно законосъобразно".
Македонският премиер каза по-рано, че част от Коридор 8 "завършва в задънена улица, в полу-тунел, без предвидимост" и призова финансирането да бъде пренасочено.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!