След като на възраст около 26-27 години беше повишен в чин генерал с четири звезди, най-малкият син на севернокорейския лидер Ким Чен-ир беше избран за член на Централния комитет на управляващата Корейска трудова партия, съобщиха световните агенции, като се позоваха на агенция КЦТА.
Освен това, на провеждащата се за първи път от десетилетия конференция на партията Ким Чен-ун беше приет в нейния Централен военен комитет в качеството на вицепредседател, а начело на комитета беше преизбран баща му, съобщи ИТАР-ТАСС.
Ким Чен-ир беше преизбран и на поста генерален секретар на партията.
Конференцията също така определи сестрата на Ким Чен-ир за член на политическото бюро, а брат му за резервен член.
Двамата са смятани за ключови поддръжници на младия син, докато предаването на властта бъде осъществено напълно.
Младият Ким беше повишен в генерал с указ на баща си по случай предстоящата 65-годишнина от основаването на Корейската трудова партия. Със същия указ бяха повишени още над 30 висши офицери.
За Ким Чен-ун се знае малко - че е учил в Швейцария и се е обучавал във военната академия "Ким Ир-сен" в Пхенян.
Предполага се, че той е роден през 1983 или 1984 г., отбелязва Ройтерс.
Държавният департамент на САЩ определи конференцията на Корейската трудова партия като "най-голямото риалити-шоу".
Говорителят Пи Джей Кроули заяви, че американски представители следят внимателно случващото се на политическия форум и добави, че то "ще има отражение върху настоящата и бъдещата политика" на САЩ.
Президентът на Китай, основен съюзник на КНДР, обаче поздрави Ким Чен-ир "за успеха на партийната конференция".
Ху Дзинтао изпратил своите "сърдечни поздравления за успешното провеждане на конференцията, преизбирането на Ким Чен-ир като главен секретар и създаването на нов управителен орган на партията".
В посланието се подчертава "дълбокото традиционно приятелство" между Китай и Северна Корея, както и "общите им интереси".
Ху е обещал на Ким, че "въпреки пиковете и спадовете на международното положение", Пекин винаги ще взема решения за отношенията си с Пхенян от "стратегическа и дългосрочна перспектива".
Китай е домакин на шестстранните преговори за ядрено разоръжаване на КНДР, които Северна Корея напусна през април миналата година.
Междувременно стана ясно, че Северна и Южна Корея са се споразумели да започнат военни преговори на работно ниво за първи път от две години, съобщи южнокорейското министерство на отбраната, цитирано от Асошиейтед прес.
Офицери от въоръжените сили на двете корейски държави ще се срещнат в село Пханмунджом в демилитаризираната зона, която разделя Корейския полуостров.
В същото село през 1953 г. е сключено примирието, с което се слага край на горещата фаза на Корейската война.
По-рано този месец Корейската народнодемократична република предложи да се организират военните преговори, на които да се обсъди спорната морска граница между двете държави в Жълто море, както и листовките с позиви срещу режима в Пхенян, които Южна Корея разпръсква над северната си съседка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!