К оалицията на радикалната левица СИРИЗА постигна огромна победа на предсрочните парламентарни избори в Гърция и печели 36,34% от гласовете, сочат резултатите след обработката на 100 процента от бюлетините.
Този резултат дава на СИРИЗА право на 149 депутатски мандата в 300-местния парламент.
На второ място е десноцентристката партия „Нова демокрация“ на досегашния премиер Андонис Самарас с 27,81% от гласовете, което ѝ дава право на 76 мандата. Трета е крайнодясната „Златна зора“ с 6,28% и 17 мандата, следвана от центристката партия „Реката“ (Потами) с 6,05% и 17 места в парламента, Гръцката комунистическа партия с 5,47% и 15 места, десноцентристката партия „Независими гърци“ с 4,75% и 13 места и Общогръцкото социалистическо движение ПАСОК с 4,68% и 13 места в парламента.
На СИРИЗА не ѝ стигат само две депутатски места, за да състави самостоятелен кабинет.
Въпреки това триумфалната победа отваря пътя на 40-годишния лидер на СИРИЗА Алекис Ципрас да стане най-младият премиер в 150-годишната история на новата гръцка държава.
Основният акцент в програмата на СИРИЗА е обещанието ѝ да сложи край на мерките за икономии и да предоговори с ЕС и МВФ голяма част от държавния дълг, който възлиза на 175% от БВП.
Партията обещава да „скъса“ договора за помощ, да спре част от плащанията
и да постигне опрощаване на още от гръцкия дълг и отмяна на най-болезнените реформи.
Гърция има кабинет, партията „Независими гърци“ дава глас на доверие на правителството,
обяви лидерът на формацията Панос Каменос след среща с Ципрас.
Днес Ципрас ще бъде приет в президентския дворец от държавния глава Каролос Папуляс, за да получи мандат за сформиране на правителство. Очаква се той да положи клетва като премиер по-късно днес, а новото коалиционно правителство да направи това утре следобед или най-късно в сряда. Според осведомени източници Каменос ще влезе в новия кабинет като министър на търговския флот.
Самият Ципрас заяви, че
Гърция отменя от днес мерките на строги икономии.
„Днес гръцкият народ пише историята. Гърция обръща страницата, оставяйки в миналото мерките за строги икономии и пет години унижение“, каза той.
Ципрас обаче посочи, че новото гръцко правителство е готово да сътрудничи с кредиторите от ЕС и МВФ за постигането на „жизнеспособно“ споразумение.
Отговорникът за икономическата политика на партията СИРИЗА Янис Милос заяви, че действието на програмата, съгласувана от гръцкия финансов министър Гикас Хардувелис с еврогрупата, се преустановява.
В отговор на въпрос какво ще прави в понеделник на срещата на еврогрупата гръцкият финансов министър, Милос отговори: „Предполагам, че Хардувелис ще затвори конкретни дела от технически характер. Що се касае до програмата, която беше съгласувана от Хардувелис като представител на Самарас, то тя вече е мъртва.“
По думите на Милос победата на СИРИЗА е „исторически момент за цяла Европа“.
„Ние обръщаме нова страницата в нашата страна, гръцкият народ взема бъдещето в свои ръце“,
каза още той и добави, че СИРИЗА ще сформира правителство на националното спасение.
„Може би гъвкавост, но не отписване на гръцкия дълг“,
така могат да бъдат резюмирани първите европейски реакции във връзка с изборната победа на партията СИРИЗА в Гърция.
Европейски високопоставени представители, цитирани от Нюз.ин, не изключват вероятността след вчерашните избори на Гърция да бъдат предоставени „облекчения“ относно падежите на нейния дълг. Същите представители обаче отхвърлят варианта за „подстрижка“ на този дълг.
Финландия смята, че вероятно ще бъдат обсъдени възможности за удължаване на срока на спасителната програма за Гърция или на падежите, но според Хелзинки това не променя нещата и страната трябва да продължи реформите.
Германският комисар в Европейската комисия Гюнтер Йотингер каза, че „ако гръцкият дълг бъде подстриган, това ще бъде грешен сигнал за Португалия, Ирландия, Кипър или Испания“. Йотингер е на мнение, че
позицията на ЕС не може да бъде променена заради изборния резултат в Гърция,
като допълва, че Атина трябва да спазва ангажиментите.
Британският финансов министър Джордж Озбърн пък смята, че резултатът от парламентарните избори в Гърция не е поражение само за рестрикциите, а и поражение за провалилите се икономически планове, а това означава, че Великобритания трябва да продължи да се придържа към следваната сега политика, тъй като тя дава резултат.
Озбърн, чиято консервативна партия се очаква да бъде преизбрана през май, каза, че обещанията на СИРИЗА ще се окажат „много трудно осъществими“.
Британският министър-председател Дейвид Камерън предупреди, че резултатите от предсрочните парламентарни избори в Гърция ще доведат
до засилване на икономическата несигурност в Европа,
а това според него означава, че Великобритания трябва да се съсредоточи върху развитието на своята икономика.
Френският президент Франсоа Оланд поздрави лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас и изрази желание за съвместна работа за укрепване на растежа и стабилността в еврозоната.
„Президентът на републиката напомня за дружбата, обединяваща Франция и Гърция, и изразява готовност за продължаване на тясното сътрудничество между двете страни с цел осигуряване на растежа и стабилността в еврозоната в дух на напредък, солидарност и отговорност, което е в сърцевината на споделяните от нас европейски ценности“, заяви Елисейският дворец.
От своя страна президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман заяви, че
Гърция ще получи помощ, от каквато ще продължи да се нуждае, само ако се придържа към задълженията си.
„В интерес на гръцкото правителство е да прави каквото е необходимо, за да се справи със структурните проблеми в страната. Надявам се, че новото правителство няма да постави под въпрос това, което е вече постигнато“, заяви Вайдман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!