О т днес Сирия официално става член на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), предаде ИТАР-ТАСС.
На територията на страната влиза в сила основополагащият документа на тази организация - Конвенцията за забрана на разработката, производството, натрупването и употребата на химическо оръжие.
ОЗХО от няколко години призоваваше сирийските власти да се присъединят към конвенцията, но до неотдавна не получаваше официален отговор.
На 13 септември генералният директор на ОЗХО Ахмет Юзюмджу потвърди получаването на молба от Дамска за присъединяване към конвенцията.
Сирия става 190-ата държава членка на ОЗХО.
Сега само шест страни все още остават извън конвенцията.
Две от тях, Израел и Миянма още през 1993 г. подписаха документ, изразяващ политическа подкрепа за целите и принципите на конвенцията.
Никакви действия спрямо конвенцията не са предприели само Ангола, Египет, Северна Корея и Южен Судан.
В ОЗХО подчертават, че Сирия става член на организацията в особени условия.
Периодът от момента на подаване на молба до предоставянето от Сирия на информация за химическите й арсенали отне само седем дни,
а целият процес на присъединяване зае едва месец, макар че обичайната процедура трае много по-дълго.
Организацията за забрана на химическите оръжия, която бе удостоена с тазгодишната Нобелова награда за мир, попадна под светлините на прожекторите, когато от нея бе поискано да надзирава унищожаването на химическите оръжия в Сирия, съобщава Асошиейтед прес.
Тя обаче работи от 90-те години като организацията, прилагаща Конвенцията за химическите оръжия - първия международен договор, забраняващ цял клас оръжия.
Конвенцията забранява разработването, производството, придобиването, трупането, запазването, трансфера или употребата на химически оръжия.
Тя влиза в сила през 1997 г. и е ратифицирана от 189 държави. От тях, седем - Албания, Индия, Ирак, Либия, Русия и САЩ, и държава, която не се назовава от ОЗХО пряко, но се смята от мнозина, че става дума за Южна Корея, са обявили притежание на запаси от химически оръжия, отбелязва Асошиейтед прес.
Те включват иприт и нервнопаралитични агенти като зарин и Ви Екс.
ОЗХО е извършила над 5000 инспекции в 86 страни. Според нея 100 процента от обявените запаси от химически оръжия са инвентаризирани и проверени.
Според статистиката на организацията 57 740 т, или 81,1 процента от обявените световни запаси от химически агенти, са доказано унищожени.
Албания, Индия и "трета страна", за която се смята, че е Южна Корея, са завършили унищожаването на обявените си запаси.
САЩ са ликвидирали около 90 процента от запасите си, Русия - 70 процента, а Либия - 51 процента, сочи доклад на ОСХО, разпространен по-рано тази година.
Тринадесет членки на ОЗХО също така са обявили общо 70 обекта за производство на химически оръжия.
Според организацията всичките 70 са изведени от експлоатация, като 43 са унищожени, а 21 са преобразувани за изпълнение на мирни цели.
ОЗХО се финансира от държавите си членки и през 2011 г. разполагала с бюджет от около 74 милиона евро.
За нея работят около 500 служители в Хага.
Генералният й директор е турският дипломат Ахмет Юзюмджу, добавя Асошиейтед прес. ОЗХО не е част от ООН, но има близко сътрудничество със световната организация, отбелязва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!