С ингапурската гражданка Саридеви Джамани, на 45 години, е призната за виновна за трафик на 30 г (0,03 унции) хероин през 2018 г.
Тя ще бъде вторият осъден за наркотици, който ще бъде екзекутиран в рамките на три дни, след сънародника си от Сингапур Мохд Азиз бин Хюсеин, и 15-ият от март 2022 г. насам.
Сингапур има едни от най-строгите закони за борба с наркотиците в света, които според него са необходими за защита на обществото.
Азиз е осъден за трафик на 50 г хероин. Съгласно сингапурските закони смъртното наказание може да бъде приложено за трафик на повече от 15 г хероин и повече от 500 г канабис.
През април миналата година друг сингапурец, Тангараджу Супиах, беше екзекутиран за трафик на 1 кг канабис, който той никога не е докосвал. Властите твърдят, че той е координирал продажбата чрез мобилен телефон.
Singapore to execute first woman in almost 20 years https://t.co/vQlWoXhx68
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 27, 2023
Сингапурското централно бюро за наркотици (CNB) отказа да коментира случая на Джамани, когато Би Би Си се свърза с него.
В по-ранно изявление CNB заяви, че на Азиз е бил осигурен "пълен справедлив процес" и че жалбата му срещу присъдата и наказанието е била отхвърлена през 2018 г.
Британският милиардер сър Ричард Брансън отново разкритикува Сингапур за екзекуциите му, като заяви, че смъртното наказание не е възпиращ фактор срещу престъпленията.
"Дребните наркотрафиканти се нуждаят от помощ, тъй като повечето от тях са тормозени поради обстоятелствата, в които се намират", заяви г-н Брансън в Twitter.
Не е твърде късно да се спре екзекуцията на Саридеви, каза той.
Според базираната в Сингапур група за защита на правата на човека Transformative Justice Collective Саридеви е една от двете жени, осъдени на смърт в Сингапур.
Тя ще бъде първата жена, екзекутирана от града-държава след фризьорката Йен Мей Уен през 2004 г., заяви групата. Йен също е осъдена за трафик на наркотици.
Местните медии съобщават, че по време на процеса Саридеви е свидетелствала, че се е снабдявала с хероин за лична употреба по време на ислямския месец на постите.
Макар да не отрича, че е продавала наркотици като хероин и метамфетамин от апартамента си, тя омаловажава мащаба на тези дейности, отбелязва съдия See Kee Oon.
Singapore hangs man for drug trafficking, will hang a woman on Fridayhttps://t.co/Da5JaE0J9z
— Toronto Sun (@TheTorontoSun) July 26, 2023
Властите твърдят, че строгите закони за наркотиците помагат Сингапур да остане едно от най-безопасните места в света и че смъртното наказание за престъпления, свързани с наркотици, се радва на широка обществена подкрепа.
Защитниците на смъртното наказание обаче отхвърлят това твърдение.
"Няма доказателства, че смъртното наказание има уникален възпиращ ефект или че оказва някакво въздействие върху употребата и наличността на наркотици", се казва в изявление на Киара Санджорджо от Амнести интернешънъл.
"Единственото послание, което тези екзекуции изпращат, е, че правителството на Сингапур е готово за пореден път да пренебрегне международните гаранции относно прилагането на смъртното наказание", каза тя.
Амнести интернешънъл отбеляза, че наред с Китай, Иран и Саудитска Арабия Сингапур е една от четирите държави, в които наскоро са извършени екзекуции, свързани с наркотици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!