Е дна от най-обсъжданите теми в момента в САЩ са мемоарите на сина на президента Джо Байдън, Хънтър Байдън, в които, наред с други неща, той припомня работата си в Украйна в компанията „Бурисма“, където е получавал 50 000 долара на месец, както и зависимостта си от алкохола и наркотиците, пише украинското издание „Страна“, цитирано от „Фокус“.
Преди официалното излизане на книгата на 6 април „Уошингтън поуст“ публикува откъси със своеобразното заглавие „Прекрасни дела“.
Обвиненията за корупцията на семейство Байдън в Украйна държаха цялата президентска кампания в напрежение. Настоящият президент на САЩ той беше критикуван, че като вицепрезидент на Барака Обама, е уредил сина си, който не разбира нищо от енергетика, с ръководен пост, а след това е поискал уволнението на главния прокурор на Украйна Шокин, който разследвал случая „Бурисма“.
По-голямата част от книгата е посветена на личните проблеми на Хънтър, но той защитава и бизнес кариерата си. Байдън-младши признава, че политическото влияние на баща му е помогнало, но твърди, че двамата не са направили нещо незаконно - особено по отношение на „Бурисма“.
Хънтър Байдън беше включен в топ мениджърите на „Бурисма“ за срок от пет години, от 2014 г. до 2019 г., като получи от там общо четири милиона долара, които, по собствено признание в мемоарите му, е похарчил за алкохол, наркотици и жени.
Кой е и колко пари има Джо Байдън, новият президент на САЩ
„Няма съмнение, че фамилията ми е послужила като някакъв пропуск“, казва той в книгата за назначението си в „Бурисма“. „И винаги е било така - мислите ли, че ако някое от децата на Тръмп отиде да търси работа извън организацията на баща си, фамилията му няма да бъде взета предвид? Винаги съм се опитвал да работя по-усърдно, така че моите постижения да говорят сами за себе си.“
„Не съм направил нищо неетично и никога не съм бил обвиняван в някакви неправомерни действия. В тази ситуация вярвам, че няма значение дали съм заел това място или не. Така или иначе върху мен щяха да се изсипят нападки“.
Хънтър Байдън също пише, че ако отново му бъде предложен избор, нямаше да се присъедини към борда на директорите на украинската газова компания.
В книгата синът на президента е откровен за страстта си към алкохола и наркотиците, която, според него се е появила заради загубата на близки хора. Байдън си спомня, че за първи път е пил, когато е бил на 8 години - чаша шампанско на парти в деня на изборите с баща си и е свързал зависимостта си със смъртта на майка си и сестра си в автомобилна катастрофа, когато той все още е бил дете, а след това смъртта на брат му.
Той разказва подробно разпадането на първия си брак и провалената връзка с вдовицата на брат си. Пише, че те са се събрали, „изправени пред общи трудности“, но са се разделили, тъй като заради пиянство и наркотици никога не е бил у дома. Байдън вярва, че втората му съпруга Мелиса Коен му е помогнала да прекъсне цикъла на рехабилитация и рецидиви.
САЩ: Обвинения в расизъм и хонорари от чужбина на последния дебат
„През последните пет години загубих двадесетгодишен брак, към главата ми насочваха пистолети и бях прецакан. Отсядал съм в крайпътни мотели за 59 долара на вечер, плашейки семейството си повече, отколкото себе си“, описва Байдън-младши събитията след смъртта на брат през 2015 г.
Белият дом отказа да коментира книгата, позовавайки се на изявление на президента и първата дама Джил Байдън в началото на февруари, когато беше обявено, че Хънтър ще публикува мемоари.
„Възхищаваме се на силата и смелостта на нашия син Хънтър, който говори за пристрастяването си, без да се крие, така че другите да се разпознаят в неговите изпитания и да намерят надежда“, пишеше в изявлението.
Тръмп и Украйна: една ужасяваща параноя
В САЩ мненията относно мемоарите на сина на Байдън са разделени. Някои го наричат „признание“ и опит за предизвикване на съчувствие, други - по-прозаично го смятат за желание за печелене на пари, а публикуването му е било отложено „след изборите“, за да не навреди на президентската кампания на Джо Байдън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!