В сяка есен и зима улиците на Синхуей, квартал в Гуангдонг, се изпълва с отчетливия аромат на изсушени кори от мандарини. Местните наричат тази миризма "златна", тъй като думата за мандарина на кантонски е същата дума за "злато".Не е съвпадение, че плодовите кори са също толкова ценни, а в някои случаи дори се използват за зестра на младоженки.
Но защо стари обелки от мандарина струват колкото злато?
Плодовите кори от мандарина са традиционна китайска лечебна билка, която е ценена още от династията Южна Сун. Корите трябва да се сушат на слънце всяка есен и зима в продължение на най-малко три години, за да се считат за ченпи, което е научно известно като Citri Reticulatae Pericarpium. Ползите от ченпи са изключително много - в лекарства, храна и чайове.
Климатът и почвата на Синхуей го правят идеален за отглеждане на ченпи.
Има различни видове ченпи, вариращи по възраст и време за прибиране на реколтата, всеки със свои собствени лечебни свойства, като укрепване на далака, подпомагане на храносмилането и укрепване на дихателната система. Съвременните изследвания потвърдиха, че ченпи съдържа антиоксиданти и флавоноиди, които помагат за предотвратяване на затлъстяването и стабилизиране на кръвното налягане.
Колкото по-стар е ченпито, толкова по-ценно става. Джоу Джиуей, родом от Синхуей и ключова фигура в индустрията, си спомня как някога на търговията се е гледало с пренебрежение, но оттогава процъфтява. Джоу се завръща в Синхуей през 1996 г., след като прекарва известно време в Хонконг, осъзнавайки потенциала в обелките от мандарини.
Неговата упоритост се отплатява: през 2023 г. килограм ченпи от 1968 г. беше продаден за $9 646. Икономиката на Синхуей се е облагодетелствала значително от индустрията на ченпи, която беше оценена на $3,2 милиарда през 2023 г.
Главният готвач Ли Чи Уай, родом от Синхуе, си е поставил за мисия да издигне ченпи в съвременната кантонска кухня. Пътувайки редовно между Хонконг и Синхуей, той се снабдява с ченпи за годишния си банкет с отлежала кора от мандарина в The Legacy House.
Банкетът, който обучава вечерящите за съставката, включва седемстепенно меню с различни отлежало ченпи. През 2024 г. Ли представи ново меню с кори на възраст от шест до 50 години. Едно от най-ценените ястия е супа от риба, задушена с 50-годишно ченпи.
— KASHIF SIDDIQUE (@KASHIFSIDDIQUE4) January 20, 2025
Подходът на Ли е революционен. Вместо просто да отбележи възрастта на кората, той съчетава различни кори с вкусовия профил на всяко ястие, третирайки съставката със същата грижа като виното. Например, 13-годишна кора от мандарина от Meijiang допълва ястие от омар.
Джоу, който произвежда около 163 тона ченпи годишно, е обнадежден за бъдещето на индустрията. Той вярва, че младите предприемачи в Синхуей ще продължат да правят иновации и да разнообразяват продуктите на ченпи. Регионът вече отбелязва ръст в културния и развлекателен туризъм, с атракции като село Чакенг, известно като "родния град на ченпи", и село Ченпи, предлагащо храна и сувенири на тема ченпи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!