Tова е станало с помощта на директора на Световния фонд, известния френски имунолог Мишел Казачкин.
Глобалният фонд беше създаден по френска инициатива през 2002 г. През последните години обаче
репутацията на институцията беше опетнена
от скандали за измами и неправомерни плащания.
Сега се очертава нов скандал, тъй като на яве излизат твърдения, че 3,5 млн. долара от средствата на фонда са били отклонени за финансиране на дейностите на първата дама на Франция и на нейната Фондация за борба с неграмотността.
Фондацията на Бруни-Саркози беше създадена на 23 април миналата година и официално е поставена под шапката на по-мащабната Фондация за Франция, създадена още през 1969 г. от генерал Шарл дьо Гол.
Скандалните разкрития са обобщени от френския журналист Фредерик Мартел. Той ще ги публикува утре в броя на френското списание "Мариан". Мартел е събирал месеци наред информация за този случай.
През 2008 г. Карла Бруни-Саркози бе номинирана за посланик на ООН в борбата със СПИН и за представител на Световния фонд за борба със СПИН, туберкулозата и маларията, припомня вестник "Кориере дела сера". Главен източник на финансиране на Глобалния фонд са САЩ. Те внасят в него по 1 млрд. долара на година. Франция внася на година по 360 млн. евро.
По принцип
Карла Бруни-Саркози е длъжна да разграничава мисията си на представител на Световния фонд от тази на първа дама
и на създателка на фондация за борба с неграмотността.
Най-вече това разграничение е трябвало да бъде спазено във финансов план. Очевидно обаче нещата не са се развили така, пише вестникът.
През май 2011 г. административният съвет на Световния фонд бе натоварен със задачата да проучи проблемите с корупцията и неправомерните плащания на фонда.
Той пък повери извършването на независимо разследване на британска консултантска компания.
През ноември 2011 г. по време на заседание в съкратен състав на административния съвет на Световния фонд в Гана, председателят на съвета, висшият британски дипломат Саймън Бланд оповести резултатите от разследването на британската фирма.
На това заседание бяха представени и документи, които Бланд е получил от бившия финансов директор на Глобалния фонд, уволнен от Казачкин. От тях става ясно, че
3,5 млн. долара от авоарите на Световния фонд са свършили в хазната на фондацията на Бруни-Саркози.
Това е станало с одобрението на Казачкин и с посредничеството на Жюлиен Сиванж. Последният е музикант и приятел на френската първа дама. Той е и създател на сайта на Бруни-Саркози CarlaBruniSarkozy.org и основател на няколко организации, действащи в хуманитарния сектор. Сиванж до такава степен е приближен на Бруни-Саркози, че дори има офис в сградата на френското президентство.
След тези разкрития, направени по време на заседанието на административния съвет на Глобалния фонд, Казачкин потвърди, че Карла Бруни-Саркози го е помолила да започне да се доверява на Сиванж и че
някои суми на Глобалния фонд са свършили по несъответстващ на правилата начин в ръцете на Сиванж.
Според френския журналист Мартел САЩ настоявали за уволнението на Казачкин и заплашвали, че в противен случай няма да изплатят субсидията си за Световния фонд за борба със СПИН, туберкулозата и маларията. Пак според него
на този етап се е намесил лично френският президент Никола Саркози.
Чрез своята дясна "дипломатическа" ръка, посланика на Париж във Вашингтон Жан-Давид Льовит, Саркози е осъществил контакт с администрацията на Барак Обама по въпроса. Двете страни са стигнали до компромисен вариант. Той предвиждал отстраняване от поста на Казачкин, но не преди края на май 2012 г., когато във Франция вече ще са приключили парламентарните и президентските избори.
Според компромиса до тогава Казачкин щял официално да е на директорския си пост, но работата му щяла да се върши от нова фигура, така наречения генерален мениджър на Глобалния фонд - нарочно новосъздаден пост.
А преди тези промени Париж вече смени представителя си в административния съвет на Световния фонд, за да прекъсне всякаква финансова връзка между Бруни-Саркози и международната институция.
Засега нито президентът Саркози, нито половинката му са коментирали разкритията.
Световният фонд за борба със СПИН определи като неточна и заблуждаваща статията на френския седмичник "Мариан"
"Световният фонд може само да изрази съжаление за подобни сензационни статии. Те намаляват положителното въздействие от ролята на г-жа Бруни-Саркози като посланик на Световния фонд, от чиято дейност зависят много човешки животи", се казва в изявление на организацията със седалище в Женева.
В отговора си на журналстическите обвинения фондът посочва, че 2,8 милиона долара (2,17 милиона евро) са били отпуснати от обичайния му бюджет за кампания, която фондът е провел през 2010 г. с подкрепата на Карла Бруни.
Целта на кампанията е била да информира обществеността за предаването на ХИВ от майка на дете.
Сключените с редица фирми договори за провеждането на тази кампания отговарят на стриктните правила и процедури на Световния фонд, уверява организацията, която подчертава, че "не е платила и един евроцент" на фондацията на Карла Бруни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!