Б ританската депутатка Стела Крийзи се появи в Камарата на общините на британския парламент (долната парламентарна камара) с тримесечното си бебе, което кърми, но беше порицана заради това.
Инцидентът породи нови дебати относно правата на народните избранички, които са станали майки, отбелязва Франс прес.
В Twitter парламентаристката от Лейбъристката партия показа снимка, на която се вижда официален имейл, който получила и в който ѝ се припомняло, че правилникът на Камарата на общините е бил актуализиран в началото на септември. Съгласно актуализацията депутат не можел да идва в парламента, придружаван от дете.
This morning I have written to @CommonsSpeaker seeking urgent clarification on whether or not babies are allowed in the Chamber after @stellacreasy was told they weren't and I was told they were. 🤦♀️
— Alex Davies-Jones MP (@AlexDaviesJones) November 24, 2021
See my letter below. pic.twitter.com/sA4RmKmRd7
"Очевидно не мога да дойда тук с тримесечното си бебе, което е много добро и което спи, когато аз говоря в Камарата на общините", пише в Twitter Стела Крийзи.
"Както изглежда, майките не трябва нито да бъдат виждани, нито да бъдат чувани във всички парламенти", допълва тя.
Стела Крийзи припомня, че в актуализираните парламентарни правила обаче няма никакво правило, касаещо носенето на маски.
‘Apparently it’s a parliamentary faux pas to bring a child with you but we don’t seem to have made a rule about wearing masks’@stellacreasy got an email from work saying bringing her 3 month old son to a debate wasn’t in line with new rules on ‘behaviour & courtesies’@BBCNews pic.twitter.com/3x7TgR8G6h
— Victoria Derbyshire (@vicderbyshire) November 24, 2021
Във Великобритания от февруари министърките имат право на отпуск по майчинство, който се плаща и е шест месеца. Те имат право да бъдат замествани на поста си през този период. Преди това те трябваше да подадат оставка, ако родят. Депутатките, които не са членове на правителството, обаче не са замествани на поста си.
От 2019 г. те имат само възможността да делегират правото си на гласуване на друг парламентарист, ако се наложи.
Тази промяна бе въведена, след като бременната лейбъристка парламентаристка Тюлип Сидик трябваше да забави секциото си и да дойде на инвалидна количка, за да не пропусне важно гласуване за Брекзит.
Labour MP Stella Creasy criticises parliamentary rules after reminder over taking baby to debate https://t.co/mQ082k6WCY
— Sky News (@SkyNews) November 23, 2021
По повод случая с Крийзи британският вицепремиер Доминик Рааб каза:
"Ние трябва да се уверим, че нашата професия е адаптирана към 21 век и че тя позволява на родителите да жонглират между работата и времето, прекарано със семейството си. Но ръководството на Камарата на представителите трябва да вземе решение по този въпрос".
Рааб добави, че на него лично присъствието на бебе не би му попречило да си върши работата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!