С кандал беляза клетвата на новоизбрания президент на Северна Македония. Гордана Силяновска-Давкова пропусна да изрече цялото име на държавата си в официалната церемония.
През цялото време тя я наричаше Македония, а не с пълното ѝ име Република Северна Македония.
Северна Македония има първата жена президент в историята си
Това стана повод гръцкият посланик в Скопие да напусне незабавно церемонията. По-късно гръцката преса определи действията на Силяновска като "брутална и безпрецедентна провокация". Външното министерство в Атина обяви, че е нарушен Преспанският договор.
Македонският министър на правосъдието Кренар Лога обяви, че смята клетвата на Силяновска за нищожна, заради незачитането на конституционното име на държавата, предаде NOVA.
Гордана Силяновска-Давкова печели изборите за президент в РСМ
В предизборната си кампания Силяновска неколкократно заяви, че няма да използва „Северна” в името на държавата, което бе променено с Преспанския договор с Гърция от 2018 г. Това отвори пътя на страната към членство в НАТО.
В присъствието на представители на дипломатическия корпус, премиера на Северна Македония Талат Джафери, министри, бившият президент, издигнат от ВМРО-ДПМНЕ Георге Иванов, представителите на съдебната власт, на Генералния щаб на армията, главите на религиозните общности и др., в първото си изявление като президент Силяновска заяви, че думите ѝ са „в битка с емоциите”, защото не е вярвала, че изборът ѝ ще стане факт.
„Единственият човек, който твърдеше, че това ще се случи” е председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, каза тя.
Северна Македония избира президент и парламент
„Ще бъда президент и на лявата, и на дясната страна (на седящите парламентарната зала). Ще бъда президент на всички граждани, няма да правя разграничение нито по етнос, нито по религия, нито по пол, нито по каквото и да е”, заяви новият президент на Северна Македония Гордана Силяновска.
През 2018 г. Атина и Скопие подписаха в Преспа договор, с който дотогавашната Република Македония се съгласи да промени името си на „Република Северна Македония“, а Гърция оттегли възраженията си към присъединяването ѝ към НАТО и Европейския съюз.
По-рано и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изпрати предупреждение към Република Северна Македония, че трябва да се придържа към сключените международни споразумения, включително Преспанския договор с Гърция, като условие за успешното присъединяване към ЕС.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!